قلعه واول ، یکی از مهم ترین آثار تاریخی لهستان

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

اگر در سفر به لهستان به دنبال جاذبه‌ای با چشم‌انداز زیبا برای عکاسی می‌گردید اما به تاریخ و فرهنگ این کشور نیز علاقه‌مندید، قلعه واول انتخاب خوبی خواهد بود.

قلعه واول ، یکی از مهم ترین آثار تاریخی لهستان

قلعه واول یکی از معروف‌ترین دیدنی های لهستان به شمار می‌رود که در محله قدیمی شهر کراکوف قرار دارد و از نظر تاریخی از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که زمانی محل زندگی پادشاهان این کشور بود و امروزه در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

قدمت قلعه واول به قرون 13 و 14 میلادی می‌رسد و با نگاه کردن به آن می‌توانید سه سبک مختلف معماری گوتیک، قرون وسطا و رنسانس را ببینید.

تاریخچه قلعه واول

در سال 1595 میلادی آتش‌سوزی بزرگی در قلعه واول رخ داد و بخش‌هایی از آن تخریب شد و بعدها عملیات متعدد بازسازی در آن صورت گرفت. پس از آنکه پایتخت از کراکوف به ورشو انتقال یافت، قلعه مورد بی‌توجهی مسئولین واقع شد و با حمله سوئدی‌ها و اتریشی به شدت آسیب دید تا اینکه در سال 1905 دوباره عملیات بازسازی در آن از سر گرفته شد با بازدید از قلعه واول می‌توانید فراز و نشیب تاریخ لهستان را بر دیوارها و جای‌جای قلعه ببینید.

این قلعه در سال 1930 به موزه هنری تبدیل شده است و در آن انواع مجسمه‌ها، نقاشی‌ها و پارچه‌ها به نمایش درآمده‌اند. گنجینه‌ها و جواهرات پادشاهی از دیگر جذابیت‌های این موزه محسوب می‌شود که تماشای آن‌ها را نباید از دست داد.

قلعه واول ، یکی از مهم ترین آثار تاریخی لهستان

قسمت های قلعه واول

اتاق های تاریخی گوتیک: در اینجا گنجینه های ارزشمند پادشاهی در اتاق های تاریخی به معرض نمایش گذاشته شده است. جواهرات گرانبهای این موزه حوادث تاریخی زیادی را از سر گذرانده اند و از غارت های زیادی جان سالم به در بردند تا امروز تاریخ این سرزمین را به شما نشان دهند.

کلیسا: کلیسایی که در کنار این قلعه قرار دارند محل تاجگذاری بیش از ۳۶ پادشاه لهستان بود و در دخمه ی زیرزمینی آن هم پادشاهان و شخصیت های تاریخی و هنری بسیاری دفن شده اند.

برج سندومیرسکا: این برج یکی از دو برج آتش قلعه است که در حوالی سال ۱۴۶۰ برای بالا بردن توان دفاعی قلعه در برابر حملات در بخش جنوبی ساخته شد. این برج امروز محل بازدید گردشگران شده است و برای رسیدن به بالای آن باید از ۱۳۷ پله بالا بروید. با پرداخت ۴ زلوتی می توانید خودتان را به بالای این برج ها برسانید و محو تماشای چشم اندازهای اطراف شوید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در مواقعی که جنگی در کار نبود از این برج به عنوان زندان استفاده می شد.

باغ های سلطنتی: حتما از باغ های لذت بخش سلطنتی دیدن کنید، باغ هایی که از سال ۱۵۴۰ در دامنه های شرقی قلعه برپا شده اند. باغ های واول تنها باغ های رنوسانس بازسازی شده ی لهستان است و دو تراس دارد که در تراس بزرگ تر آن انواع گل های رز، شقایق فرنگی، سنبل، ریحان، آویشن و … پرورش داده می شود. در این باغ ها یک باغ میوه هم هست که اطراف ان را گل های رز احاطه کرده اند. اگر هوا اجازه دهد این باغ هر روز از ساعت ۱۱ صبح تا ۳ عصر باز است. کل مجموعه ی قلعه واول هر روز از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ عصر باز و دوشنبه ها تعطیل است.

قلعه واول ، یکی از مهم ترین آثار تاریخی لهستان

از آنجایی که قلعه واول بر روی تپه واقع شده است، چشم‌انداز زیبایی رو به شهر دارد و فضای سبزی اطراف آن را فراگرفته و قلعه با ساختمانی کرم رنگ و سقف‌های قرمز، همچون نگینی در تپه واول می‌درخشد و هر گردشگری را وسوسه می‌کند تا چند عکس یادگاری در این مکان بگیرد. قلعه واول هر روز از ساعت 10 صبح تا 17 برای بازدید عموم باز است.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما