راهنمای کامل سفر به کرمان

راهنمای کامل سفر به کرمان

اگر قصد سفر دارید حتما شهر کرمان را هم در میان گزینه‌های خود بگذارید. شک نداشته باشید سفر به کرمان سفری خاطره‌انگیز خواهد بود. کرمان یکی از پنج شهر تاریخی ایران است، وسعت شهر کرمان حدود ۲۴۰ کیلومتر مربع است و به دلیل وسعت شهری و جمعیت، این شهر جزو کلان‌شهرهای ایران طبقه‌بندی شده‌ است. شهر کرمان ۵۶۱ متر مرتفع‌تر و بلندتر از شهر تهران است و همین عامل ارتفاع این شهر باعث اعتدال اقلیم این شهر نسبت به سایر شهرهای با اقلیم نیمه کویری ایران و برخی شهرهای دیگر شده است.

راهنمای کامل سفر به کرمان

آب و هوای کرمان

وسعت و پستی و بلندی های کرمان باعث شده که آب و هوای متنوعی داشته باشد. شناخت بیشتر در این مورد در راهنمای سفر به کرمان به شما در سفر به این شهر، بسیار کمک می کند. در بخش شمال، شمال غربی و مرکزی این استان آب و هوایی خشک و معتدل و در جنوب شرقی آن آب و هوایی گرم و مرطوب را شاهد هستید. در استان کرمان و در هر نقطه، آب و هوای متفاوتی خواهید دید. چرا که کرمان استان بسیار بزرگی است.  این شهر در کنار کوه صاحب الزمان و دشت کویری سمت ماهان قرار گرفته و در نتیجه شب های بسیار سردی دارد. در مجموع در تابستان ها، روزهایی بسیار گرم و شب هایی سرد دارد. زمستان ها نیز همانند تابستان بوده با این تفاوت که درجه گرمای هوا در طول روز کمتر می شود. ارتفاع زیاد این شهر آب و هوایش را از شهرهای کویری دیگری مثل یزد، اصفهان، قم و … خنک تر کرده است.

 مکان‌های دیدنی کرمان

باغ شاهزاده ماهان: کرمان را به باغ شاهزاده ماهان آن می‌شناسند. یکی از مجموعه‌های تاریخی زیبای این شهر که امروزه مسافران زیادی را به سمت خودش می‌کشاند. برای رسیدن به عمارت اصلی باغ که در انتها قرار گرفته باید از مسیر جوی‌ها، حوض‌ و فواره‌ها بگذریم و فراموش کنیم که در شهری کویری هستیم.

مسیر دسترسی: از خیابان شهاب به سمت جاده کرمان به بم باید حرکت کنیم تا به باغ برسیم.

راهنمای کامل سفر به کرمان

باغ فتح‌آباد: اگر با قطار به کرمان برویم، در نزدیکی شهر از دشت فتح‌آباد می‌گذریم. باغ فتح‌آباد معماری بسیار دیدنی‌ای دارد، اما بیشتر مسافران، شب را برای رفتن به این باغ انتخاب می‌کنند؛ چراکه نورپردازی آن زیبایی باغ را بیشتر می‌کند. این نورپردازی حتی موقع پرواز هم از آسمان پیداست.

مسیر دسترسی: بلوار جمهوری، بلوار هوانیروز، اختیار آباد

راهنمای کامل سفر به کرمان

مجموعه گنجعلی‌خان: این مجموعه که در لیست آثار ملی ایران قرار دارد از چند بنای تاریخی تشکیل شده که قدمت آن ها به زمان صفویه برمی گردد. در اطراف میدان مستطیلی گنجعلی خان جاذبه های تاریخی زیادی را می بینید که همه جزو مجموعه گنجعلی خان هستند. بازار گنجعلی خان شمایلی جذاب همچون دیگر بازارهای سنتی ایران دارد و حتی اگر قصد خرید هم نداشته باشید پیشنهاد می کنیم در آن گشتی بزنید. حمام گنجعلی خان با معماری زیبایش تبدیل به موزه مردم شناسی شده و بازدید از آن بسیار لذتبخش است. ضرابخانه گنجعلی خان هم امروز تبدیل به موزه سکه شده و می توانید در آن مجموعه ای از سکه های قدیمی را ببینید.

راهنمای کامل سفر به کرمان

کاروان‌سراها: برای دیدن کاروان‌سراهای قدیمی می‌شود ماشین‌مان را یک جا پارک کنیم و پیاده به همه آنها سر بزنیم. کاروانسراها در قلب بازار کرمان قرار دارند و بیشتر آن ها به حال خود رها شده‌اند. سرای گلش سمت چپ بازار اختیاری و غرب مدرسه گنجعلی‌خان شاید سالم‌ترین کاروان‌سرای باقی مانده این شهر باشد. کاروان‌سرای میرزاحسین‌خان، حاج مهدی و جر از دیگر کاروان‌سراهای نزدیک بازار هستند.

باغ سنگی: تا به حال درختی دیده‌اید که میوه‌اش سنگ باشد؟ از درختان باغ سنگی کرمان، یکی از جذاب‌ترین باغ‌های غیر زنده دنیا، سنگ‌هایی آویزان شده که ما را حیرت زده‌خواهد کرد. در دهه ۴۰ ، باغ درویش‌خان بعد از اصلاحات ارضی خشک شد و او تا آخر عمرش از درختان خشک شده سنگ آویزان کرد. با این کار دیگر هیچ کس نمی‌توانست درختان بی‌ارزش او را از چنگش درآورد. جنون این مرد بعد از سال‌ها به یک جاذبه گردشگری تبدیل شد و برای روستای او در سیرجان برکت آورد.

مسیر دسترسی: ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی سیرجان، دهستان بلورد، روستای میاندوآب

کلوت‌های شهداد: برای گشتن در کرمان نباید از دشت لوت غافل بمانیم. کلوت‌های شهداد بخشی از دشت لوت هستند، اما اینجا کویری معمولی نیست. بهترین زمان سفر به این نقطه از کرمان پاییز است، چراکه کلوت‌های شهداد را گرم‌ترین نقطه زمین می‌دانند.

مسیر دسترسی: سیریچ، کلوت‌های شهداد

راهنمای کامل سفر به کرمان

سوغات کرمان

کماچ، کلمپه، قووتو، قطاب، زیره، گردو، پسته، خرما، پته دوزی، گبردوزی، ظروف مسی.

راهنمای کامل سفر به کرمان

بازار ها و مراکز خرید کرمان

بازار مظفری:کرمان میدان شهدا، امتیاز گوگل: ۴.۷  ساعت کاری:۲۴ساعته

بازار وکیل:خیابان بازار گنجعلی خان، امتیاز گوگل: ۴.۳ ساعت کاری: ۷تا ۲۰

بازار اختیاری:خیابان بازار گنجعلی خان، امتیاز گوگل: ۴.۴ ساعت کاری: ۷تا ۲۰

بازار ستاره: خیابان شریعتی، امتیاز گوگل: ۳.۵  ساعت کاری: ۹تا ۲۱

مرکز خرید خلیلی: خیابان میرزا رضا کرمانی، امتیاز گوگل: ۳.۰ ساعت کاری: ۲۴ساعته

راهنمای کامل سفر به کرمان

در کرمان چی بخوریم؟

نمی‌شود مسافری به کرمان بیاید و بزقرمه را امتحان نکند. همچنین آش شولی و آبگوشت کرمانی هم از غذاهای معروف این شهر هستند. این غذاها را می‌توان در رستوران‌های معروف کرمان به نام سیاح، مکث و آسیاب‌بادی امتحان کرد. کرمانی‌ها دستی هم در درست کردن مسقطی و شیرینی‌های دیگر دارند که باید آن را از فروشگاه‌های شناخته شده‌ شهر خرید. مسقطی‌های سیرجان از کرمان شهرت بیشتری دارند. مسقطی شبیه به یک ژله سفت شده است که با زعفران، شکر، گلاب، روغن، نشاسته، هل و خلال بادام و پشته درست می‌شود.

راهنمای کامل سفر به کرمان

تلفن ضروری کرمان

اورژانس ۱۱۵

پلیس ۱۱۰

آتش نشانی:۱۲۵

اطلاعات پرواز۱۹۹

مرکز شبانه روزی شفا:۲۴۴۷۰۹۹

مجتمع پذیرایی باغ شاهزاده ماهان : ۲۱۰۳

اقامت در کرمان

هتل پنج ستاره: هتل پارس کرمان، آدرس: “کرمان، بلوار جمهوری اسلامی، چهاراراه فرهنگیان.”

تلفن:۰۳۴ ۳۲۱۱ ۹۳۰۳

هتل چهارستاره:هتل جهانگردی کرمان، آدرس:”کرمان، بلوار جمهوری اسلامی، نبش چهار راه شفا.”

تلفن: ۰۳۴ ۳۲۴۴ ۵۲۰۳

هتل سه ستاره: هتل هزار کرمان، آدرس:”کرمان، خیابان خواجو، پارک نشاط، نشاط ۵.

تلفن: ۰۳۴۳۲۲۶۹۳۰۲

هتل دوستاره:هتل کرمان، آدرس: کرمان، بلوار قدس، ابتدای بلوار ترمینال قدیم.

تلفن: ۰۳۴۳۲۵۱۵۰۶۵

اقامتگاه بومگردی کاشکیلو، آدرس: کرمان، شهداد تلفن: ۰۳۴۳۳۷۵۰۱۱۰

هتل آپارتمان: هتل آپارتمان آسام، آدرس: کرمان، خیابان شهید بهشتی، حد فاصل آزادی و طهماسب آباد، کوچه ۵.

تلفن:۰۳۴۳۲۴۷۴۸۴۰.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما