دره لاتربرونن در میان زیباترین جاذبه های سوئیس

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

بی اختیار وقتی نامی از کشور سوئیس به میان می آید، فکر اغلب مردم به سمت و سوی بانک های این کشور و امنیت سرمایه گذاری اقتصادی در آن جلب می شود. اما سوئیس نیز همچون بسیاری از کشورهای اروپایی از جاذبه های طبیعی و مصنوعی چشم نواز و کم نظیر فراوانی همچون دره لاتربرونن که در خود 72 آبشار را گنجانده است نیز برخودار است.

دره لاتربرونن در میان زیباترین جاذبه های سوئیس

دره لاتربرونن در فاصله 70 کیلومتری از قسمت جنوب شرقی شهر بِرن (پایتخت کشور سوئیس) و در منطقه کاملا آرام بخش و منزوی به نام برنیس اُبرلند (Bernese Oberland) واقع شده است. لاتربرونن پهنایی به اندازه یک کیلومتر و ارتفاعی 300 متری آن هم از نوک قله کوه های موجود در منطقه برخودار است. این دره که یکی از زیباترین دره های قاره سبز (اروپا) به حساب می آید، در قسمت پایینی خود و در میان صحره های بزرگ آهکی، روستای لاتربرونن را جای داده است. دره لاتربرونن به شکل U از دور دیده می شود که علت آن نیز حرکت توده های بزرگ یخی در گذر زمان به سمت جنوب و پس از آن به سمت جنوب غربی بوده است!

دره لاتربرونن در میان زیباترین جاذبه های سوئیس

نامگذاری دره

خود کلمه ی لاتربرونن به معنای «چندین بهار» است. اسم این منطقه در واقع از روی ۷۲ آبشار گرفته شده که از روی صخره های عمودی به داخل این دره می ریزند. بعضی از این آبشارها چند صد متر طول دارند اما از بین ۷۲ آبشار موجود در این دره، آبشار Staubbach از محبوبیت زیادی برخوردار است. ارتفاع این آبشار به ۳۰ متر می رسد و یکی از بلندترین آبشارهای مستقیم اروپا است.

از دیگر جاذبه های دیدنی و کم نظیر این دره، آبشار تروملباخ (Trümmelbach) می باشد که مجموعه از آبشارهای یخی است و در قسمت پشتی یک کوه خود را پنهان کرده است؛ این آبشار با ریزش 200 هزار لیتر آب در ثانیه از یک ارتفاع 200 متری سبب ایجاد یک منظره چشم نواز و تماشایی برای تمام گردشگران این منطقه شده است.

دره لاتربرونن در میان زیباترین جاذبه های سوئیس

آبشارهای دره لاتربرونن

آبشار دره لاتربرونن تا سال 1877 کاملا مخفی و پنهانی در حال فعالیت بودند تا اینکه در همان سال یک تونل غار مانند در دل کوه های موجود در منطقه زده شد تا مسیر دسترسی برای رسیدن به آبشار دره لاتربرونن باز شود! اکنون به راحتی می توان سوار بر تله کابین زیرزمینی شد و یا با پیاده روی همراه با اندکی تحرک بیشتر، خود را به این آبشارهای زیبا و چشم نواز برسانید و نهایت لذت را ببرید.

فراموش نکنید که این آبشارها در فصل زمستان کاملا یخ می زنند و تنها جریان باریکه ای از آب در این دره به حرکت واداشته می شوند! آبشارهای دره لاتربرونن فارع از هرگونه جنبه های زیبایی و شکوه بی بدیل خود در سوئیس، یک منبع الهام واقعی برای موسیقی دانان، شاعران و نویسندگان جهانی بوده اند؛ به عنوان مثال می توان اثر یوهان گوته به نام روح آبشارها (the Spirit of the Waterfalls) که بعد از گذشت مدت زمانی توسط آهنگساز مشهور اتریشی به نام فرانتس شوبرت (Franz Peter Schubert) به صورت یک آهنگ نواخته شد، اشاره داشت.

دره لاتربرونن در میان زیباترین جاذبه های سوئیس

از بین کارهایی که باید در لاتربرونن انجام دهید، دوچرخه سواری در آن را از دست ندهید چرا که این یکی از بهترین تفریحاتی است که در لاتربرونن وجود دارد. یک دوچرخه ی اینترلاکنی کرایه کنید و تا انتهای دره که به آن Stechelberg می گویند، برانید. از آن جا می توانید دوچرخه تان را از طریق گاندولایی با پرداخت مقدار کمی پول به   Mürrenببرید و از آن جا با دنبال کردن خط قرمز مسیر دوچرخه سواری Winteregg برسید. کل این پروسه شاید ۴۵ دقیقه زمان ببرد  به اندازه ای مناظر اطراف و طبیعت شگفت انگیز است که دوست می داشتید چندین ساعت طول بکشد.

فصل تابستان در دره لاتربرونن در سوییس

روستای لاتربرونن قطعا نقطه شروعی عالی برای گردش در یکی از زیباترین مناطق سوییس است و به همین خاطر هیچ گردشگری نباید آن را نادیده بگیرد. یک خط راه آهن وجود دارد که لاتربرونن را به جایی به نام ونگ در شرق دره متصل می کند. در مجاورت این دره اقامتگاه Mürren به چشم می خورد. چند کیلومتر دورتر از دره لاتربرونن روستایی کوچک و کوهستانی به نام Isenfluh وجود دارد که این روستا هم بر روی صخره هایی تراسی شکل قرار دارد و منظره ای رمانتیک دارد. دسترسی بین این روستاها و پیاده روی در مسیرهای سبز و تپه های شیبدار ملایم یکی از فراموش نشدنی ترین تجربه های زندگیتان خواهد شد.

دره لاتربرونن در میان زیباترین جاذبه های سوئیس

فصل زمستان در دره لاتربرونن در سوییس

در حالی که در فصل تابستان یکی از بهترین کارهایی که در این دره می توانید انجام دهید پیاده روی است، در فصل زمستان می توانید سری به پیست های اسکی منطقه بزنید که زبانزد هستند و یکی از ورزش های زمستانی هیجان انگیز را در آن تجربه کنید.

محصولات سفر

1 دیدگاه دربارهٔ «دره لاتربرونن در میان زیباترین جاذبه های سوئیس»

دیدگاه خود را بنویسید