دره گرند کانیون در آمریکا ، یکی از عجایب دنیا

دره گرند کانیون در آمریکا ، یکی از عجایب دنیا

دره گرند کانیون در آمریکا، یکی از عجایب دنیا می باشد که تماشای آن برای هر توریستی لذتبخش است. این جاذبه که دارای عمق ۶.۱ کیلومتری می باشد، در لیست عمیق ترین دره های دنیا قرار دارد. این دره زیبا و الهام بخش، تلفیقی از رنگ های فرسایشی و زمین شناسی می باشد که زیبایی های آن را دوچندان نموده است. طول این دره تماشایی ۴۴۶ کیلومتر، عرض آن ۲۹ کیلومتر و عمق آن ۱.۶ کیلومتر می باشد. در میانه های دره گرند کانیون رودی قرار دارد که کلرادو نامیده می شود و جریان آن در حاشیه شمالی بیشتر از حاشیه جنوبی می باشد به گونه ای که هرچه از سمت شمال به جنوب دره می رویم آبراهه ها کم عمق تر و باریک تر می شوند.

دره گرند کانیون در آمریکا ، یکی از عجایب دنیا

قدمت این دره به ۶ میلیون سال قبل باز می گردد و رنگ های گوناگون دیواره های آن کاملا گواه این است که هر یک به دوره ای از تاریخ مربوط می شوند. این دیواره ها دارای رنگ های خاکستری، قرمز، قهوه ای و زرد هستند که قرارگیری آن ها در کنار یکدیگر، تصویری دل انگیز ایجاد کرده است. خوب است گردشگران بدانند که زیباترین مناظر دره در بخش های شمالی آن قرار دارد.

دره گرند کانیون در آمریکا ، یکی از عجایب دنیا

گرند کانیون چگونه تشکیل شده است؟

جایی که امروزه ما به عنوان دره ای زیبا می ببینیم، در گذشته های بسیار دور یک دریای کم عمق بوده که هنوز هم آثاری از آن مثل فیسل های جانوران دریایی و صدف ها پیدا می شود و گردشگران هنوز هم می توانند بقایای این جانداران را پیدا کنند. بعد از مدتی رود کلرادو جهت خود را تغییر داد و در میان این فلات شروع به حرکت کرد. بعد از مدتی به چندین شاخه رود تقسیم شد که باعث بوجود آوردن چندین دره ی مختلف شد.

دره گرند کانیون در آمریکا ، یکی از عجایب دنیا

گرند کانیون چطور پیدا شد؟

گفته شده که در سال ۱۵۴۰، فردی اسپانیایی به نام گارسیا لوپز که در جستجوی هفت شهر Cibola بود، بطور اتفاقی گرند کانیون را دید و او اولین فردی از اروپا بود که توانست دره را ببیند اما بومیان آمریکا هزاران سال پیش نه تنها این منطقه را می شناختند بلکه در آن سکونت داشته اند بطوریکه گفته شده مردمان باستانی پوئبلو که در ۱۲۰۰ سال قبل از میلا زندگی می کرده اند، اولین ساکنان گرند کانیون بوده اند. در نزدیک به چند قرن اخیر هم بعضی از قبیله های سرخ پوست ها در این دره ساکن هستند.

اما از ابتدای قرن بیستم بود که این دره ی شگفت آور به کمک گزارش های دانشمندان و محققان معروف شد و به یکی از جاذبه های مشهور دنیا تبدیل شد. حالا این دره به پارکی ملی در آمریکا تبدیل شده است و هر سال میزبان بیشتر از ۵ میلیون نفر گردشگر است. می توان بعد از بازدید از دره به اعماق آن رفت اما رفتن به آنجا و برگشت از دره چندین روز طول می کشد. علاوه بر این، گردشگرانی که دوست داشته باشند در این دره اقامت کنند می توانند در کلبه ی Phantom Ranch که در بخش بسیار عمیق دره قرار گرفته است، اقامت کنند. چند اقامتگاه هم درلبه ی جنوبی این دره وجود دارند که البته به دلیل قرار داشتن در ارتفاع ۲۱۳۳ متری از زمین، شاید برای افرادی که ترس از ارتفاع دارند چندان مناسب نباشد. ارتفاع لبه ی شمالی گرند کانیون حدود ۳۰۰ متر از لبه ی جنوبی بیشتر است و دسترسی سخت تری نیبت به آن دارد.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما