دیوار حسادت یکی از یزرگترین سازه‌های جهان محسوب می‌شود که در کشور ایرلند ساخته شده است. این بنای سه طبقه در نگاه اول شبیه یک کلیسای قدیمی به سبک گوتیک است که فقط ویرانه‌هایی از آن بر جای مانده است. این بنا در وستمیث‌کانتی در نزدیکی مولینگر در کرانه دریاچه Lough Ennell واقع شده است و در حال حاضر یکی از جاذبه‌های گردشگری این منطقه محسوب می‌شود. دیوار حسرت (حسادت) توسط فردی به نام «روبرت راچفورد» ساخته شده است که تم اصلی زندگی این اشراف زاده ایرلندی را حسادت و انتقام شکل داده بود. گفتنی است روبرت اولین کنت از اشراف بلویدر و یکی از ۱۱ فرزند جرج راچفورت، دوست صمیمی نویسنده مشهور ایرلندی به نام جاناتان سوئیف بود.

دیوار حسادت ، جاذبه ای عجیب در ایرلند

روبرت پس از مرگ همسر اولش که به خاطر بیماری آبله مرغان مرد، لقب گرگ شرور گرفت؛ او پس از مرگ همسر اول، با دختر ۱۶ ساله‌ای به نام ماری مولزورث ازدواج کرد. آن‌ها در طول ۴ سال زندگی مشترک خود صاحب چهار فرزند شدند.
بعد از ازدواج دوم روبرت خیلی زود متوجه شد که به این سبک زندگی علاقه‌ای ندارد و به همین خاطر همسر و فرزندان خود را در ایالت خانوادگی‌شان در گالستاون واقع در اسکاتلند ترک کرده و به لندن و دوبلین رفت تا تنها باشد و به سبک دلخواه خود زندگی کند.
در دوران نبود روبرت همسرش مری اغلب با برادرخوانده روبرت به نام آرتور راچفورت دیدار می‌کرد به طوری که روبرت بعد از مطلع شدن از این مسئله، آن دو را در انظار عموم متهم به خیانت کرد. او به خاطر بدبینی اش تصمیم گرفت تا از همسر خود انتقام بگیرد و به خاطر همین موضوع روبرت همسر و خانواده خود را به مدت ۳۱ سال در خانه زندانی کرد.
روبرت بعد از بازگشتش از لندن یک عمارت بزرگ و زیبا برای خودش ساخت؛ برادر وی نیز در نزدیکی عمارت روبرت قلعه بزرگی ساخت به باغ و عمارت روبرت هم دید داشت.

  زیباترین جاذبه های گردشگری ایرلند

دیوار حسادت ، جاذبه ای عجیب در ایرلندروبرت نیز از روی انتقام و حسادت دیواری بزرگ در مقابل عمارت برادرش بنا کرد تا دو عمارت به همدیگر دید نداشته باشند. همین امر باعث شد تا لقب «دیوار حسادت» به این دیوار داده شود.

تراژدی روبرت روچفرد و خانواده اش از آن داستان های غم انگیزی بود که در قرن هجدهم ایرلند بسیار مشهور شد. امروزه دیوار حسادت ایرلند ده ها هزار بازدید کننده دارد.

 

منبع : eligasht،fardanews
نویسنده

یک نظر بنویسید