پارک ملی گونونگ گادینگ ، خانه بزرگترین گل جهان

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

پارک ملی Gunung Gading که در نزدیکی شهر کوچک لوندو در جنوب غربی ساراواک مالزی واقع شده است، یکی از بهترین مکان های آسیا برای دیدن شکوفه های تماشایی رافلسیا، گیاه خاص بدون برگ است که بزرگترین گل جهان را تولید می کند.

پارک ملی گونونگ گادینگ ، خانه بزرگترین گل جهان

پیش از این، گونونگ گادینگ در سال 1929 به عنوان یک ذخیره جنگلی تأسیس شد و در سال 1983 به عنوان یک پارک ملی با مساحت 4196 هکتار کلنگ زنی شد. این پارک پس از 10 سال فعالیت به عنوان منطقه حفاظت از این گیاهان غیرمعمول، در سال 1994 بر روی بازدید کنندگان گشوده شد.

گونونگ گادینگ، خانه بزرگترین گل جهان، رافلسیا است که می تواند به قطر یک متر رشد کند! هنگام شکوفه دهی، گل بوی نامطبوع می بخشد و مگس ها و حشرات دیگر را به خود جلب می کند. فصل رویش  رافلسیا فصلی خاص ندارد اما فصل بارانی شکوفایی بهتری را برای آن فراهم می کند. بالغ شدن این گیاه نه ماه طول می کشد و گلدهی فقط 4 یا 5 روز به طول می­انجامد.

پارک ملی گونونگ گادینگ ، خانه بزرگترین گل جهان

با توجه به نادر بودن رافلسیا و دوره کوتاه گلدهی، زمان بندی (و شانس) مهم است. کارکنان پارک معمولاً می دانند چه زمانی یک گیاه در حال شکوفا شدن است. اگرچه گل­ها به طور کلی در طول سال شکوفه می گیرند، نوامبر، دسامبر و ژانویه می تواند به عنوان فصل اوج گلدهی به دلیل فراوانی شکوفه ها در نظر گرفته شود.

دیدن یک رافلسیا غرق در شکوفه مطمئناً یکی از برجسته ترین جاذبه های سفر به گونونگ گادینگ در تورمالزی است، اما پارک و کل منطقه لوندو به هر حال ارزش دیدن دارند. قله های ناهموار کوهستانی که پارک را تشکیل می دهند، منظره ای زیبا از شهر مجاور لوندو و سواحل اطراف پندان و سیار را در خود جای داده است. پارک گونونگ گادینگ مالزی همچنین پیاده روی­های لذت بخش و یک مسیر جنگل چالش برانگیز دارد.

پارک ملی گونونگ گادینگ ، خانه بزرگترین گل جهان

برای طبیعت گردی باید آمادگی بدنی کافی داشته باشید، طی کردن مسیر قله «گونونگ گادینگ» ۳- ۴ ساعت طول می کشد و در قسمت هایی از مسیر، کوهنوردی های جدی و سخت در انتظارتان است. در مسیر اصلی کوهنوردی هر چه به قله نزدیک تر می شوید شیب مسیر بیشتر و مسیریابی سخت تر می شود. مسیر قله از پایان مسیر آبشار شروع می شود و معمولا سه ساعت زمان می برد تا آن را به طور کامل طی کنید. از آن جایی که مسیر اصلی تقریبا خلوت است شانس این را دارید تا تعدادی از حیات وحش پارک ملی را هم تماشا کنید. در بالای این قله هیچ چشم اندازی نیست برای همین شاید چندان ذوق و شوقی برای رسیدن به بالا نداشته باشید فقط یک سری تخته های چوبی کوچک خبر از رسیدن به قله می دهند.

به بازدید کنندگان توصیه می شود لباس و کفش مناسب جنگل نوردی و تپه نوردی، کلاه و ضدآفتاب، یک حوله کوچک، دافع حشرات قوی، یک پانچو (کلاه حصیری) سبک و لوازم اولیه کمک های اولیه را به همراه داشته باشند. این پارک دارای امکانات غذاخوری نیست و بازدید کنندگان باید غذا و آب آشامیدنی کافی به همراه داشته باشند.

طبیعت گردی در مسیرهای شبانه، هم ماجراجویانه است و هم سرگرم کننده در این مسیرها گاهی چراغ قوه را خاموش کنید در جایی راحت بنشینید و در سکوت به صداهای شبانه جنگل گوش دهید و گاهی چشم های درخشان حیوانی را از دور ببینید. کوتاهترین و آسان ترین مسیر طبیعت گردی راهی است که از کنار ۷ آبشار می گذرد، همه این آبشارها برای شنا مناسب نیستند. آبشارهای ۱، ۳ و ۷ بر روی نقشه مشخص شده اند و می توانید فقط در آبشارهای ۱ و ۷ شنا کنید. آب این آبشارها خیلی سرد است اما بعد از یک طبیعت گردی طولانی مطمئنا شنا در آن ها خیلی می چسبد و می تواند روح تان را تازه کند. در  این مسیر از راهی پرپیچ و خم از دل جنگل می گذرید و تقریبا حدود ۱ ساعت طول می کشد تا به آخرین آبشار یعنی آبشار شماره ۷ برسید.

پارک ملی گونونگ گادینگ ، خانه بزرگترین گل جهان

زیبایی این پارک به این است که در آن نیاز به هیچ راهنمایی ندارید خودتان می توانید زمان کافی بگذارید و با هر سرعتی که دوست دارید در این پارک گشت و گذار کنید. تمام مسیرهای طبیعت گری به خوبی نشانه گذاری شده اند پس امکان ندارد که راه را گم کنید فقط مقدار کافی آب و مواد غذایی همراه خود داشته باشید و به آسانی دل به طبیعت گردی و کوهنوردی بسپارید.

چگونه به پارک ملی گونونگ گادینگ برسیم؟

پارک ملی گونونگ گادینگ در نزدیکی شهر کوچک لوندو در جنوب غربی ساراواک واقع شده است و حدود 2 ساعت با کوچین فاصله دارد. از ایستگاه اتوبوس بروک داکارد (خیابان گامبیه) با اتوبوس شرکت حمل و نقل ساراواک خود را به کوچینگ سنترال برسانید. سپس با اتوبوس اکسپرس به لوندو بروید (1 1/2 ساعت). پس از ورود به لوندو، سفر به پارک ملی را در ون یا تاکسی (10 دقیقه) ادامه دهید. از طرف دیگر، اپراتورهای تور کوچینگ تورهای هدایت شده را به پارک ارائه می دهند. سرویس اتوبوس های عمومی چهار سفر بازگشتی در روز انجام می دهد. ساعت دو بامداد و دو بعد از ظهر برای اطلاع از آخرین برنامه های اتوبوس با مرکز اطلاعات بازدید کنندگان ما تماس بگیرید.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید