معرفی پل شیطان در سوئیس بهمراه تصاویر آن

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

در سراسر اروپا پل هایی به نام پل شیطان نام گذاری شده و در پس هر یک از این پل ها خرافات و شایعات عجیبی نیز خواهید شنید. اما در این مطلب به سراغ پل شیطان سوئیس که از معروف ترین پل های شیطان اروپاست می رویم.

معرفی پل شیطان در سوئیس بهمراه تصاویر آن

پل شیطان در  منطقه ای بسیار زیبا رو به رودخانه ی ریوس Reuss و تنگه ی شلونن Schollenen و طبق افسانه ها توسط شیطان ساخته شده است.

پل شیطان سوئیس در حوالی سال های ۱۶۰۰ پس از میلاد مسیح به وسیله ی ماسون ها بنا گردید. و خرافات و افسانه های محلی درباره ی این پل چنین می گوید که شیطان در ساخت این پل به سنگتراشان کمک کرده است.

معرفی پل شیطان در سوئیس بهمراه تصاویر آن

افسانه پل شیطان

اگر پای صحبت های مردم این ناحیه بنشینید برایتان از افسانه ای می گویند که درباره راز ساخته شدن این پل است. طبق این افسانه، کشیدن پل در این ناحیه آنقدر سخت بود که یک روز یک چوپان که به اینجا رفت آمد داشت آرزو کرد که ای کاش شیطان می توانست در اینجا پلی درست کند تا راحت تر بتواند به این منطقه برود در همین هنگام ناگهان شیطان ظاهر شد و گفت که تنها در صورتی در این محل پل درست می کند که بتواند روح اولین کسی که از روی پل می گذرد را تسخیر کند. بعد از ساخته شدن پل، روستایی ها تصمیم گرفتند تا با فرستادن یک بز کوهی به روی پل، شیطان را گول بزنند. شیطان که از رفتار روستایی ها عصبانی شده بود یک سنگ بزرگ برداشت تا با پرتاب آن به سمت پل آن را تکه تکه کند. شیطان به همراه این سنگ بزرگ به سمت پل در حال حرکت بود که ناگهان زنی را دید که شیء مقدسی را حمل می کرد، شیطان با دیدن این زن از شدت ترس، سنگ را رها و فرار کرد.

معرفی پل شیطان در سوئیس بهمراه تصاویر آن

ساخت اولین پل روی رودخانه ریوس به سال ۱۲۳۰ برمی گردد این پل که از جنس چوب بود و همیشه نیاز به تعمیر و مراقبت داشت. در قرن ۱۶، یک پل قوسی و سنگی جایگزین پل چوبی شد. جاده ای که در این مسیر قرار داشت فقط مخصوص عبور و مرور قاطرها بود و تا اوایل قرن ۱۹ فقط حمل و نقل کالاها توسط قاطرها در این محل انجام می شد. در سال ۱۷۹۹، این پل شاهد یکی از غم انگیزترین اتفاق های تاریخی بوده است: جنگ بین ایتالیا و سوئیس که در هنگام جنگ های ناپلئونی رخ داد، در طول این جنگ این پل توسط نیروهای عقب نشینی کرده ی فرانسوی به شدت آسیب دید و در طوفان سال های بعد کاملا از بین رفت. پل جدید در سال ۱۸۲۰ ساخته شد و جالبه که ساخته شدن این پل آنقدر سخت بود که ۱۰ سال زمان برد.

تا اواسط قرن ۲۰، پل دوم دیگر جوابگوی حجم ترافیکی که روی آن رفت و آمد می شد نبود برای همین به جای آن یک پل بتونی دو لاینه ساخته شد تا رفت و آمد به راحتی بر روی آن انجام شود. پل شیطان دوم همچنان در این محل وجود دارد اما از آن استفاده ای نمی شود. در سال ۱۹۹۴، دولت سوئیس یک سکه ی یادبود برای این پل منتشر کرد. تصویری که روی این سکه حک شده به افسانه ای که درباره این پل وجود دارد اشاره می کند. در واقع برای طراحی این سکه از عکس یک شیطان استفاده شده که تخته سنگ بزرگی در دست دارد و در حال نزدیک شدن به پل است تا آن را خراب کند.

امروز ماشین هایی که از روی این پل می گذرند شانس این را دارند تا هم پل قدیمی و تاریخی را تماشا کنند و هم ریل راه آهنی را ببینند که روزی چند قطار از روی آن رد می شود و جلوه چشم اندازهای پل را دوچندان می کند.