قلعه سنت هیلاریون ، یکی از قلعه های تاریخی قبرس

قلعه سنت هیلاریون ، یکی از قلعه های تاریخی قبرس

قبرس سرزمین آفتاب درخشان، با ساحل زیبا و دلنواز خود، مقصد گردشگری بسیار جذابی است. هر آنچه بخواهید در قبرس می‌توانید یکجا تجربه کنید؛ طبیعت فوق العاده، روزهای آفتاب طلایی بی پایان، سواحل شن طلایی و تاریخ غنی و اصیل. یکی از بهترین و غنی ترین جاذبه های قبرس یعنی قلعه زیبا و کهن سنت هیلاریون (St. Hilarion Castle) میباشد.

قلعه سنت هیلاریون ، یکی از قلعه های تاریخی قبرس

قلعه زیبا و تاریخی سنت هیلاریون، قلعه‌ای با شکوه است که در غرب مهم ترین بزرگراه نیکوزیا-کایرنیا در قسمت کوهستانی کایرنیا توسط بیزانسی‌ها و صلیبیون ساخته شده است. شما نمی‌توانید هتل های قبرس را در نزدیکی آن ببینید. قلعه سنت هیلاریون در واقع به عنوان صومعه برای عبادت استفاده می‌شد و نه یک قلعه؛ و نام آن برگرفته از نام یک یک راهب در قرن ۱۰ میلادی است. این راهب قلعه سنت هیلاریون را به عنوان گوشه عزلتی برای عبادت برگزید و یک صومعه از آن ساخت. بیزانسی‌ها در طول قرن یازدهم میلادی با ساختن برج و بارو در آن، این بنا را به قلعه‌ای تبدیل کردند که همانند عوارضی بین نیکوزیا و کایرنیا عمل می‌کرد. قلعه سنت هیلاریون در کنار دیگر قلعه‌های جزیره قبرس وظیفه دفاع از جزیره را در برابر دزدان دریایی عرب بر عهده داشت.

قلعه سنت هیلاریون ، یکی از قلعه های تاریخی قبرس

معماری قلعه سنت هیلاریون

این قلعه از سه بخش مختلف تشکیل شده است:

بخش پایینی: این بخش از دیواره هایی تشکیل شده که از ورودی اصلی دفاع می کنند و همچنان تا به امروز هم استفاده می شوند. بزرگ ترین بخش این قلعه، محل زندگی سربازانی بود که وظیفه ی دفاع از قلعه را بر عهده داشتند.

بخش میانی: در این بخش بناهایی مثل قصر پادشاهی، کلیسا، آشپزخانه و آب انبار بزرگی برای جمع آوری آب باران وجود دارد. برای وارد شدن به بخش میانی از دروازه ی لوسیگنان (Lusignan gate) می گذرید و به حیاط بزرگی می رسید که سمت شرق آن محل سکونت پادشاهان و سمت غرب آن آشپزخانه و دیگر اتاق ها است. کلیسا که بخشی از آن خراب و بخشی بازسازی شده است در مقایسه با دیگر بخش های قلعه خیلی بزرگ است. بهتان پیشنهاد می کنیم که سری به طبقه ی دوم قصر پادشاهی بزنید و از پنجره ی ملکه غرق تماشای چشم اندازهای اطراف شوید.

بخش بالایی: این قسمت در غرب بخش میانی قرار گرفته و کافیست تا از پله ها بالا بروید تا به آن برسید. بلندترین نقطه ی قلعه در بالای قله ی کوهی به ارتفاع ۷۳۲ متر قرار دارد.

قلعه سنت هیلاریون ، یکی از قلعه های تاریخی قبرس

افسانه قلعه سنت هیلاریون

افسانه‌های متعددی در مورد قلعه باستانی سنت هیلاریون در قبرس شمالی وجود دارد. باید این نکته را بگوییم که شواهد محکمی مبنی نام گذاری قلعه بر اساس راهب عزلت نشین وجود ندارد. گفته می شود که سنت هیلاریون، یکی از مأمورین و راهبان ناشناس قرن هفتم میلادی است که از زندان فلسطین فرار کرد و به این قلعه پناه آورد. بنا به شواهد افسانه‌های جالب و مرموز موجود او در برابر شیاطین در کوه مبارزه می‌کرد و در نهایت با بیرون راندن شیاطین و نیروهای اهریمنی توانست صلح و آرامش را در کوهستان برقرار کند.

قلعه سنت هیلاریون ، یکی از قلعه های تاریخی قبرس

آرامش موجود در قلعه در دل کوهستان

بدون شک رفتن به این قلعه تجربه بی نطیری برای شما خواهد بود. این قلعه که یکی از مهمترین جاذبه ‌های گردشگری قبرس است، آرامشی عمیق در خود دارد. این آرامش در فصولی که توریست‌ها کمتر در قبرس دیده می‌شوند صد چندان می‌شود و حسابی حال شما را خوب خواهد کرد. دیوارهای بلند و برج های باشکوه قلعه که به دلیل فرسایش در طی سال‌های متمادی تبدیل به ویرانه شده‌اند حرف های زیادی در دل خود نهفته اند و رازهای زیادی را بر دوش خود یدک می‌کشند. ناحیه کوهستانی قلعه محیط زیبایی آن را به ارمغان آورده است که مطمئنا باعث می‌شود که گردشگران عاشق آن می‌شوند.

قلعه سنت هیلاریون ، یکی از قلعه های تاریخی قبرس

چگونه به قلعه سنت هیلاریون برویم؟

برای بازدید از قلعه سنت هیلاریون باید به شهر گیرنه، در ۲۰ کیلومتری نیکوزیا بروید. قلعه در مسیر بین نیکوزیا و گیرنه قرار دارد و تنها راه رفتن به آن استفاده از تاکسی و یا کرایه ماشین است. جاده ی اصلی از یک منطقه ی نظامی عبور می کند که پیاده روی در آن ممنوع است  اما یک مسیر دیگری از شهر به تپه هست که می توانید آن را به مدت ۲۰ دقیقه پیاده روی کنید، با بالا رفتن از پله ها با منظره و چشم اندازهای کوهستان، دره ها و خط ساحلی روبرو می شوید.

در پای قلعه یک پارکینگ هست که باید ماشین را پارک و بقیه راه را پیاده بروید. ایم مسیر سربالایی است اما قلعه آنقدر بزرگ است که جاذبه های زیادی برای تماشا دارد. بعضی از چشم اندازها کاملا تماشایی است اما هیچ منظره ای به پای چشم اندازهای بالای قله نمی رسد. برای بالا رفتن از این کوه حتما باید آمادگی بدنی داشته باشید و در روزهای گرم تابستان آب کافی به هماره خود ببرید.

نکات مهم برای رفتن به قلعه سنت هیلاریون

اگر در طول تابستان گرم داغ در قبرس، قصد رفتن به قلعه سنت هیلاریون را دارید، بهتر است اول صبح یا آخر روز را برای این کار انتخاب کنید. چرا که قرار است در ارتفاع ۷۳۰ متری به بازدید از قلعه هیلاریون بروید و آفتاب داغ تابستان در طول روز می‌تواند باعث آفتاب سوختگی شما شود و یا حتی شما را کلافه کند. به علاوه فراموش نکنید که قرار است مسیر نسبتا ناهموار و کوهستانی را طی کنید و به همین خاطر باید تجهیزات کافی برای این کار با خود بردارید. مهمترین چیزی که به آن نیاز خواهید داشت کفش راحتی و مناسب مسیرهای ناهموار خواهد بود. پس برای رفتن به قلعه سنت هیلاریون کفش‌هایی را انتخاب کنید که با آن حسابی راحت هستید و شما را خسته نمی‌کند. از دیگر تجهیزاتی که حتما باید با خود ببرید می‌توان به بطری آب، دوربین، کوله پشتی با تجهیزات لازم اشاره کرد. در هر ساعتی از روز که به قلعه زیبای سنت هیلاریون می‌روید، حتما ضد آفتاب، عینک آفتابی و کلاه آفتاب گیر را فراموش نکنید. در ضمن در قسمت پارکینگ قلعه سنت هیلاریون کافه خیلی با صفا و زیبایی وجود دارد که می‌توانید در آن استراحتی داشته باشید و خود را ریکاوری کنید. تلفن تماس این قلعه  ۰۵۳۳۱۶۱۲۷۶ است و این قلعه در طول تابستان در تمامی روزها از ساعت۹ صبح تا ۶ بعد از ظهر پذیرای گردشگران است. قلعه زیبای سنت هیلاریون از ساعت ۹ صبح تا ساعت ۴ بعد از ظهر پذیرای میهمانان و گردشگران از سرتاسر دنیا است.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما