غار نینگوو ، بزرگ ترین غار یخی چین

غار نینگوو ، بزرگ ترین غار یخی چین

سردترین مکان در استان شانشی چین که حتی در آفتاب سوزان تابستان هم سرد و یخی است، غار یخی نینگوو در کوه های همین استان بوده که عمق اش به ۸۵ متر میرسد. یخ های این غار حتی در گرم ترین فصل سال هم آب نمی شوند. غار یخی نینگو چین بزرگ ترین غار در این کشور بوده و در هر فصل سال که از آن بازدید کنید همیشه پوشیده از یخ هست و آب و هوای سردی دارد. غار در دل کوه شانشی و ارتفاع دو هزار متری از سطح دریا قرار داشته و میتواند تفرجگاه جالبی برای آن دسته از توریست ها و گردشگران تور چین باشد که به آب و هوای سرد و برف علاقه دارند.

غار نینگوو ، بزرگ ترین غار یخی چین

در بدو ورودتان به غار، با دیدن یخ های رنگی شگفت زده خواهید شد! تمام دیوارهای پوشیده از یخ و حتی قندیل های سقف این غار با هزاران لامپ رنگی تزئین شده و منظره ای زیبا و دیدنی بوجود آورده است.

غار نینگوو ، بزرگ ترین غار یخی چین

یخ های داخل غار مثل یک بافر به ثابت ماندن دمای هوای داخل غار کمک می کنند به این ترتیب که هر نوع هوای گرمی که به داخل غار می آید فورا توسط یخ ها خنک می شود آن هم قبل از اینکه بتواند در هوای داخل غار تغییرات جدی به وجود بیاورد و آن را گرم کند. مطمئنا مقداری از یخ ها آب می شوند اما دمای محیط داخل غار همچنان ثابت باقی می ماند. در زمستان این شرایط برعکس می شود: وقتی هوای خیلی سرد به داخل غار می آید هر آب مایعی که در داخل غار وجود دارد یخ می زند، حرارت آزاد می کند و از پایین رفتن بیش از حد دمای غار جلوگیری می کند.

غار نینگوو ، بزرگ ترین غار یخی چین

برای اینکه غارهای یخی شکل بگیرد باید مقدار زیادی آب در زمان مناسب وجود داشته باشد. در زمستان آب و هوا باید طوری باشد که کوه ها پوشیده از برف شوند و در تابستان هم باید دمای هوا  تا حدی بالا برود که برف ها آب شوند اما نه گرمای قابل توجه! چون گرمای بیش از حد می توان شکل ظاهری این غارها را به هم بزند. برای اینکه یک غار یخی شکل بگیرد و حالت خود را حفظ کند باید حتما بین همه ی فاکتورها توازن وجود داشته باشد. بزرگ ترین غار یخی دنیا غار Eisriesenwelt است که در شهر ورفن اتریش در ۴۰ کیلومتری جنوب زالتسبورگ قرار دارد و طول آن بیش از ۴۲ کیلومتر است.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما