قلعه بلوگرادچیک ، پربازدیدترین جاذبه گردشگری در بلغارستان

قلعه بلوگرادچیک ، پربازدیدترین جاذبه گردشگری در بلغارستان

در این قسمت از سایت قصد داریم مطلبی در رابطه با یکی از جاذبه های توریستی کشور بلغارستان برای شما شرح دهیم، قلعه بلوگرادچیک یکی از قدیمی ترین و پر بازدید ترین جاذبه های این کشور به حساب می آید. بلغارستان کشوری است پر از جاذبه های گردشگری فراوان اما قلعه بلوگرادچیک یکی از پر بازدید ترین آن ها به شمار می آید.

قلعه بلوگرادچیک ، پربازدیدترین جاذبه گردشگری در بلغارستان

قلعه بلوگرادچیک (Belogradchik Kale) در بلغارستان قرار دارد که به دلیل وجود صخره های عجیب و متفاوتی که دارد در میان گردشگران شهرت زیادی دارد، همچنین این قلعه از نظر تاریخی و فرهنگی دارای شهرت بسیاری است و به همین دلیل به یکی از جاذبه های گردشگری پر طرفدار در بلغارستان تبدیل شده است. قلعه بلوگرادچیک در زبان ترکی به بلوگرادچیک کاله (Belogradchik Kale) شهرت دارد که لازم به ذکر است بدانید، کاله در زبان ترکی به معنی قلعه می باشد. قلعه بلوگرادچیک در نزدیکی شهر بلوگرادچیک و در دامنه کوه های بالکان و همچنین در قسمت شمال غربی کشور بلغارستان قرار دارد که به قلعه کالتو نیز شهرت دارد.

این دژ بر روی صخره های بلند که از جنس ماسه های سنگی و به شکل های مختلف می باشد، ساخته شده است که ارتفاع بعضی از این صخره ها به حدود ۲۰۰ متر هم می رسد و همچنین آن هایی که در پس زمینه قلعه قرار گرفته اند، ارتفاع آن ها حدود ۷۰ متر نیز می باشد.

قلعه بلوگرادچیک ، پربازدیدترین جاذبه گردشگری در بلغارستان

قدمت قلعه بلوگرادچیک به دوران روم باستان باز می گردد در قرن اول تا سوم پس از میلاد که رومی ها در مناطق جدید دست به ساخت جاده های جدید زدند و قلعه های مختلفی برای نگهبانی ساختند که هدف از ساخت قلعه بلوگرادچیک نیز کنترل جاده ها بوده است. رومی ها مرتفع ترین قسمت قلعه را که سیتادل نام داشت با صخره های طبیعی محافظت کردند، همچنین دیوار های شمال غربی و جنوب شرقی قلعه بلوگرادچیک از دیوار های مستحکم ساخته شده است و بخش های دیگر به واسطه صخره ها احاطه شده است.

قلعه بلوگرادچیک ، پربازدیدترین جاذبه گردشگری در بلغارستان

در طول حکومت تزار ایوان استراتسیمیر در قرن ۱۴ (Bulgarian Tsar Ivan Sratsimir)، این قلعه کاربرد خشن تری داشت و به عنوان جایگاهی نظامی مورد استفاده قرار می گرفت. در آن زمان، امپراطور عثمانی در حال فتح مناطق بیشتری در اروپا بود و بسیاری از مستعمره های خود را نظیر بلغارستان مجبور کرد که سیستم دفاعی خود را بهبود بخشند تا خیالش از آن ها راحت باشد. پس علاوه بر اینکه بلغارستان سیستم دفاعی خود را تقویت کرد، مکان هایی مانند این قلعه را برای کاربردی نظامی به کار گرفت. در آن زمان، قلعه بلوگرادچیک بغارستان به عنوان دومین سایت مهم دفاعی در ایالت ایوان استراتسیمیر محسوب می شد و البته اولین مکان مهم، قلعه ویدین (Vidin Fortress) بود. زمانی که حکومت عثمانی بلغارستان را تحت سلطه داشت، این قلعه در سال ۱۳۹۶ توسط آن ها تسخیر شد. عثمانی ها، حکومت بلغار را مجبور کردند که که چند برج و بارو و استحکاماتی به این قلعه اضافه کنند. البته بخش دیگری از تغییراتی که در قلعه اتفاق افتاد، مربوط به قرن ۱۹ بود. تغییراتی که به سبک معماری قلعه های عثمانی در دوره قبل انجام گرفت، کامل تر و همچنین وسیع تر بود. علاوه بر آن، عناصر اروپایی توسط مهندسین فرانسوی و ایتالیایی به این قلعه اضافه شدند و بدین صورت قلعه کامل تر گشت. سنگرهای این قلعه، نقش مهمی در سرکوب عثمانی ها توسط بلغارستانی ها داشتند که در سال ۱۸۵۰ اتفاق افتاد. این قلعه برای مدت ها بعد هم نقش نظامی و دفاعی داشت. آخرین باری که از قلعه بلوگرادچیک بلغارستان به عنوان یک پایگاه نظامی و دفاعی استفاده شد، مربوط به جنگ صربستان و بلغارستان در سال ۱۸۸۵ بود. این جنگ، بین پادشاهی صربستان و قلمرو بلغارستان صورت گرفت که از ۱۴ نوامبر ۱۸۸۵ شروع و تا ۲۸ نوامبر ۱۸۸۵ ادامه یافت. صلحی که بین آن ها صورت گرفت در سوم مارچ ۱۸۸۶ در شهر بخارست، امضاء شد. در نتیجه این جنگ، اروپایی ها در نتیجه جنگ، قدرت‌های اروپایی یگانگی اتحادیه بلغارستان را که در ۱۸ سپتامبر ۱۸۸۵ اتفاق افتاد، تایید کردند.

در حال حاضر این قلعه به عنوان یکی از مهم ترین جاذبه های بلغارستان محسوب می شود.

قلعه بلوگرادچیک ، پربازدیدترین جاذبه گردشگری در بلغارستاندر نزدیکی قلعه بلوگرادچیک غاری باستانی به نام ماگورا (Magura) وجود دارد که در این غار می توانید نقاشی های باستانی و جالبی را مشاهده کنید که قدمت آن ها به دوره های تاریخی مختلفی باز می گردد.

مسیر دسترسی و ساعات بازدید از قلعه

قلعه بلوگرادچیک بلغارستان درست خارج از شهر بلوگرادچیک در شمال غربی کشور بلغارستان واقع شده است. برای رسیدن به این روستا از پایتخت کشور یعنی صوفیه، حدودا ۳ ساعت توسط ماشین زمان را باید سپری کنید تا به مقصد برسید. از بخش مرکزی روستای بلوگرادچیک که یو ال تی سولو تودوروو (ul. Tsolo Todorov) نام دارد را باید دنبال کنید و سر بالایی این منطقه را تقریبا ۱ کیلومتر ادامه دهید تا به انتهای خیابان برسید. در آنجا قلعه مشخص است و می توانید برای بازدید به داخل آن وارد شوید. ساعت کاری این قلعه هر روزه از ساعت ۹ صبح تا ۶ عصر می باشد و هزینه ورود به این قلعه حدودا ۳ لوای بلغارستان است. قلعه بلوگرادچیک در فاصله از مرکز شهر قرار دارد که گردشگران تور بلغارستان به راحتی با تاکسی ها و یا اتوبوس های موجود در شهر در عرض ۳ ساعت می توانند به این قلعه زیبا و باستانی بی نظیر برسند و نیمی از روز خود را در آن منطقه زیبا سپری کنند.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما