شفشاون نام شهر آبی مراکش است که در سال ۱۴۷۱ پایه‌گذاری شده است. شهر کوچکی در شمال غربی مراکش که در کنار رشته‌کوه‌های ریف، یکی از زیباترین مناظر این کشور را ایجاد می‌کند. همه کوچه‌ها، درهای خانه‌ها، دیوارها، سقف خانه‌ها و حتی زمین کوچه‌ها را هر ساله با رنگ آبی روشن رنگ‌آمیزی می‌کنند تا فضای آسمانی و بهشتی در این شهر زیبا ایجاد شود.

شهر آبی شفشاون ، شهر زیبا و رنگارنگ مراکش

مردم شفشاون که جمعیتی نزدیک به ۴۰ هزار نفر را تشکیل می‌دهند، بیشتر مسلمان و یهودی هستند. اگر بخواهید در سفر به مراکش روزی را به گشت و گذار در شفشاون بگذرانید، باید از کازابلانکای زیبا، مسیری شش ساعته را در جاده‌ای کوهستانی و پرپیچ‌وخم پیش رو بگیرید. زیبایی‌های این شهر تاریخی به یک سو، حتی مسیر رسیدن به این شهر هم زیبا و به‌یادماندنی خواهد بود.

شهر آبی شفشاون ، شهر زیبا و رنگارنگ مراکش

رنگ آبی مبهوت‌کننده

شاید برایتان سوال شده باشد چرا این شهر زیبا آبی رنگ است. در دهه ۱۹۳۰ میلادی یهودیانی که در شهر می‌زیستند، تصمیم گرفتند که همه خانه‌ها و دیوارهای شهر را آبی رنگ کنند. اینچنین بود که با یک تصمیم مشترک، شهر آبی مراکش شکل گرفت و به تدریج به یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این کشور تبدیل شد. جالب است که مردم این شهر هر سال همه جای شهر را دوباره رنگ می‌زنند تا شفشاون همیشه به آبی درخشان باقی بماند. اما چرا آبی؟ ‌می‌تواند تنها دلیل این انتخاب، خاص بودن این رنگ برای در و دیوارهای خانه‌های گلی یک شهر باشد.

شهر آبی شفشاون ، شهر زیبا و رنگارنگ مراکش

در هر حال علت این تصمیم همگانی را حتی خود مردم هم به طور دقیق نمی‌دانند. بعضی می‌گویند برای دور کردن پشه‌ها از شهر، شهر را به این رنگ در می‌آورند. اما گروهی دیگر دلیلی زیباتر برای آبی بودن این شهر در نظر دارند: آبی نماد آسمان، بهشت و قدرت الهی است و این شهر هم با این رنگ به شهری بهشتی تبدیل شده است که گویی هر روح ناآرامی را آرام‌تر می‌کند.

  از مراکش چه سوغاتی هایی بخریم؟

برای کسانی که ماجراجو هستند

شفشاون با قرار گرفتن در شمالی ترین رشته کوه های آفریقا (کوه های ریف) برای کسانی که به دنبال ماجراجویی هستند انتخاب بسیار مناسبی ست. در این کوه ها بیابان ها، رودخانه های کوهستانی، دره ها و قله های زیبایی وجود دارد، اگر اهل ماجراجویی باشید می توانید در این کوه ها کوهپیمایی هایی دو روزه یا یک روزه داشته باشند که هر دوی آن ها از شهر شفشاون شروع می شود، بعضی از مسیرها از روستای نزدیک «جول ال کلا» رد شده و از میان جنگل های سرسبز با چشم انداز زیبایی از دریای مدیترانه می گذرد، شب ها را می توانید در زیر آسمان صاف و پر از ستارگان درخشانی که در شهرها دیده نمی شوند بگذرانید و یا در خانه های روستایی و یا هتل های لوکس این روستاها اقامت کنید. اگر بخواهید کوهپیمایی ای دو روزه داشته باشید مسیر شما از شفشاون شروع می شود و برای شب باید به روستای کوچکی در پار ملی تلاسمتانه برسید، در مسیر خود از کنار چشمه ای زیبا عبور می کنید و شب را در خانه ای روستایی می گذرانید.

معماری و اتمسفر دلنشین

علاوه بر رنگ زیبای شهر که از دور شفشاون را مثل دریاچه‌ای زیبا در میان درختان و کوه‌های قهوه‌ای ریف به نمایش می‌گذارد، فضای ساده و صمیمی این شهر هم زیباترش می%

منبع : eligasht،safarzon
نویسنده

نظرات بسته شده اند.