دروازه براندبورگ ، از معروف‌ترین سازه‌های اروپا

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

از معروف‌ترین سازه‌های اروپا می‌توان دروازه براندنبورگ را نام برد که به عنوان یک نماد اروپایی از آن یاد می‌شود. دروازه براندنبورگ در غرب شهر برلین و تقاطع دو خیابان ابرت و انتر دن لیندن قرار دارد.

دروازه براندبورگ ، از معروف‌ترین سازه‌های اروپا

این دروازه به دستور فردریش ویلهم دوم در زمان انقلاب باتاویان ساخته شده است. دروازه براندنبورگ به سبک معماری نئوکلاسیک تنها دروازه باقی مانده از دروازه‌های شهر برلین است. در زمان‌های قدیم تعداد زیادی دروازه در شهر برلین وجود داشت که به مرور زمان از بین رفتند. ورودی اصلی خیابان انتر دن لیندن با دروازه براندنبورگ شروع می‌شود و در انتهای خیابان با قصر شهری پادشاه پروس تمام می‌شود. این خیابان به خاطر وجود درختان بسیار زیاد لیندن به این اسم نام‌گذاری شده است.

ساختمان پارلمان آلمان به فاصله یک بلوک و قسمت شمالی این دروازه قرار دارد. دروازه براندنبورگ شهر برلین و دروازه پروپیلائه شهر آتن از نظر طرح بنا مانند هم طراحی شده‌اند. دروازه پروپیلائه هم در شهر آتن همچنان برقرار و استوار است.

دروازه براندبورگ ، از معروف‌ترین سازه‌های اروپا

معمار بنای این دروازه، فردی است به نام کارل گوتهارد فون لانگ هاتنس، که این بنا را در ابتدا، با نام آتنی آن، اسپر نامید. بالای سر دروازه در قسمت مرکزی آن، نماد ارابه ای است که چهار اسب آن را می رانند. نام معمار این ارابه ۴ اسب هم، یوهان گوتفرید شادو است. از نظر معماری فنی، دروازه براندبورگ، ۶ ستون در هر قسمت دارد که به سمت یکی از اصول معماری فنی آتن، به نام دریک، ساخته شده است و و ۵ راهرو برای عبور و مرور تشکیل داده اند. البته در زمانی که این دروازه ساخته شد، مردم عادی فقط اجازه ی عبور و مرور از دو مسیر آخری و منتهی الیه را داشتند. در زمینه ی کلان تر به این دروازه و مسیرهای ورودی اش نگاه کنیم، می بینیم که این دروازه به یکی از ۱۸ مسیر ورودی برلین، منتهی می شود. ارتفاع این درازه ۲۶ متراست و فاصله ی هر طرف دیواره های ستون این دروازه با یکدیگر، ۶۵ متر است. عمق درونی هر دروازه هم ۱۱ متر است. جنس سازه ی این بنا از سنگ ماسه است.

دروازه براندبورگ ، از معروف‌ترین سازه‌های اروپا

در حال حاضر دروازه براندبورگ برلین، جاذبه ای قدرتمند و یک دلیل محکم برای هر توریست و مسافری است که اگر به اروپا و یا به طور خاص تر بخ کشور آلمان سفر کند، حتما برای دیدن این دروازه به برلین سفر کند و در کنار دروازه ای که در ۲۰۰ سال و اندی که از عمر ساخت آن می گذرد، همان گذر تاریخی، معماری بی نظیر و باشکوه و شکوه فعلی کشور آلمان را ببیند.

محصولات سفر

1 دیدگاه دربارهٔ «دروازه براندبورگ ، از معروف‌ترین سازه‌های اروپا»

دیدگاه خود را بنویسید