باغ وحش کابل ، از محبوب ترین مکان های تفریحی کابل

باغ وحش کابل ، از محبوب ترین مکان های تفریحی کابل

این باغ وحش از محبوب ترین مکان های تفریحی کابل است. باغ وحش کابل، تنها باغ وحش افغانستان است. این باغ وحش از جاهای دیدنی افغانستان، زمانی بزرگ‌ترین و مشهورترین باغ وحش آسیا بود اما حالا به مکانی کم‌رونق و رنگ و رو رفته تبدیل شده که در جریان جنگ‌های داخلی به شدت آسیب دیده است. باغ وحش کابل با داشتن فضایی زیبا و حیوانات مختلف، در روزهای تعطیل به خصوص جمعه‌ها یکی از تفریحگاه‌های پایتخت است.

باغ وحش کابل ، از محبوب ترین مکان های تفریحی کابل

باغ وحش کابل در سال ۱۳۴۶ توسط خانواده «محمدظاهرشاه» تاسیس شده و «سردار نادر»، فرزند محمدظاهرشاه رئیس افتخاری این باغ وحش بوده است.

در این باغ وحش حیواناتی از قبیل: شیر، خرس، گاو وحشی، شتر، روباه، کفتار، میمون، آهو و… و پرندگانی همچون: طاووس، کرکس، طوطی، عقاب، بوم، کبوتر، کبک، پرندگان صحرایی و… یافت می‌شود که نسل برخی از آنها رو به انقراض است.

در سال ۱۳۴۶ زمانی که باغ وحش کابل تازه تاسیس شده بود، ۹۲ نوع حیوان در این باغ وحش وجو داشت که تعداد کل آنها به ۷۰۰ حیوان می‌رسید.

باغ وحش کابل ، از محبوب ترین مکان های تفریحی کابل

در جنگ‌های کابل برخی حیوانات را به غارت رفت و تعدادی از آنها توسط نظامیان به نام حیوانات حلال گوشت خورده شدند و تعدادی هم از گرسنگی مردند و حیوانات عظیم الجثه مانند فیل نیز با شلیک راکت کشته شدند.
با آغاز کار دولت انتقالی، کار بازسازی و نوسازی باغ وحش کابل از ابتدا آغاز شد و در حال حاضر این باغ وحش حدود ۵۰۰ حیوان را در خود جا داده است.

باغ وحش کابل با باغ‌ وحش‌های آسیای جنوبی و جهانی ارتباطات اینترنتی دارد که از این طریق در جریان پیشرفت‌های حیات وحش قرار گرفته و از انواع امراض حیوانی و نحوه مبارزه با آن، آگاه می‌شود.
هر ساله کارمندان این باغ در کنفرانس‌های بین‌المللی در رابطه با وضعیت حیوانات شرکت می‌کنند.

باغ وحش کابل در روزهای عادی بیش از ۴۰۰ یا ۵۰۰ بازدید کننده و در روزهای تعطیل بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ هزار بازدید کننده دارد.

در این باغ وحش آنچه بیشتر از همه توجه بازدید کنندگان را به خود جلب می‌کند، قفس میمون‌ها (شادی‌ها) است که مشغول بازی و تفریح هستند، آنها معمولا طناب بازی کرده، میوه خورده و برخی اوقات که بازدیدکنندگان سیرک و برخی چیزهای خوردنی به آنها تعارف می‌کنند، آنان مشتاقانه می‌پذیرند.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما