صحرای نامیب ، ملاقات تماشایی اقیانوس سیراب با کویر تشنه!

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

صحرای نامیب یا بیابان نامیب یک بیابان ساحلی در جنوب آفریقا است که اسم آن نامیب از ریشهٔ ناما به معنی پهناور گرفته شده است. صحرای نامیب یکی از مکان های شگفت‌ انگیز زمین است که در آن می توان شاهد ملاقات تماشایی اقیانوس سیرآب با کویر تشنه بود.

صحرای نامیب ، ملاقات تماشایی اقیانوس سیراب با کویر تشنه!

صحرای نامیب جنوبی محل قرارگیری تعدادی از بلندترین و دیدنی‌ترین تپه‌‌های شنی جهان است، تپه‌هایی از رنگ‌های صورتی گرفته تا نارنجی روشن. این تپه‌ها دقیقاً تا لبه‌ی اقیانوس اطلس ادامه دارند. تلاقی آب‌های سرد با تپه‌های شنی صحرای نامیب یکی از عجیب‌ترین مناظری است که می‌توانید ببینید.

صحرای نامیب و به عبارتی بیابان نامیب محدوده‌ ای به وسعت ۸۰٬۹۵۰ کیلومتر مربع را اشغال کرده است و البته این بیابان از شمال به رود یوساب و در جنوب به شهر لودریتز محدود می‌شود؛ و همین‌طور از غرب و شرق به تربیت به اقیانوس اطلس و دیوارهٔ نامیب محدود می‌شود و از شمال تا جنوب آن نیز حدود ۱۶۰۰ کیلومتر طول دارد و عرض آن در جاهای مختلف از ۵۰ تا ۱۶۰ کیلومتر متفاوت است.

صحرای نامیب ، ملاقات تماشایی اقیانوس سیراب با کویر تشنه!

در این صحرا، تعدادی از گونه های حیوانی و گیاهی زیست می کنند که توانسته اند خودشان را با شرایط وفق دهند. برای مثال گورخر کوهی، موش های کور و یا فیل های گوش کوتاه، تعدادی از این گونه هستند، علاوه بر این، گونه ای گیاه به نام Welwitschia mirabilis  هم در اینجا زندگی می کند که فقط ۲ برگ دارد و می تواند تا هزار سال زنده بماند.

صحرای نامیب ، ملاقات تماشایی اقیانوس سیراب با کویر تشنه!

این صحرا سالانه کمتر از ۱ سانتیمتر باران را دریافت می کند، پس می توان گفت که صحرایی عقیم است. اگر چه نامیب تقریبا جایی بدون باران است اما آب  هوایی به آن صورت خشک ندارد و با کمال تعجب، مه در آن زیاد دیده می شود. بادهایی که در صحرا می وزد، رطوبت را با خود از دریا به سمت ساحل جابه جا می کنند و باعث می شود تا حیوانات و گیاهان بتوانند با کمترین شرایط آبی ممکن هم خودشان را وفق دهند و سازگاری پیدا کنند. شب های این صحرا بسیار سرد و روزهای آن واقعا گرم است و گاهی دمای هوا به ۴۵ درجه ی ساتیگراد هم می رسد.

صحرای نامیب ، ملاقات تماشایی اقیانوس سیراب با کویر تشنه!

با اینکه که ساحل صحرای نامیب هزاران کیلومتر ادامه دارد، اما بهترین مکان برای دیدن این تپه‌های شنی سواکپموند Swakopmund است. این محل که در نامیبیا به سواکپ مشهور است، بزرگترین شهر ساحلی کشور و مقصد تعطیلات محبوبی برای نامیبیایی‌هاست. آلمانی‌های شهر نیز در ساختمان‌های قدیمی زیبایی که مربوط به دوران استعمار آلمان می‌شوند، قابل تشخیصند و تضاد شدیدتری در این شهر کویری ایجاد کرده‌اند.

جالب است بدانید که پارک ملی نامیب قسمت بزرگی از صحرای نامیب را دربرمی گیرد. هر چند اکثر مناطق آن به سختی قابلیت دسترسی دارند ولی چندین منطقهٔ توریستی را در خود جای داده است. از مهم‌ترین این جاذبه‌ها، ناحیهٔ مشهور سُسوسولی است.

صحرای نامیب ، ملاقات تماشایی اقیانوس سیراب با کویر تشنه!

یکی از بزرگترین و ارزشمندترین سرمایه هایی که در بیابان نامیب می توان پیدا کرد، الماس های آن است. از آنجا که الماس طبیعتی دارند که به راحتی قابل تشخیص و دسترسی هستند و افراد سودجو هم کم نیست، منطقه ای از این صحرا که در آن الماس ها نهفته اند، به منطقه ی غدقن شده تبدیل شده است و کاملا از دسترس عموم مردم خارج شده است.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید