پل ریالتو ، گذرگاهی زیبا در قلب ونیز

پل ریالتو ، گذرگاهی زیبا در قلب ونیز

در ونیز کانالی  به نام گرند کانال به طول حدودا ۳.۸ کیلومتر وجود دارد که شمال غربی ونیز را به سمت جنوب شهر متصل می نماید. این کانال در مناطق مختلف عرض گوناگونی دارد که از ۳۰ الی ۷۰ متر متغیر است. اطراف این کانال از مناطق محبوب و گران قیمت ونیز محسوب می شود و محله ای کهن به حساب می آید و اغلب بناهای اطرافش مربوط به قرن ۱۲ میلادی است.

پل ریالتو ، گذرگاهی زیبا در قلب ونیز

بر روی این کانال، پل های زیادی ساخته شده است که از همه ی آن ها مشهور تر و محبوب تر پل ریالتو می باشد که با نام های پونته دی ریالتو و پونته د ریالتو یا پونته دلا مونتا هم شناخته می شود. عقیده بر این است که این نام ها اشاره به گیاهان نعنایی دارد که در کرانه ی این کانال کاشته می شد.

این پل زیبا برای اولین بار در سال ۱۱۷۸ میلادی توسط نیکولو براتییری ساخته شد، سال ها بعد این پل ویران گشت و در سال ۱۲۵۵ میلادی با پلی چوبی جایگزین شد. این پل چوبی متحرک بود و در هنگام عبور کشتی های بلند، پل بالا می رفت تا کشتی ها عبور کنند.

این پل بارها در سال های  ۱۳۱۰ و ۱۴۴۴ میلادی آسیب دید و در نهایت در سال  ۱۵۲۴ کاملا ویران شد. نهایتا پلی که امروزه شاهدش هستیم را در سال ۱۵۵۱ میلادی ساختند. اگر می خواهید چشم اندازی ۳۶۰ درجه از گراند کانال را ببینید در هر جای ونیز که هستید خودتان را به روی پل ریالتو برسانید، پلی که می توان آن را حتی قلب ونیز دانست.

پل ریالتو ، گذرگاهی زیبا در قلب ونیز

این پل که از جنس سنگ میباشد، به روش قوسی شکل ساخته شده پس یکی از محکم ترین پل های ونیز است چون وزن پل به همه جای سازه وارد می شود و به یک جای خاص فشاری تحمیل نمی شود. از طرفی هر چه قوس پل ضخامت کم تری داشته باشد بهتر می تواند در برابر وزن مقاومت کند؛ همه ی این نکات در پل ریالتو به خوبی رعایت شده است.

با گذشتن از روی این پل شانس تماشای جاذبه های جذاب زیادی را دارید؛ یکی از آن ها مجسمه هایی است که بر روی پل و برای تزئین پل به کار رفته اند البته این مجسمه ها به غیر از جنبه تزئینی جنبه ی محافظتی هم داشته اند چون یکی از آن ها نماد یک قدیس است که می تواند پل را از انواع حوادث دور نگه دارد.

بر روی این پل مغازه های کوچکی را می بینید که حتما تماشای چیزهایی که در آن ها برای فروش گذاشته شده برایتان جالب توجه است به خصوص که این مغازه ها از مراکز خرید پرطرفدار این شهر هستند. البته در اطراف پل هم مغازه های زیادی هست که نباید بازدید و خرید از آن ها را از دست دهید.  پیشنهاد می کنیم دیدن از این پل را به زمان طلوع و غروب خورشید موکول کنید چون تماشای آن ها در کنار پل بسیار دیدنی است.

پل ریالتو ، گذرگاهی زیبا در قلب ونیز

مطمئنا وقتی از تماشای این پل بیشتر لذت می برید که با قایق بر روی کانال باشید. نظرتان با قایق سواری در زیر این پل و تماشای آن از نماهای مختلف چیست؟ حتی می توانید در کنار پل از قایق پایین بیایید و برای تماشای پل به روی آن بروید.

مسیر دسترسی به پل ریالتو

پل ریالتو یکی از معروف ترین پل های شهر است برای همین پیدا کردن آن اصلا کار سختی نیست. کافیست به میدان سن مراکو یکی از مهمترین میدان های ونیز بروید اگر از این میدان به سمت برج ساعت بروید به گراند کانال می رسید. در کنار این کانال پل تماشایی ریالتو کاملا نظرتان را جلب می کند.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما