کلیسای جامع فلورانس ، یکی از شاهکارترین بناها از دوره رنسانس

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

کلیسای جامع فلورانس و یا همان کلیسای جامع سانتا ماریا دل فیوره فلورانس یکی از دیدنی ترین و معروف ترین کلیساهای شهر فلورانس در ایتالیا می باشد که با گنبد زیبا و رنسانسی خود در میان این شهر زیبا به وضوح خودنمایی می کند.

کلیسای جامع فلورانس ، یکی از شاهکارترین بناها از دوره رنسانس

کلیسای جامع فلورانس در اواخر قرن سیزدهم و در سال 1296 میلادی توسط معمار معروفی به نام آرنولفو د کامبیو ساخت که البته ایشان قبل از تمام شدن این بنا فوت کردند ، گنبد ها و بسیاری از طرح ها و مشخصه های این بنا فیلیپو برونلسکی را ساخته است.

کلیسای جامع فلورانس ، یکی از شاهکارترین بناها از دوره رنسانس

این بنا امروزه یکی از مهم ترین و همچنین نماد شهر فلورانس به شمار می رود که یادآور دوره ی رنسانس در فلورانس ایتالیا می باشد. شهرت فیلیپو برونلسکی به دلیل ساخت گنبد های کلیسای جامع فلورانس بوده که طرح آن از پانتئون رم الهام گرفته که در سال 1419 برنده بهترین طراحی گنبد شد. به طور کلی معماری کلیسای فلورانس به سبک گوتیک ساخته و مردمان محلی فلورانس نام این کلیسا را  دومو سانتا ماریا دل فیوره می نامند. این بنا که می گویند از مسجد سلطانیه الهام گرفته بزرگ ترینگنبد قرمز و آجری سراسر جهان شناخته شده است.

کلیسای جامع فلورانس ، یکی از شاهکارترین بناها از دوره رنسانس

گنبد کلیسا جامع سانتا ماریا دل فیور بزرگترین گنبد آجری دنیا است با بکارگیری بیش از ۴ میلیون تکه آجر، که وزن کل آنها بالغ بر ۴۰،۰۰۰ تن می شود و ارتفاع به بزرگی یک برج ۱۰ طبقه، این کلیسا بزرگترین بنای آجری جهان محسوب می شود.

کلیسای جامع فلورانس ، یکی از شاهکارترین بناها از دوره رنسانس

کلیسای سانتا ماریا دل فیور بر روی کلیسای دیگری ساخته شده است. بقایای کلیسای قبلی، که کلیسای فعلی روی آن بنا نهاده است همچنان وجود دارد و نام آن سانتا رپاراتا بوده است. در زیر زمین این کلیسای جامع موزه ایی درست شده است که گردشگران می توانند دست ساخته ها یی  را که مبین تاریخ مذهبی و فرهنگی این منطقه هستند، مورد بازدید قرار دهند.

کلیسای جامع فلورانس ، یکی از شاهکارترین بناها از دوره رنسانس

درهای برنزی معروف این کلیسا که معروف به دروازه های بهشت می باشند، بوسیله یک شرکت کننده در مسابقه ایی که برای ساختن در این کلیسا ترتیب داده شده بود در سال ۱۴۰۱ ساخته شده است.

الهام بخش ساخت کلیسای جامع فلورانس، بنای باستانی پانتئون است با وجود آنکه، هیچ طرح معماری از چگونگی و مراحل ساخت اثر باستانی پانتئون در دسترس نبوده است، با این اوصاف، مسوولین شهر فلورانس علاقه وافری به ساختن چیزی شبیه به آن در سر می پروراندند و با علم به اینکه دانش لازم را درباره طرز ساخت آن در اختیار نداشتند. موضوع این بود که فلورانسی ها در آن زمان از طرح های گوتیک بناهای اصلی ممالک اروپایی خوششان نمی آمد و ظاهر یکسان این بناها یکی تز این دلایل بود.

بنابراین آنها روی به سوی رومی های باستان برای الهام گرفتن در ساخت بناهای خود آوردند. آنها ایده ها و طرح های اصیل رومی ها  را سرمشق خود قرار دادند تا بتوانند در رقابت با دیگر شهرهای اطراف خود سری در میان بزرگان برآورند و به پرستیژ شهر خود بیفزایند.برونلچی بعد از اینکه رقابت ساخت برای در محل غسل تعمید کلیسا جامع فلورانس را به رقیب دیگر خود واگذار کرد، به بررسی و مطالعه بناهای روم باستان روی آورد و تا سالها در تاریخ این منطقه خبری از وی نشد تا اینکه سالها بعد دوباره به فلورانس برگشت.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید