انواع قطارها در اروپا

انواع قطارها در اروپا

قطارهای اروپا همراه با شبکه‌ی ریلی عظیم، هزینه‌ی پایین، مناظر زیبا و البته از همه مهم‌تر وجود تنوع و امکان انتخاب قطارها برای سفرهای روزانه و بین‌المللی، مسافرت را به تجربه‌ای جذاب در اروپا تبدیل کرده است.

انواع قطارها در اروپا

قطار گزینه‌ای عالی برای سیر و سیاحت در اروپا به شمار می‌رود و سفر با آن رمانتیک، الهام‌بخش، سودمند و راحت است. برخی این شیوه‌ی سفر را جادویی توصیف می‌کنند و برای کسانی که مسافرت با قطار در کشورشان متداول نیست، کمی اسرار انگیز جلوه می‌کند.

اگر تابه‌حال با قطار سفر نکرده‌اید، بهتر است اولین مسافرت خود را در اروپا تجربه کنید. حتی شاید بد نباشد سفر با قطارهای اروپا را به فهرست کارهای مهمی که قبل از مرگ باید انجام دهید، اضافه کنید.

انواع قطارها در اروپا

باوجوداینکه برخی از کشورها مثل آمریکا از سفر کردن با قطار دست کشیده‌اند اما اروپا شبکه‌های ریلی خود را بهبود بخشیده و آن‌ها را مدرن کرده است.

با در نظر گرفتن مشکلاتی مثل سروقت رسیدن به پرواز یا تحویل گرفتن چمدان‌هایتان در فرودگاه، می‌توان گفت برخی از قطارهای تندروی اروپا، حتی بیشتر از هواپیما در وقت شما صرفه‌جویی می‌کنند.

به‌طورکلی سفر با قطار بخشی از جذابیت‌های سفر به اروپا محسوب می‌شود و به همین بهانه ما فهرستی از مسیرهای ویژه‌ی جابه‌جایی با قطارهای درون‌شهری و برون‌مرزی اروپا را برای شما گردآورده‌ایم.

انواع قطارها در اروپا

قطارهای عادی

بیشتر قطارهای عادی (Regional trains) در مسیرهای نزدیک یا نه‌چندان دور در یک منطقه‌ی خاص عبور و مرور می‌کنند و نیازی به رزرو صندلی ندارند.

این قطارها برای سفرهای روزانه و خوش‌وبش با محلی‌ها ایده آل هستند. اطلاعات حرکت این‌گونه قطارها در جدول حرکت قطارها، معمولاً زیر حرف اختصاری آر (R) و البته در آلمان زیر حروف آر. بی (RB) نشان داده می‌شود.

خدمات ریلی قطارهای عادی شاید در بسیاری از نواحی آلمان، اتریش، ایتالیا و اسپانیا تنها گزینه‌ی ریلی باشند. این قطارها شهرها را به نواحی روستایی وصل می‌کنند. همچنین این قطارها در مسافت‌های کوتاه، سفرهای برون‌مرزی به کشورهای همسایه دارند مثلاً قطار اتریش به مجارستان یا آلمان به لهستان یکی از این نمونه‌ها به شمار می‌روند.

انواع قطارها در اروپا

قطارهای عادی دارای محفظه‌ی مخصوصی برای گذاشتن وسایل در بالای صندلی هستند و شامل خطوط ریلی زیر می‌شوند:

تی ای آر (TER) فرانسهاینترسیتی (Intercity) یا آی سی (IC) و یوروسیتی (Eurocity) آلمانقطارهای فنلاندی (Finnish trains)قطارهای اینترسیتی ایتالیا قطارهای اسلواکی

قطارهای تندرو

قطارهای تندرو (High speed) مدرن و راحت هستند و با سرعت ۳۲۰ کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کنند. این قطارها خدمات عالی ارائه می‌دهند و بهترین گزینه برای سفر به فواصل دور هستند. بیشتر قطارهای تندرو شامل استفاده از بلیط‌های اعتباری یوروریل (Eurail pass) می‌شوند اما رزرو قطار را در بر نمی‌گیرند.

رزرو قطار تندرو اغلب الزامی است و باید صندلی خود را پیش از سفر رزرو کنید. همچنین در بیشتر این قطارها می‌توان از ۳ ماه قبل بلیط رزرو کرد.

انواع قطارها در اروپا

قطارهای زیر در گروه قطارهای تندرو اروپا قرار می‌گیرند.

قطار تی جی وی (TGV) فرانسهقطار تی جی وی ایتالیاقطار آلتریا (Altaria) اسپانیاآلویا (Alvia) اسپانیا یورومِد (Euromed) اسپانیا قطار آی سی‌ای (ICE) آلمانقطار لفرچه (Le Frecce) ایتالیاقطار اس جی (SJ) سوئدقطار سوپرسیتی (SuperCity) جمهوری چک

قطارهای شب رو

قطارهای شب‌رو (Night trains) از ایام قدیم بر جای مانده‌اند و سفر با آن‌ها باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌ی شما خواهند شد. در این قطارها می‌توانید استراحت کنید و بعد از رسیدن به مقصد، آماده‌ی گردش در شهر باشید.

این قطارها با توجه به بودجه و انتخاب مسافرین دارای صندلی‌های تخت شو و کوپه‌های خواب اختصاصی هستند. بیشتر قطارهای شب‌رو شامل بلیط یوروریل می‌شوند. درنتیجه، تنها چیزی که نیاز دارید، رزرو نوع صندلی یا کوپه‌ی اختصاصی و پرداخت بهای آن است.

انواع قطارها در اروپا

برای سفر با قطارهای شب‌رو می‌توانید از قطارهای زیر استفاده کنید:

قطار تلو (Thello) پاریس، میلان، ونیز، فلورانسقطار بین‌المللی اتریش (Austria Intl)قطار شب‌روی سوئدی (Swedish Night Trains)قطار یورونایت ایستر (EuroNight Ister) رومانی، مجارستان قطار اینترسیتز دو نوئی (Intercités de Nuit) فرانسهقطار سانتا کلوز اکسپرس (Santa Claus Express) فنلاندقطار ترن هتل داخلی (Trenhotel) اسپانیاقطار ترن هتل بین‌المللی پرتغال – رومانی، اسپانیا

قطارهای پانورامیک یا طبیعت گرد

قطارهای طبیعت گرد (SCENIC) اروپا شما را به دیدن مناظر تماشایی کوهستان‌ها و دریاچه‌های نقره‌ای دعوت می‌کنند. در سفر با این قطارها می‌توانید به‌راحتی به صندلی خود تکیه دهید و از تماشای چشم‌اندازهای زیبای اروپا لذت ببرید.

خط ریلی گلدن پس لاین (Goldenpass line)، قطار برنینا اکسپرس (Bernina Express)، قطار گلاسیر اکسپرس (Glacier Express)، قطار شکلات سوئیسی (Swiss Chocolate) از مشهورترین قطارهای طبیعت گرد اروپا به شمار می‌روند.

انواع قطارها در اروپا

خط ریلی گلدن پس لاین در سوئیس یکی از بهترین خطوط ریلی پانورامیک محسوب می‌شود که از شهر لوسرن به شهر مونترو  کشیده شده است. هرچند گزینه‌های سریع‌تری هم برای سفر به این دو شهر وجود دارد اما مسیر گلدن از میان مناظر و چشم‌اندازهای نفس‌گیر کوهستان‌های سوئیس می‌گذرد. همچنین در طول مسیر باید قطار خود را عوض کنید اما این تعویض بسیار راحت است و شما می‌توانید در سکوی مجاور، سوار قطار بعدی شوید.قطار برنینا اکسپرس قطار طبیعت گرد دیگری است که از سوئیس به ایتالیا سفر می‌کند. بیشتر مسیر برنینا اکسپرس از شبکه‌ی ریلی ریشن (Rhaetian) در ناحیه‌ی آلبولا و برنینای شهر گراوبوندن سوئیس می‌گذرد. ریشن خط ریلی قدیمی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. در طول سفر شما از تنگه‌های بکر، پل‌های مرتفع، تونل‌های مسحورکننده و رودخانه‌های یخی سفید دیدن خواهید کرد. برنینا اکسپرس دارای واگن‌هایی با پنجره‌های بزرگ است و مسافران می‌توانند از دیدن چشم‌اندازهای شگفت‌انگیز پانورامیک لذت ببرند. ایستگاه‌های اصلی این قطار شامل شهر چور، داووس، سنت موریتز، برنینا، پوسکیاوو (Poschiavo) و درنهایت شهر تیرانوی ایتالیا است. قطار طبیعت‌گردی گلاسیر اکسپرس سفری با چشم‌اندازهای زیبا را از میان کوه‌های آلپ در سوئیس به مسافران هدیه می‌دهد. این قطار از میان ۹۱ تونل، بر فراز ۲۹۱ پل و در طول ۲ کیلومتر مسیر آلپی سفر می‌کند. ایستگاه‌های اصلی گلاسیر اکسپرس شامل زرمات (Zermatt)، بریگ، آندرمات، چور، داووس و سنت موریتز می‌شوند. گلاسیر اکسپرس در تمام طول سال خدمات فعالی به مسافران ارائه می‌دهد اما در زمستان سفرهای کمتری را پوشش می‌دهد.قطار شکلات سوئیسی یکی از بهترین قطارهای طبیعت‌گردی در سوئیس به شمار می‌رود. این قطار با همکاری خدمات ریلی گلدن پس لاین و کارخانه‌ی شکلات‌سازی کایلر نستله (Cailler-Nestlé) سوئیس راه‌اندازی شده است. شما می‌توانید واگن‌هایی با شیشه‌های بزرگ پانورامایی را انتخاب کنید یا در واگن‌های پولمن قدیمی دوره‌ی ۱۹۱۵ بنشینید و سفر خود را از کنار دریاچه‌ی ژنو در شهر مونترو آغاز کنید، از میان تپه‌های زیبا و علفزارهای کوهستان بگذرید تا به روستای قرون‌وسطایی گرویر (Gruyères) و کارخانه‌ی شکلات کایلر برسید.

منبعی دیگر انواع قطارها را اینگونه معرفی می کند

سفر با قطار و هواپیما می تواند راحت ترین و بهترین گزینه برای هر گردشگری به شمار می آید. هواپیما زمان را برای شما حفظ می کند و قطار راحتی و آسایش را برایتان به همراه دارد. زمانی که شما بلیط قطارتان را تهیه می کنید دیگر نگران این نیستید که در جاده های پر پیچ و خم مقصد گم شوید. راحت بر روی صندلی می نشنید و به طبیعت و جاذبه های پیش رویتان در مسیر سفر فکر می کنید. این وسیله نقلیه در قاره اروپا بیشتر مورد توجه عموم مردم قرار گرفته است، به طوری که در سال ۲۰۱۴ بیش از ۳ میلیون نفر در اروپا برای سفرهای خود از قطار استفاده کرده اند. تنوع قطارها در اروپا زیاد است و می توانید بنا به سفری که در پیش دارید یکی از قطارهای عادی، تندرو، شب رو در اروپا را  می توانید انتخاب کنید. الی گشت در این مطلب می خواهد انواع قطار در اروپا را که مورد استفاده عموم مردم هستند را معرفی نماید تا زمان سفر به این قاره بدانید که باید چه قطاری را سوار شوید.

۱- قطارهای عادی (REGIONAL TRAINS)

قطارهای عادی با میانگین سرعت ۱۵۰ کیلومتر در ساعت حرکت می کند، از این قطار مردم در اروپا برای مسیرهای کوتاه و فرعی در اروپا استفاده می کنند. به طور کلی قطارهای عادی به کوچکترین روستاها و شهرها می روند.انواع قطارها در اروپا

 • نام این قطارها در جستجو بلیت‌های نقطه به نقطه معمولاً به صورت IC,TIC,TRN دیده می‌شود.

۲- قطارهای تندرو (HIGH SPEED TRAINS)

همانطور که از اسم این نوع قطارها پیداست، شما می توانید با سرعت بالا به سمت مقصدتان حرکت بنمایید. قطارهای تندرو حدودا با سرعت ۳۲۰ کیلومتر در ساعت حرکت می کنند. کشیدن سیگار در قطارهای تندرو ممنوع است و در واگن های درجه یک پذیرایی و شبکه Wifi در اختیار مسافران قطار قرار می گیرد.انواع قطارها در اروپا

انواع قطارهای تندرو:

 • آلمان : ICE
 • پاریس، لندن: Eurostar
 • فرانسه، آلمان، هلند، بلژیک: Thalys
 • ایتالیا: NTV,FAR

۳- قطارهای شب رو (NIGHT TRAINS)

اگر مسافت مقصدتان طولانی است پیشنهاد می کنیم که از قطارهای شب رو استفاده بنمایید. در کوپه های این قطارها تخت خواب وجود دارد تا بتوانید در طول سفر استراحت کافی را داشته باشید، همچنین در برخی از کوپه های این قطارها حمام و دستشویی هم وجود دارد.انواع قطارها در اروپا

لیستی از مهمترین قطارهای شب رو در اروپا

 • قطارهای شب رو آلمان
 • قطارهای شب رو فرانسه
 • قطارهای شب رو مجارستان
 • قطارهای شب رو ایتالیا
 • قطار شب رو مادرید به لیسبون
 • قطار شب رو مونیخ به زاگرب
 • قطار شب رو نیس به مسکو/ پاریس به مسکو
 • قطارهای شب رو به / از لهستان
 • قطارهای شب رو اتریش
 • قطارهای شب رو اسپانیا
 • قطارهای شب رو سوئد
 • قطار مسکو- هلسینکی
 • قطار پاریس- میلان- ونیز

۴- قطارهای پانورامیک یا طبیعت گرد (SCENIC TRAINS)

وقتی سوای این قطارها می شوید احساس می کنید که بر روی یک صندلی در دل طبیعت در حال هستید! شاید بپرسید یعنی چی این مدل از قطار در کشور سوییس برای مسیرهای کوتاه و دیدنی استفاده می شود. تفاوت قطار پانورامیک با دیگر قطارهای این است که دارای سقف شیشه ای هستند و زمانی که مسافر بر روی صندلی خود نشسته منظره ای ۳۶۰ را برایش پدید می آورد.انواع قطارها در اروپا

 • قطار طلایی (GOLDEN PASS LINE)

همانطور که گفتیم قطاهای پانورامیک تفاوتش در ارائه تصویر به صورت ۳۶۰ درجه است. قطار طلایی با ارائه سرویس ویژه و بهترین چشم انداز از دریاچه ژنو برای مسافران خود، مسیری هیجان انگیز و به یاد ماندنی را فراهم می آورد.انواع قطارها در اروپا

 • قطار سریع السیر برنینا (BERNINA EXPRESS)

با قطارهای طبیعت گرد سریع السیر برنینا می توانید به بازدید میراث جهانی یونسکو از شما تا جنوب آلپ با عبور از شهر خور تا لوگانو از منظره های وحشی وعصر یخبندان تا درخت های نخل را مشاهده کنید و لذت ببرید.انواع قطارها در اروپا

 • قطار سریع السیر یخی (GLACCIER EXPRESS)

با استفاده از قطار سریع السیر یخی بیش از ۹۱ تونل و ۲۹۱ پل را در ارتفاعات کوه های آلپ و در قلب سوییس طی نمایید. حتما تجربه هیجان انگیزی خواهد بود.انواع قطارها در اروپا

 • قطار شکلاتی سوئیس (SWISS CHOCOLATE TRAIN)

حرکت به سمت سرزمین شکلات ها! شهر بروک جایی که کارخانه تولید شکلات های معروف سوییس می باشد. لازم است بدانید که این قطار تنها صندلی درجه یک دارد.انواع قطارها در اروپا

بلیت های انواع قطار در اروپا

 • بلیط های الکترونیکی قابل چاپ در منزل هستند. (Home)
 • بلیط‌ هایی که در مبدا حرکت قطارها به‌وسیله کیوسک‌های مخصوص چاپ می‌شوند. (Ticket On Departure)
 • بلیط‌ هایی که بر روی اوراق بهادار اصلی بلیط چاپ می‌شوند. (Electronic Ticket)

 

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما