آشنایی با معدن نمک ویلیچکا + تصاویر

آشنایی با معدن نمک ویلیچکا + تصاویر

معدن نمک ویلیچکا در بخش جنوبی کشور لهستان و در نزدیکی شهر کراکوفِ معروف واقع شده است. بنابراین برای بازدید از این معدن باید به کراکوف سفر کرده و با استفاده از اتوبوس یا دیگر وسایل نقلیه خود را به معدن نمک برسانید.

آشنایی با معدن نمک ویلیچکا + تصاویر

این معدن در گذشته به عنوان بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین منبع درآمد مردم منطقه شناخته می‌شده است. امروزه معدن ویلیچکا حالت موزه‌ای عجیب را به خود گرفته و پر از مجسمه‌ها و بناهایی است که تماماً از نمک ساخته شده است. جالب است بدانید که معدن نمک ویلیچکا متعلق به قرن‌ها پیش بوده و به عنوان یکی از قدیمی‌ترین معدن نمک شناخته و ثبت شده است. مسیر توریستی این معدن از قرن نوزده میلادی ساخته شده و همین مسیر باعث شده توریست‌ها بتوانند به راحتی از معدن دیدن کنند.

آشنایی با معدن نمک ویلیچکا + تصاویر

معدن نمک ویلیچکا از قرن سیزده میلادی شروع به کار کرده و حتی تا سال ۲۰۰۷ نیز به فعالیت خود به عنوان یک معدن نمک ادامه می‌داده است. این معدن چنان بزرگ است که در قرن‌های پیش نه تنها نمک لهستان، بلکه نمک مورد نیاز برخی دیگر از بخش‌های جهان را نیز تأمین می‌کرد و محصول آن به صورت کالای بین المللی تبادل می‌شد. جالب است بدانید که نام تجاری نمک ویلیچکا در گذشته بسیار معروف و معتبر بود. در آن زمان نمک جزو دستاوردهای اساسی در معدن به شمار می‌آمد و تأثیر به سزایی در اقتصاد مردم آن دوره داشت.

آشنایی با معدن نمک ویلیچکا + تصاویر

با اینکه امروز نمک ارزش چندانی ندارد اما در گذشته عنصر باارزشی بوده که تحول زیادی را در اقتصاد یک کشور به وجود می آورد پس حالا با گردش در میان دالان های ویلیچکا نه فقط یک معدن بلکه وضعیت اجتماعی و اقتصادی مردمان آن دوره را مرور می کنید. اینجا یک معدن معمولی نیست و جاذبه های جذابی برای تماشا دارد به طوری که تبدیل به یکی از پربازدید ترین جاذبه های لهستان شده است. این معدن بزرگ که در نزدیکی کراکوف قرار گرفته بیش از ۳۰۰ کیلومتر طول دارد و با اقدامات خلاقانه جذابیت هایی پیدا کرده که خیلی ها را برای تماشا به این محل می کشاند.

آشنایی با معدن نمک ویلیچکا + تصاویر

معدن نمک ویلیچکا تنها معدن نمک دنیاست که از زمان قرون وسطی به بعد استخراج نمک در آن ادامه داشته است. این معدن که در ۹ طبقه بنا شده از سال ۱۹۷۸ در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. در طول قرن ها استخراج نمک، این معدن تبدیل به یک شهر زیرزمینی شده و در آن آب و هوای خاصی شکل گرفته است. در این معدن کیلومترها راهروی زیر زمینی به همراه دالان ها و کلیساها، تاریخ و رمز و راز معدن را در خود پنهان کرده است. البته همین که پا به این معدن بگذارید یک راهنما همه ی اسرار این معدن را برایتان فاش می کند و می گویند که چگونه معدن کاران در طول قرن ها طلای سفید را از این معدن استخراج می کرده اند.

آشنایی با معدن نمک ویلیچکا + تصاویر

بخش‌های دیدنی ویلیچکا بسیار جذاب و خارق العاده است و همین امر این معدن را یکی از پرطرفدارترین اماکن گردشگری لهستان کرده است. برای درک این موضوع باید بدانید که سالانه بیش از یک میلیون توریست منحصراً از این معدن دیدن می‌کنند. معدن ویلیچکا دارای بخش‌های مختلفی است و گردشگران نمی‌توانند از همهٔ بخش‌ها بازدید داشته باشند؛ به این ترتیب قسمت گردشگری معدن در عمق شصت و چهار متری از سطح زمین به صورت محافظت شده مخصوص بازدید گردشگران قرار گرفته و دارای شرایط امنیتی ویژه‌ای است. برای رسیدن به این بخش گردشگران دقیقاً سیصد و هفتاد و هشت پلهٔ چوبی را پایین می‌روند که هیجان زیادی برایشان به همراه دارد. البته باید بدانید که برای بازگشت به سطح زمین از آسانسور استفاده خواهید کرد و خستگی متوجه شما نخواهد شد.

در داخل این معدن جاذبه های زیادی در انتظارتان است؛ از اتاقی با دیوارهای نمکی و مجسمه های جالب توجه گرفته تا دریاچه ای با آب زلال و نمایشگاه هایی که همه ی آن ها درباره تاریخچه ی معدن نمک هستند. با رفتن به داخل این معدن یک مسیر گردشگری به طول ۳٫۵ کیلومتر را می بینید که مجسمه ها، نقوش افسانه ای و نمایشگاه های زیادی برای تماشا دارند. همه ی مجسمه ها از نمک ساخته شده اند و معدن کاران هنرمند آن ها را در طول این سال ها به وجود آورده اند تا برکت این معدن را بیشتر کنند. در واقع حدود ۱۰ نسل از معدن کاران لهستانی روی این معدن کار کرده اند و به غیر از استخراج نمک جاذبه های تماشایی آن را شکل داده اند. در این مسیر، کم کم به یک دریاچه زیرزمینی می رسید که خنکای آن تا کیلومترها احساس می شود و با رنگ زمردین جلوه ی جدیدی از تاریخ استخراج نمک را به شما نشان می دهد.

آشنایی با معدن نمک ویلیچکا + تصاویر

تالارها و دالان های زیرزمینی این معدن طوری کنده کاری و مزین شده اند که به خوبی منعکس کننده سنت های مذهبی و اجتماعی معدن کاران هستند. احتمالا انتظار دارید با ورود به این معدن همه چیز مثل نمک، سفید باشد اما بیشتر سنگ های نمکی که در داخل این معدن هست خاکستری رنگ است. در واقع سنگ نمک این معدن اصلا سفید رنگ و بلوری نیست و بیشتر از همه شما را یاد گرانیت ناخالص می اندازد.

این معدن گذشته ای پرفراز و نشیب داشته و از آسیب های جنگ جهانی دوم در امان نمانده است. در آن سال ها نیروهای آلمانی از تونل های زیرزمینی این معدن استفاده های نظامی می کردند برای همین قسمت هایی از آن آسیب هایی دیده است. جالبه که در این معدن مراسم مختلفی مثل جشن عروسی هم گرفته می شود و تالاری در کنار کلیساها برای این منظور در نظر گرفته شده است.

دیدگاه خود را بنویسید