کلیسای سنت لازاروس ، یکی از اماکن مذهبی مهم جزیره قبرس

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

کلیسای سنت لازاروس یکی از اماکن مذهبی مهم جزیره قبرس است که در شهر لارناکا قرار دارد، این کلیسا با نمای زیبا و سنگی خود توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

کلیسای سنت لازاروس ، یکی از اماکن مذهبی مهم جزیره قبرس

کلیسای لازاروس در دنیای مسیحیت شهرت بسیار زیادی دارد و دلیل شهرت بیش از حد این کلیسا معجزه‌ای است که داستان آن در انجیل یوحنا نقل شده است. این کلیسا به عنوان یادبود لازاروس ساخته شده است، چرا که لازاروس اولین مبلغ مسیحیت در جزیره قبرس بوده که در سال 33 میلادی وارد این جزیره می‌شود و در این جزیره سکنی می‌گزیند. او که از یاران و پیروان حضرت مسیح بود پس از مرگ به دست حضرت مسیح دوباره زنده شد و به مدت 30 سال در شهر لارناکا به زندگی خود ادامه داد و پس از مرگ دومش در همین شهر به خاک سپرده شد. ساختمان کلیسا در قرن نهم توسط لئوی ششم به دلیل انتقال بقایای پیکر لازاروس به قسطنطنیه در شهر لارناکا ساخته شد.

ساختمان کلیسای لازاروس قبرس به سبک معماری بیزانس بنا شده است و سنگ کاری‌های بسیار زیبایی دارد که در هنگام غروب خورشید منظره‌ی وصف نشدنی و بی‌نظیری  را به این کلیسا می‌بخشد.

کلیسای سنت لازاروس ، یکی از اماکن مذهبی مهم جزیره قبرس

تاریخچه کلیسای سنت لازاروس

عرب ها از سال ۶۴۹ مدتی بر قبرس حکومت کردند و این طور که مشخص است محل قبر لازاروس در آن دوره گم شده بود. در سال ۸۹۰ قبری در لارناکا پیدا شد که نوشته های روی کتیبه اش نشان می داد مقبره ی لازاروس است. امپراتور لئوی ششم بقایای لازاروس را در سال ۸۹۸ به شهر خودش قسطنطنیه فرستاد. این بقایا بعدها در قرن ۱۳ در طی جنگ های صلیبی چهارم به سرقت رفت و به مارسی برده شد. امپراتور لئو در ازای این جابجایی در اواخر قرن ۹ و اوایل قرن ۱۰ کلیسایی به اسم لازاروس را در قبرس و در همان محل کشف مقبره لازاروس ساخت. با فتح قبرس توسط عثمانی ها این کلیسا به مسجد تبدیل شد و در همان اوایل دوره ی عثمانی سه گنبد و برج ناقوس کلیسا از بین رفتند اما به دلیل اینکه در این محل یک قبرستان مسیحی وجود داشت مسیحی ها در سال ۱۵۸۹ این بنا را به قیمت زیادی خریدند و دوباره آن را به کلیسا تبدیل کردند. در آن زمان پادشاهان عثمانی ساخت برج ناقوس در کلیسا را ممنوع کرده بودند چون می ترسیدند در این محل آشوب و طغیان صورت بگیرد.

در سال ۱۹۷۰، آتش سوزی بیشتر بخش های کلیسا را از بین برد. در طول نوسازی های سال ۱۹۷۲ با حفاری های باستان شناسی در محوطه و داخل این کلیسا یک تابوت مرمری و آثار هنری زیادی پیدا شد. در زیر محراب کلیسا بخشی از بقایای از اسکلت انسانی در یک کلیسای مرمری پیدا شد و مشخص شد بخشی از بقایای لازاروس در همین کلیسا مانده است.

کلیسای سنت لازاروس ، یکی از اماکن مذهبی مهم جزیره قبرس

معماری کلیسای سنت لازاروس

این کلیسا از نظر معماری زیر بنای مربعی شکل و گنبدهای جذاب دارد و داخل کلیسا از یک شبستان مرکزی، دو راهرو و سه گنبد تشکیل شده است. در طول قرن های ۱۵ و ۱۶ یک دالان گوتیک به دیواره ی جنوبی کلیسا اضافه شد در این دالان کتیبه های یونانی، لاتین و فرانسوی زیادی به چشم می خورد. در سال ۱۸۵۷، امپراتورهای عثمانی دوباره به کلیسای های قبرس اجازه دادند تا برج ناقوس داشته باشند برای همین در همان سال برج ناقوس کلیسا بازسازی شد.

در نزدیکی محراب اصلی کلیسا پله هایی هست که به پایین رفتن از آن ها به دخمه ای می رسید که تابوت مرمرین اما خالی لازاروس در آن جا قرار دارد. یکی از زیباترین قسمت های این کلیسا منبر است که به طرز زیبایی با طلا تزئین شده است. بر روی یک ستون دیگر منبر یک مجسمه ی نقره ای دیگر هست که برای سال ۱۶۵۹ است.

در پشت این کلیسا موزه سنت لازاروس قرار دارد، موزه‌ای که آثار گران بها بسیاری را در دل خود جای داده است و بازدید از این موزه به شما عزیزان توصیه می‌شود.

بازدید از کلیسای سنت لازاروس

این کلیسا در بخش جنوبی مرکز تاریخی لارناکا، در نزیدکی ساحل Finikoudes قرار دارد پس می توانید بعد از بازدید از آن سری به جاذبه های اطراف و ساحل بزنید. ورود به این کلیسا رایگان است و ساعت کاری آن در زمستان و تابستان متفاوت است:

فروردین تا مرداد: هر روز ۸ تا ۱۲:۳۰، ۳:۳۰ تا ۶:۳۰ عصر

شهریور تا اسفند: هر روز ۸ تا ۱۲، ۲:۳۰ تا ۵ عصر

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید