کلیسای استرلا باسیلیکا ، مهم ترین کلیسا در لیسبون

کلیسای استرلا باسیلیکا ، مهم ترین کلیسا در لیسبون

شهری زیبا، با قدمت تاریخی و ساحلی دلنشین، شاید یکی از خواسته‌های هر گردشگر کنجکاوی باشد که در قالب تور پرتغال از این کشور دیدن می‌کنند. شهر زیبای لیسبون، در کشور پرتغال، یکی از ارزان‌ترین شهرهای اروپاست که گردشگران زیادی برای بازدید از دیدنی های لیسبون و خلق یک سفر به‌یاد ماندنی به آنجا سفر می‌کنند.

کلیسای استرلا باسیلیکا ، مهم ترین کلیسا در لیسبون

در این شهر رویایی، جاذبه‌های بسیاری وجود دارد، ازجمله، کلیسای استرلا باسیلیکا لیسبون که به دستور ملکه رگنت دونا ماریای اول (ملکه‌ی پرتغال) ساخته شده است. او نذر کرده بود تا در صورت به دنیا آوردن یک نوزاد پسر، کلیسایی ساخته و تقدیم حضرت عیسی کند، بعد از مدت‌ها ملکه به خواسته‌ی قلبی خود رسید و این کلیسای زیبا را در قرن هجدهم بنا نهاد. اکنون کلیسای استرلا باسیلیکا لیسبون، پذیرای گردشگران مشتاق زیادی است. این کلیسا، که به سبک باروک ساخته شده است (سبکی که در قرن شانزدهم در ایتالیا متولد شد و به نورپردازی و فضاسازی بسیار توجه داشت) با نام باسیلیکای قلب مقدس نیز شناخته می‌شود. این مکان مذهبی آرامش‌بخش، بر روی یک تپه‌ی بلند در غرب شهر لیسبون قرار گرفته است که از منطقه‌ی گردشگری این شهر فاصله دارد، اما خارق‌العاده بودن معماری آن هر گردشگری را به خود می‌خواند.

معماری کلیسای استرلا باسیلیکا

نمای خارجی این کلیسا یک پایه ی میانی دارد که به وسیله ی ۲ برج ساعت در کنار هم واقع شده اند. در زیر این پایه ها که به وسیله ی دو ستون حمایت می شود می توان مجسمه هایی که نمادی از ایمان، عشق، آزادی و سپاسگذاری هستند را دید. تحسین برانگیزترین قسمت این کلیسا گنبد آن است که از آن جایی که این کلیسا روی یک تپه واقع شده است، از فاصله و مسافت دور هم به راحتی دیده می شود.

کلیسای استرلا باسیلیکا ، مهم ترین کلیسا در لیسبون

کلیسای استرلا باسیلیکا طرح طبقه بندی متقابل دارد و سقف آن با مرمرهای رنگارنگ پرتغالی مزین شده است. به جز گنبد و نمای اصلی استرلا، محراب آن هم یکی دیگر از قسمت های دیدنی استرلا است که در سال ۱۸۷۰ ساخته شده است و این بخش کلیسا اثری از نقاش ایتالیایی پومپئو باتونی است. بخش دیدنی دیگری که در این کلیسا وجود دارد مقبره ای مرمری متعلق به دونا ماریای ال است که در سال ۱۸۱۶ در برزیل از دنیا رفت.

کلیسای زیبای استرلا باسیلیکا یک بنای مذهبی است که معماری نمای فوق العاده ی آن می تواند اثباتی بر تلاشی باشد که برای ساخت آن شده است، برای بسیاری از افراد شنیدن این که ملکه، در همان کلیسایی که برای پسرش ساخته بوده است دفن شده دردناک است.

اندازه و وسعت این کلیسا واقعا چشمگیر است، سبک معماری آن شاخه ای از معماری فرانسه است و می توان طرح های نا متقارن زیادی را در آن دید به این معنی که اصل تقارن در آن به کار نرفته است. این استایل را می توان هم در داخل و هم در خارج کلیسا دید، داخل کلیسای استرلا باسیلیکا، هم در دیوارها و هم در کف آن می توان مرمرهای سیاه و صورتی ای که به کار رفته است را دید که برای دیزاین آن از الگوهای هندسی استفاده شده است.

یکی دیگر از دیدنی ترین قسمت های استرلا باسیلیکا صحنه ای از تولد حضرت مسیح است که به شکل مجسمه ای بی نهایت زیبا ساخته شده است و هنرمند آن هم Joaquim Machado de Castro بوده است. روبروی جاده ای که به این کلیسا منتهی می شود، پارک بسیار زیبایی به نام Jardim da Estrela Park وجود دارد که یکی از بهترین جاهای لیسبون برای عوض کردن آب و هوا است. در این پارک همچنین مجسمه ها و تندیس هایی دیدنی و انواع متنوعی از گیاهان مختلف هم هست که دیدن آن خالی از لطف نیست.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما