مسجد حسن ثانی ، مسجدی جذاب با بلندترین مناره های جهان

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

مسجد حسن دوم یا مسجد حسن ثانی (مسجد حسن شاه) مسجدی در شهر کازابلانکا در مراکش می باشد. این مسجد که به لحاظ وسعت پس از مسجد الحرام و مسجد النبی قرار دارد، در ساحل شهر کازابلانکا و بخشی از آن بر روی آب قرار دارد و با کمکهای مردمی ساخته شده است.

مسجد حسن ثانی ، مسجدی جذاب با بلندترین مناره های جهان

مسجد حسن ثانی بزرگ ترین مسجد مراکش و سومین مسجد بزرگ جهان است که بلندترین مناره جهان نیز در آن ساخته شده است. این مسجد با مناره هایی به بلندای ۲۱۰ متر بلندترین مناره در میان همه ی مساجد جهان را تا به امروز داراست. این مسجد در جوار اقیانوس اطلس ساخته شده است و گنجایش ۲۵,۰۰۰ نمازگزار در داخل مسجد و بیش از ۸۰,۰۰۰ نمازگزار در محوطه ی مسجد را دارد.

این مسجد در ساحل ساخته شده است ولی با این وجود بخشی از این مسجد بر روی آب بنا شده است. دیوار های مسجد حسن دوم از مرمر هایی که با دست تراش خورده اند ساخته شده است. موج شکن بسیار عظیمی به ارتفاع بالای ده متر برای محافظت از این مسجد در برابر امواج اقیانوس اطلس در دور این مسجد ساخته شده است.

مسجد حسن ثانی ، مسجدی جذاب با بلندترین مناره های جهان

تاریخچه مسجد حسن ثانی

کارساخت مسجد حسن دوم در سال ۱۹۸۰ آغاز و در سال ۱۹۹۳ به پایان رسید تا به مناسبت شصتمین سال تولد حسن دوم پادشاه مراکش افتتاح شود. در سال ۱۹۶۱ و زمانی که سلطان محمد پنجم از دنیا رفت سلطان حسن دوم یا سلطان حسن ثانی امر کرد تا همه کسانی که در کشور در زمینه ی ساخت و ساز طراز اول بودند در کازابلانکا جمع شده و مقبره ای با شکوه برای سلطان متوفی بنا کنند و سر انجام در سال ۱۹۸۰ این بنا توسط سلطان حسن ثانی افتتاح شد.

این بنا توسط معماری فرانسوی به نام Michel Pinseau که خود در مراکش می زیست طراحی و توسط گروه مهندسی Bouygues ساخته شد و الحق که باشکوه ترین بنای مراکش نیز محسوب می شود. سقف این بنای با عظمت متحرک است و در طول روز و در طول شب های پر ستاره کنار زده می شود تا نمازگزاران بتوانند عظمت قدرت خداوند در خلق و مدیریت آسمان و ستارگان و سیارات را ببینند.

حسن ثانی در جایی اینطور گفته است: «آرزو دارم بنایی باعظمت و باشکوه ساخته شود که تا همیشه ماندگار باشد…دوست دارم ساختمان این مسجد روی آب ساخته شود، چرا که عرش خدا بر آب قرار دارد. به این ترتیب، نمازگزاران می توانند زیر سقف آسمان و روی دریا و اقیانوس به عبادت پروردگار بپردازند.»

مسجد حسن ثانی ، مسجدی جذاب با بلندترین مناره های جهان

جالب است بدانید وزن سقف این مسجد ۱۱۰۰ تن می باشد و سقفی با این وزن تنها در عرض ۵ دقیقه باز و بسته می شود.  سقف این بنا ۶۰ متر ارتفاع داشت و سطح آن نیز در حدود ۳۴۰۰ متر مربع می باشد. به دلیل اینکه کار شدن کاشی در سقف سبب سنگین تر شدن سازه می گشت به جای کاشی هایی از جنس سفال و سنگ از آلومینیوم برای تزئین سقف استفاده شده است. بر بالای مناره ی ۲۱۰ متری این مسجد که بلندترین مناره ی جهان نیز محسوب می شود لیزری بسیار قوی تعبیه شده است که در هنگام غروب و پس از تاریک شدن هوا روشن شده و به سمت مکه نیز می تابد.

لازم به ذکر است بکه دلیل نفوذ آب شور اقیانوس اطلس و به دلیل وجود نمک فراوان در این آب، بخش هایی از این مسجد چند سال پس از افتتاح آن تخریب شد و دوباره بازسازی گردید. در کل به دلیل مجاورت این بنا با آب شور اقیانوس اطلس این بنا شدیدا در معرض خطر تخریب است ولی به شدت و به خوبی از آن محافظت می گردد.

تمامی گردشگران اعم از مسلمان و غیرمسلمان می‌توانند از این مسجد بازدید کرده و از دیدن تزئینات زیبا و کاشی کاری‌های فوق‌العاده آن و همچنین حمام بزرگی که در این مسجد ساخته شده است لذت می‌برند.

مسجد حسن ثانی ، مسجدی جذاب با بلندترین مناره های جهان

بازدید از مسجد حسن ثانی

مسجد حسن ثانی در هنگام نمازهای یومیه و مراسم نماز جمعه به روی تمام مسلمانان باز می شود. بازدیدکنندگان غیرمسلمان هم می توانند با شرکت در تورهای ویژه که چند بار در روز انجام می شوند از معماری باشکوه و بی نظیر مسجد بازدید کنند. یکی از ویژگی های منحصربفرد این مسجد، موقعیت قرارگیری آن است. مسجد حسن ثانی بر سکویی مشرف به اقیانوس اطلس بنا شده و بخشی از این سکو از جنس شیشه ساخته شده است. بنابراین نمازگزاران می توانند دریا را زیر پایشان ببینند. البته این قسمت فوق العاده منحصربفرد تنها برای استفاده سلطنتی است و بازدیدکنندگان اجازه ورود به این قسمت را ندارند.

آدرس: Boulevard de la Corniche, Casablanca 20000, Morocco

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما