مناسب ترین شهر شمال برای زندگی کجاست؟

در درجه اول سه استان شمالی کشور را بصورت کامل برای شما تشریح میکنیم تا براحتی بتوانید تصمیم بگیرید که بهترین شهر شمال برای زندگی کجاست؟ سپس طبق نظر سنجی ساکنین جدیدالورود منطقه خدمت شما اعلام می نماییم که آیا از زندگی در آنجا راضی هستند یا خیر.

شهرهای شمالی به خاطر آب و هوایی که دارند انتخاب اکثر مردم برای مهاجرت است و بسیاری از افرادی که قصد زندگی در شهرهای شمالی را دارند اولین سوالی که به ذهنشان می رسد این است که بهترین شهر شمال برای زندگی کدام شهر است؟ آسمونی در این بخش هر سه شهر شهالی کشورمان را برای مهاجرت بررسی می کند.

زندگی در مازندران

مرکز آمار ایران به تازگی گزارشی از “مهاجرت های داخلی کشور در سطح شهرستان ها بر اساس نتایج سرشماری نفوس و مسکن 1390 ” منتشر کرده است. در این گزارش مهاجرپذیرترین و مهاجرفرست ترین استان های کشور معرفی و مشخص شده اند. جالب است بدانید که در میان استان های مختلف کشور مازندران هم مهاجر پذیر است و هم مهاجرفرست اما تعداد مهاجرانی که وارد این استان می شوند از کسانی که این استان را ترک می گویند بیشتر است.

مناسب ترین شهر شمال برای زندگی کجاست؟بر اساس نتایج این سرشماری عمومی در دوره زمانی 1385 ــ 90 درمجموع تعداد 79611 نفر از سایر استان های کشور به مازندران مهاجرت کرده اند. در سال های 85 ــ 90 تعداد 54229 نفر نیز از این استان خارج شده و به استان های دیگر مهاجرت کرده اند. براساس این اطلاعات تعدادخالص مهاجران استان در دوره زمانی مورد بحث بدون درنظر گرفتن مهاجرانی که از خارج از کشور آمده یا به خارج از کشور رفته اند و نیز مهاجرانی که استان محل اقامت قبلی آنها نامعلوم است،25382 نفر بوده است، تعداد کل مهاجران استان در این دوره زمانی 290611 نفر بوده است.

در مجموع در این بازه زمانی مورد بررسی مازندران 19 شهرستان داشته است که 3 شهرستان آن مهاجرفرست و 16 شهرستان دیگر مهاجرپذیر هستند. شهرستان آمل با تعداد خالص مهاجرت 3148 نفر، مهاجرپذیرترین شهرستان مازندران بوده است و شهرستان بهشهر با تعداد خالص مهاجرت 517ــ  نفر مهاجرفرست ترین شهرستان استان تلقی می شود.

این آمارها که هر5 سال یکبار منتشر می شود به خوبی می تواند نقش فقر و ثروت را در استان مشخص کند و نشان دهد زمینه زندگی از بیرون برای کدام یکی از شهرهای مازندران فراهم تر است.

البته باید زمینه مهاجر پذیر و مهاجرفرست بودن شهرستان های مازندران نیز با توجه به عوامل مختلف جغرافیایی، نیروی انسانی، بهره مندی از رفاه اجتماعی، اقتصادی، اشتغال و فرهنگی مورد بررسی قرار گیرد.

در مازندران پس از آمل شهرستان های تنکابن، بابلسر، قائمشهر و محمودآباد بیشترین مهاجران را پذیرا بوده اند و سه شهر مهاجرفرست مازندران به ترتیب بهشهر ، نکا و چالوس هستند. قرار گرفتن شهرستان چالوس که روزگاری نه چندان دور جزو مهاجرپذیرترین شهرستان های مازندران بود درمیان شهرستان های مهاجرفرست به خوبی نشان می دهد که این منطقه از لحاظ اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی که سه شاخص اصلی مهاجرت هستند  دچار مشکل شده است.

همچنین قرار گرفتن بابل در میانه های پایانی جدول مهاجرت در استان نیز از کاهش قدرت اقتصادای و اجتماعی پرجمعیت ترین شهرستان مازندران در حال حاضر خبر می دهد.

زندگی در گیلان

همین آمارها در گیلان نیز نشان می دهد که در مجموع بازه زمانی مورد بحث 86705 نفر از سایر استان های کشور به گیلان مهاجرت کرده اند و 56653 نفر نیز از گیلان خارج شده اند. بر اساس این آمارها تعداد خالص مهاجران در این 5 سال بدون درنظر گرفتن مهاجرانی که ازخارج از کشور آمده یا به خارج از کشور رفته اند و نیز مهاجرانی که استان محل اقامت قبلی آنها نامعلوم است 30052نفر بوده است و تعداد کل مهاجران گیلان در این دوره زمانی 283838 نفر بوده است.

مناسب ترین شهر شمال برای زندگی کجاست؟

در این دوره مورد بررسی گیلان 16شهرستان داشته است که 3 شهرستان آن مهاجرفرست و 13 شهرستان دیگر مهاجرپذیر هستند. شهرستان رشت با تعداد خالص مهاجرت 9621 نفر مهاجرپذیرترین شهرستان گیلان و رودبار با تعدادخالص مهاجرت 1372ــ نفر مهاجرفرست ترین است.

5شهرستان اول مهاجرپذیر در گیلان به ترتیب رشت، لاهیجان، بندرانزلی، لنگرود و صومعه سرا هستند و3 شهر پایانی یا مهاجرفرست ترین های گیلان نیز به ترتیب رودبار، شفت و فومن هستند.

قیاس ساری و رشت نشان می دهد که مرکز استان گیلان به مراتب جای بهتری برای مهاجران است تا مرکز استان مازندران که این ضرورت توجه ویژه استانداری مازندران به ساری به عنوان پیشانی مازندران را چندبرابر می کند. همچنین این آمارها نشان می دهد که مهاجران علاقه خاصی به زندگی در شهرهای ساحلی استان های شمالی دارند.

زندگی در گلستان

بررسی همین آمارها در استان گلستان هم نشان می دهد در بازه زمانی مذکور در مجموع 51308 نفر از سایر استان های کشور به به گلستان مهاجرت کرده اند و 37558  نفر نیز از این استان خارج شده و به استان های دیگر ایران مهاجرت کرده اند. بر اساس این آمارها 13750 نفر نیز محل اقامت قبلی شان معلوم نبوده و بنابراین تعداد کل مهاجران استان در این بازه زمانی 188736 نفر بوده است.

مناسب ترین شهر شمال برای زندگی کجاست؟در مجموع و در دوره زمانی مورد بررسی گلستان 14 شهرستان داشته است که 4 شهرستان آن مهاجرفرست و 10 شهرستان دیگر مهاجر پذیر هستند. شهرستان گرگان با تعداد خالص مهاجرت 6297 نفر ، مهاجرپذیرترین و کلاله با 1987ــ نفر مهاجرفرست ترین هستند.

بر اساس همین آمار به ترتیب گرگان، گنبدکاووس، بندرگز و مینودشت مهاجرپذیرترین ها و مراوه تپه، آق قلا و کلاله مهاجرفرست ترین شهرستان های گلستان هستند.

با این احوالات گیلان، مازندران و گلستان به ترتیب بهترین استان های برای زندگی از بیرون به نظر می آیند و البته در میان آنها گیلان استان بهتری برای مهاجران است.

بهترین جای شمال برای مسافرت

با مجله گردشگری سامتیک همراه باشید تا شما را با ۵ روستای بکر و زیبای شمال کشور آشنا کنیم و بهترین جای شمال برای مسافرت را به شما بگوییم. روستاهایی که شما را در طبیعت بکر و دست نخورده خود غرق می کنند و به شما می فهمانند بهشت را در زمین هم می توانید پیدا کنید. اگر برنامه ای برای سفر به شمال ایران داشتید، حداقل به یکی از این رستوران های فوق العاده سر بزنید. از شما تقاضا داریم که تنها از طبیعت بکر این مکان ها لذت ببرید. اگر عاشق ماجراجویی هستید و دوست دارید در جایی ساکن شوید که کمی خلوت‌تر و آرام‌تر از مناطق پرازدحام شمال کشور باشد، ما به شما تضمین می‌دهیم که بازدید از این ۴ روستای زیبا، می‌تواند بهترین تجربه شما از سفر به مناطق شمالی کشور عزیزمان باشد.

مناسب ترین شهر شمال برای زندگی کجاست؟

بهترین روستای شمال برای زندگی

اگر سوال این باشد که بهترین روستای شمال برای زندگی کجاست باید در جواب بگوییم که دیگر اینجا تنها زیبایی مطرح نیست. از طرفی باید به شرایط جوی و آب و هوا توجه داشته باشید تا زندگی شما مختل نشود. از طرف دیگر یکی از مواردی که باید برای انتخاب بهترین روستا و بهترین قسمت شمال برای زندگی در نظر گرفت نزدیکی محل سکونت به امکانات ضروری است. ممکن است شما به روستای زیبایی برای زندگی مهاجرت کنید، اما امکانات مورد نیاز شما به این روستا نزدیک نباشد و برای امرار معاش به مشکل برخورد کنید. اگر تصمیم خود را برای زندگی در روستا گرفته اید یا قصد دارید بیشتر در مورد آن فکر کنید مقاله زیباترین روستاهای ایران را مطالعه کنید.

مازیچال مازندران، ییلاقی برای طبیعت‌گردی در شمال ایران

اولین مورد از زیباترین روستاهای شمال که به آن ها اشاره می کنیم مازیچال است. یکی از مسحورکننده ترین ارتفاعات شهر مازندران، روستای مازیچال است که در منطقه‌ای ییلاقی در اطراف روستاهای ییلاقی دراسرا قرار دارد. برای دسترسی به این روستا می‌توان از طریق جادۀ معروف کلاردشت به این بهشت زمینی رسید. البته باید اشاره کنیم که مسیر دسترسی به مازیچال، کمی نسبت به دیگر راه های دسترسی شمال کشور سخت تر و پر پیچ و خم تر است که باید در عوض کاملاً ارزش آن را دارد.

مناسب ترین شهر شمال برای زندگی کجاست؟چیزی که در روستای مازیچال تجربه می‌کنید یکی از نادرترین اتفاق‌های زندگیتان محسوب می‌شود؛ دلیل این امر دور بودن شما از دنیای مدرن و استرس‌های آن است.  در ۱۸ کیلومتری کلاردشت و در قسمت‌های پایین مازیچال، پوشش به صورت جنگلی است اما با رفتن به ارتفاعات این پوشش به تدریج به کوهستانی تغییر می‌یابد. البته دامدارانی که در فصل بهار و تابستان برای چرای گوسفند از مسیر این روستا می‌گذرند، باعث شلوغ شدن جاده در بعضی مواقع می‌شود.

فیلبند، یکی از زیباترین روستاهای شمال ایران

به سرزمین رویایی ابرها خوش آمدید. فیلبند همان روستایی است که در ویدیوی این مطلب مشاهده کردید. به محض اینکه وارد ارتفاعات این روستای مجذوب کننده می‌رسید، ابرهای خوشه‌ای آسمان در کف دستان شما جای می‌گیرند. این اتفاق به دلیل یکی از نادرترین رخدادهای علمی صورت می‌گیرد که تنها در این روستا شاهد آن هستید. یکی دیگر از مزیت‌های سرزمین ابری فیلبند این است که هوایی را در این آن تجربه می‌کنید که نمونه‌اش را جای دیگر نمی‌توان دید. شاید بتوان گفت که بوی خوش کوهستان و نسیم های گاه و بی گاه اقیانوسی به قدری تجربه باورنکردنی‌ای برای شما ایجاد می‌کند که شما را در می‌نوردد.

مسیر دسترسی به روستای فیلبند

از تهران تا فیلبند تنها ۱۸۶‌ کیلومتر راه در پیش دارید که از نظر زمانی حدود سه ساعت طول می کشد. اگر بخواهید از تهران به فیلبند بروید، بهترین راه شمال شرق تهران و از طریق جاده هراز است. بعد از رودهن و آبعلی و گزنک و رود هراز تقریباً ۵۰ کیلومتر بعد از گزنک و ۲۵ کیلومتر مانده به آمل، یک خروجی در سمت راست جاده وجود دارد که به سنگچال می‌رسد. (‌در ابتدای ورودی می‌توان تابلوی فیلبند را هم دید

مناسب ترین شهر شمال برای زندگی کجاست؟

این مسیر را مستقیم ادامه دهید تا بعد از حدود ۱۸ کیلومتر به روستای سنگچال برسید. اگر سنگچال را به صورت سر بالایی ادامه دهید، به روستای فیلبند می‌رسید. در واقع می‌توانیم این قول را به شما بدهیم که تنها یک بار رفتن به این روستا، باعث می‌شود که به راحتی برای بازدید در دفعات بعدی آن برنامه‌ریزی کنید!

یکی از بهترین راه های سفر به شهرها و روستاهای شمال قطار است. در واقع اگر قصد دارید از روستاهای زیبای شمال دیدن کنید قطار گردشگری سوادکوه می تواند انتخاب مناسبی باشد.

بِرِنت، بهترین مقصد سفر برای عاشقان طبیعت

یکی از زیباترین روستاهای شمال و حتی ایران، برنت، یک روستای کوهستانی – جنگلی است که در دل دهستان خانقاه لانه کرده است. این روستا با تمدنی طولانی در جنوبی‌ترین نقطه شهرستان سوادکوه، از طرف شرق به جنگل‌ها و مراتع و از سمت غرب، به جاده خطیرکوه و رودخانه اسبه منتهی می‌شود. جاذبه‌هایی تاریخی همچون روستای کوشک اردشیر بابکان و حمام و عمارت علی محمد خان از اصلی‌ترین دلایل محبوبت این روستا در بین تاریخ‌دوستان محسوب می‌شود.

چطور به این روستای تاریخی برنت برویم؟

تقریبا ۵ کیلومتر بعد ازسوادکوه، در سمت راست جاده، تابلوی دهکده ی برنت خودنمایی می‌کند. وقتی وارد این جاده باریک می‌شوید، آب و هوایی خوش به میزبانی شما می‌آید و بعد از طی کردن ۵ کیلومتر، به یک دوراهی می رسید که در سمت راست، دهکده ییلاقی برنت در ارتفاعات همچون مرواریدی در صدف برق می‌زند. بعد از آن، با طی کردن مسیری به طول ۸ کیلومتر، به بناهای تاریخی چشم‌نواز این روستا می‌رسید.

 آلاشت، روستایی سرسبز در دل کوهستان‌های مازندران

یکی از روستاهای زیبای مازندران، آلاشت است که کمتر کسی نام آن را شنیده‌. اما بر خلاف آمار کم مسافرت، این شهر زیبا، هم از لحاظ تاریخی و هم از لحاظ طبیعی کاملاً ستودنی است. آلاشت دشتی سبز و مرتفع دارد که شما را در ارتفاعات بلند، مهمان ابر و باد و مه می‌کند. در آلاشت، ییلاقات کوچک و بزرگی قرار دارند که ابرهای سیال هر روز در آن جاری‌اند و حتی در هنگام راه رفتن می توانید آن ها را لمس کنید.

مناسب ترین شهر شمال برای زندگی کجاست؟

آلاشت در توابع سوادکوه قرار دارد که قدمتی ۳۰۰ ساله دارد و در بیشتر ساعت‌های روز و ماه‌های سال، گذرگاه ابرهای پراکنده و مرطوب است. با گذر از جاده های آلاشت، به یک دوراهی می‌رسید که یکی از آن ها به سمت امامزاده ی آلاشت می‌رود و دیگری به روستاهای هلی چال و سواد رودبار. روستای سواد رودبار که در زبان محلی به آن ساتروآر می‌گویند، از پایین محله و بالا محله تشکیل شده‌ که شغل اصلی ساکنان آن، دامپروری است.

گرسماسر، باشکوه ترین ییلاق جنگلی

دشت های بسیار زیبا، کوههای بسیار بلند و چشمه سارهای بسیار خنک، این ییلاق را از ییلاقات دیگر متمایز می کند؛ از ارتفاعات گرسماسر، می‌توان تمام مناطق رامسر و تنکابن را به راحتی به تماشا نشست.

از دیگر جلوه‏ های طبیعی روستای گرسماسر، می‏توان به چشمه‏ های آب معدنی امیرخانی، راد کنار، رستم‏سر، پولاد، چهار پیچ و گرسماسر و نیز به تفرجگاه زیبای لپاسر اشاره کرد. قلعه تاریخی گرسماسر با قدمتی بیش از ده قرن، در مجاورت این روستای باصفا قرار دارد که حاکی از قدمت تاریخی این منطقه است.

مناسب ترین شهر شمال برای زندگی کجاست؟برای رفتن به این ییلاق جنگلی، از جاده تنکابن به رامسر وارد جاده هریس می شوید و رو به سوی کوه های سر به فلک کشیده، حدود یک و نیم تا دو ساعت رانندگی حرکت می کنید، در حالی که جنگل زیبای «دالخانی» را هم پشت سر خواهید گذاشت. معروف ترین ارتفاعات روستای گرسماسر، کوه سماموس است که روستای گرسماسر در دامنه شرقی آن و روستای جواهر ده در ضلع شمالی غربی آن واقع شده اند. روستای گرسماسر، یکی از مناسب‏ترین مسیرهای صعود به این قله زیباست و به همین دلیل، کوهنوردان بسیاری برای صعود به سماموس، به روستای گرسماسر می آیند.

بهترین مکان های شمال برای سفر در پاییز

حالا که با چندین روستای زیبا در شمال آشنا شدید، قصد داریم یک قدم پا را فراتر بگذاریم و بهترین مکان های شمال برای سفر در پاییز را به شما بگوییم. واقعیت این است که فصل پاییز جنگل‌های شمال را به رنگ‌های فوق‌العاده‌ای تبدیل می‌کند و همین تغییر رنگ اعجاب انگیز یکی از زیباترین صحنه‌هایی است که هر فردی باید در زندگی آن را تجربه کند. اما در این فصل مقاصد بی‌شماری وجود دارند که شاید سفر به تمامی آنها در طول یک فصل کار غیر ممکنی باشد. پس اجازه دهید تنها جاهایی از شمال را به شما معرفی کنیم که ارزش وقت و هزینه را داشته باشند.

روستای ییلاقی اولسبلنگاه ماسال برای سفر در پاییز

برای تماشای زیبایی پاییز شمال کشور این روستا یکی از بهترین مکانها محسوب می‌شود. روستای ییلاقی اولسبلنگاه محل کوچ مردم محلی است پاییز شمال ایران. مردم این منطقه در فصول بهار و تابستان به این دهکده زیبا کوچ می‌کنند. مردم روستای زیبای اولسبلنگاه همچنان در مقابل ساخت بناهای سنگی مقاومت کرده و از سازه‌های چوبی برای محل سکونت خود استفاده می‌کنند

مناسب ترین شهر شمال برای زندگی کجاست؟زیبایی روستای اولسبلنگاه زمانی چشم نوازتر می‌شود که صبح خیلی زود مهمان این طبیعت زیبا باشید. در هنگام صبح ابرها به قدری پایین می‌آیند که گویی روی ابرها راه می‌روید. تماشای طبیعت مسحور کننده روستا، پیاده‌روی، اسب سواری، نیسان سواری و دوچرخه‌سواری به سمت ارتفاعات آلاله و البته عکاسی از این طبیعت بی‌نظیر از تفریحات رایج در این دهکده ییلاقی است.

جنگل راش مازندران، منزلگاه درخت های راش

برای سفر به شمال در پاییز جنگل راش یکی از بهترین مقاصد به شمار می آید. انتخاب مقصد برای مسافرت به شمال در پاییز کار بسیار دشواری است. اما اگر قصد دارید تا یک آخر هفته را به طبیعت گردی و عکاسی بپردازید جنگل راش می‌تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد. این جنگل یکی از جاذبه‌های استان مازندران است. جنگل راش از بزرگترین منابع چوب درخت راش می‌باشد و پیاده‌روی و جنگل‌نوردی در میان درختان بلند و تنومند راش لحظاتی فراموش نشدنی را برای شما فراهم می‌آورد.

مناسب ترین شهر شمال برای زندگی کجاست؟آرامش حاکم بر این جنگل به قدری می‌باشد که صدای رودخانه‌ای که از اطراف این جنگل زیبا در گذر است به وضوح شنیده می‌شود. از دیگر زیبایی‌های این منطقه آبشار اوبن می‌باشد. آب این آبشار از چشمه‌های بالا دست آن تأمین می‌شود. گذشته از تماشای رودخانه، آبشار، دوچرخه‌سواری، عکاسی و پیک‌نیک از دیگر تفریحات رایج در این جنگل به شمار می‌آیند.

نظرات کاربران در سایت های مختلف

 • من با مازندران آشنا نیستم اما در رشت از هر لحاظ خوب است
 • مازندران از لحاظ اقتصادی بهتر است
 • منم همین سوال را دارم…میخاهم بدانم مردم آمل و محمود آباد چه اخلاقی دارند؟
 • رشت – ساری مسلما از نظر امکانات بهتر هستند اما من بابلسر-رامسر-چالوس و لاهیجان را هم خیلی دوست دارم
 • من خودم اهل شمال نیستم ولی شش سال در چالوس زندگی کردم و اصلا مناسب زندگی نیست
 • رامسر خیلی زیباست من دوست دارم
 • به نظر بنده ساری و آمل، مناسبند ، ولی محمودآباد و نور هم شهرهای توریستی هستند برای زندگی اما نه
 • من یه بار شمال رفتم کل شیشه های ماشینو خورد کردند
 • من چندسالی ساری زندگی میکردم الان بابل ولی بنظرم مردمان ساری خیلی بامعرفت تر و مهربونتر هستند
 • تو مازندران سمت بابل و بابلسر و فریدونکنار و ساری نیایید فقط من هستم تجربه اش رو دارم
 • کلا شهرای ساحلی برا زندگی خیلی مناسب نیستند، رامسر و بابلسر اینها برا زندگی دائم اصلا خوب نیستند
 • من تازه رفتم رشت خیلی راضی هستم
 • لاهیجان

3 دیدگاه دربارهٔ «مناسب ترین شهر شمال برای زندگی کجاست؟»

 1. سفر با زندگی خیلی فرق داره و انتخاب شهر برای زندگی در مازندران کلا ۳تا شهر خوبه :ساری ، بابل ، امل ، . قائمشهر هم خوبه بقیه شهر ها جنبه دیدنی و سفر داره ( که بابل و ساری بهترینشون هستن از نظر امکانات و … )

  پاسخ
 2. سلام بنظرم تو سه شهر ساری رشت و گرگان ساری بهترین شهره از نظر رفاهی و اجتماعی

  پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید