جاذبه های توریستی اردن

جاذبه های توریستی اردن

اردن یک کشور پادشاهی است که در کرانه خاوری رود اردن واقع شده‌است، جمعیت این کشور ۶.۵ میلیون نفر است و ۹۸ درصد مردم آن عرب هستند. نام رسمی این کشور اُردُن هاشمی (به عربی: اَلمَمْلَکَة اَلأُرْدُنِیَّة اَلهَاشِمِیَّة)‏ است و نام بین‌المللی آن اردن است. پایتخت اردن شهر اَمّان است. نوع حکومت آن پادشاهی مشروطه و پادشاه کنونی آن ملک عبدالله دوم است. واحد پول اردن دینار اردن می‌باشد.

نتیجه تصویری برای پرچم اردن
مردمان نَبَطی از هزاره‌های یکم و دوم پیش از میلاد در این منطقه زندگی می‌کردند. کشور اردن در سال ۱۹۲۱ تأسیس شد و در سال ۱۹۲۲ به عنوان یک تحت‌الحمایه بریتانیا به رسمیت شناخته شد و در سال ۱۹۴۶ به استقلال رسید. نیمی از کشور اردن را صحرای عرب پوشانده ولی بخش غربی کشور در هلال حاصلخیز واقع شده و دارای زمین‌های قابل کشت و هم‌چنین جنگل است.

تاریخ اردن

در روزگار اخیر بواسطه استعمار بریتانیا سرنوشت آن با فلسطین توأم بوده‌است. بدین جهت بریتانیا سرزمین شرقی رود اردن را فرااُردن نامگذاری کرد. کشور اردن مدتی تحت‌الحمایه انگلستان بود تا آنکه مستقل شد. حکومتی که در اردن بر سر کار آمد از خاندان حسین الهاشمی بود، از این‌رو از سال ۱۳۲۸ کشور اردن به نام اردن هاشمی شناخته شد.

جغرافیای اردن

اردن کشوری است در خاورمیانه که از شمال با سوریه، از شمال شرقی با عراق، و از شرق و جنوب با عربستان سعودی و از غرب با اسرائیل و کرانه باختری رود اردن همسایه‌است، که مجموع خطوط مرزی اردن با این کشورها به ۱۶۱۹ کیلومتر می‌رسد. اردن از جنوب به خلیج عقبه مماس است و از آن رو حدود ۲۶ کیلومتر نیز مرز آبی دارد. و این در میان کشورهای عربی کمترین مرز آبی به شمار می‌رود.
مساحت کشور اردن به طور عمده از صحراهای خشک و بایر تشکیل شده‌است. اما در قسمت‌های غربی ارتفاعاتی نیز وجود دارد. در نوار مرز غربی اردن، رود اردن جاری است که این کشور را از اسرائیل جدا می‌کند. بلندترین نقطه اردن، قله جبل رم (۱۷۳۴ متر) است و پست‌ترین نقطه آن دریای مرده (البحر المیت) است. سرزمین اردن کنونی را بخشی از گهواره تمدن بشریت دانسته‌اند.

شهرهای عمده اردن امان (پایتخت) در شمال باختری و شهرهای اربد و الزرقا در شمال هستند. از آنجا که قسمت اعظم اردن صحراست آب و هوای آن نیز خشک و بیابانی است. این در حالی است که قسمت باختری کشور در طول دوران بارندگی سالیانه، (از نوامبر تا آوریل) شاهد بارش نسبی است.
در قسمت شرقی مرز اردن و عربستان زیگزاگ عجیبی دیده می‌شود. با توجه به این که این زیگزاگ دلیل روشنی ندارد داستانی در مورد آن ساخته شده که بر اساس آن وینستون چرچیل وزیر مستعمرات وقت بریتانیا که مسئول ترسیم مرزهای فرااردن در سال ۱۹۲۱ بوده بر اثر سکسکه دچار لرزش دست شده و مرز را به این صورت کشیده و بعد هم اجازه تغییر آن را نداده است. اما با نگاه دقیق‌تر مشخص می‌شود که چرچیل با دقت این زیگزاگ را طراحی کرده و بخشی از صحرا که از ازرق به سوی مرز عراق کشیده می‌شود را در خاک فرااردن قرار داده تا هم راه ارتباطی مهمی بین دمشق و شبه جزیره عربستان در خاک اردن قرار گیرد و هم با توجه به استقرار فرانسوی‌ها در سوریه یک خط هوایی مستقیم و امن از مدیترانه تا هند برای انگلیس فراهم شود.

جمعیت اردن ۸/۵ میلیون نفر است. اغلب جمعیت اردن از نسل اعراب بدوی هستند،  یا اصلیت قومی نژادی دارند که ۴۰٪ جمعیت اردن را به خود اختصاص می‌دهد.

اسلام در اردن در اواخر دهه ۱۹۸۰ دین بیش از ۹۰ درصد مردم کشور اردن است که مذهب اهل سنت می‌باشد.

جاهای دیدنی اردن

 قصر ازراق امان

شهر امان یا عمان، پایتخت کشور اردن است که به دلیل بناهای تاریخی همچون قصر ازراق و آمفی تئاتر رومی امان امروزه گردشگران بسیاری را به سوی خود می‌کشاند. شهری که علاوه بر داشتن بناهای تاریخی، بازارهای سنتی بسیار تماشایی نیز دارد که شما به هنگام بازدید از شهر امان می‌توانید به گشت‌وگذار در این بازار بپردازید و از اجناس رنگارنگش به قصد خرید دیدن کنید. در کنار قدم زدن در میان بازار، به تماشای یکی گنجینه‌های باارزش این دیار به نام قصر ازراق بروید که با گذشت سال‌ها از زمان ساختش، هنوز هم سالم به نظر می‌رسد. این جاذبه دیدنی که به دژ آبی شناخته می‌شود، حدود یک ساعت با شرق امان فاصله دارد.

جاذبه های توریستی اردن

شهر مادابا 

شهر مادابا در قسمت جنوب غربی اردن واقع شده است و منطقه ای کوچک، آرام، مملو از تاریخ غنی و سازه های مذهبی و هنر باستانی می باشد. این شهر به دلیل داشتن نقشه ی مادابا شناخته شده است، این نقشه های موزاییکی متعلق به قرن ششم می باشند که منطقه های هولی لند یا سرزمین مقدس، اورشلیم و دیگر مکان های مقدس را نشان می دهند.

 منطقه حفاظت شده دانا

برای تماشای چشم انداز ها، مناظر دیدنی و پیاده روی در اردن می توانید ناحیه ی حفاظت شده دانا را انتخاب کنید. این ناحیه یکی از جاذبه های گردشگری مهم در سرزمین اردن به شمار می رود. قدمت دهکده دانا به قرن ۱۵ میلادی باز می گردد که با وجود گذر سال ها، اصالت و فرهنگ گذشته خود را حفظ کرده است. با بازدید از ناحیه ی باستانی امکانات اندکی برای اقامت و غذاخوری خواهید یافت و می توانید با این فرهنگ قدیمی از نزدیک آشنا شوید. با بازدید از منطقه ی حفاظت شده دانا می توانید در این وادی محافظت شده قدم بزنید و از دره های دراز و باریک که در دو طرف آن صخره های بلند قرار دارند، بالا رفته یا به سمت دره حرکت کنید.

جاذبه های توریستی اردن

آمفی تئاتر رومی امان

شهر امان، پایتخت پادشاهی اردن است که به دلیل داشتن جاذبه‌های پر بازدید هر ساله گردشگران بسیاری را در قالب تور اردن به سوی خود جذب می‌کند. گردشگرانی که به بازدید از این شهر تاریخی می‌روند، می‌توانند از جذابیت‌های شهر زیبای امان که قدمتی چند هزار ساله دارد، دیدن کنند. از جمله این جذابیت‌ها می‌توان به جاذبه‌ای تاریخی به نام آمفی تئاتر امان اشاره کرد که ما بین سال‌های ۱۳۸ تا ۱۶۱ میلادی ساخته شد. دستور ساخت این تئاتر را امپراطور انتونیوس پیوس، در دوره‌ای که شهر امان به نام فیلادلفیا شناخته می‌شد، صادر کرد. ناگفته نماند، این بنا را طوری ساخته‌اند که گنجایش نشستن برای ۶۰۰۰ تماشاگر را فراهم کند.

جاذبه های توریستی اردن

شهر عقبه 

شهر عقبه تنها شهر ساحلی و بندری در کشور اردن می باشد و همچنین یکی از قدیمی ‌ترین شهر های جهان محسوب می شود. اغلب این شهر را دروازه و پنجره ای به سوی دریای سرخ می نامند و از دیرباز یکی از مقصد های مهم اردن محسوب می شد. در این شهر فرهنگ مدرن و قدیمی در کنار هم به چشم می خورد، و قدمت شهر موجب شده تا بتوانید بنا های باستانی را بازدید کنید و با شرکت در تور های گردشگری از قلعه ی عقبه که به قرن ۱۴ میلادی تعلق دارد، بازدید نمایید.

جاذبه های توریستی اردن

 شهر تاریخی پترا در معان

در جنوب شهر امان پایتخت اردن شهر دیگری به نام پترا وجود دارد که در زمان حکومت نبطی‌ها شکل گرفته است. شهر پترا در منطقه‌ای کوهستانی و در بین تخته سنگ‌هایی قرمز و صورتی بنا شده است. پترا در زبان یونان به معنی صخره است که نام این شهر را الهام گرفته از شکل ساختاری آن برگزیده‌اند. پترا که تماما از تراشیدن و کنده شدن بین سنگ و صخره به وجود آمده است به مدینه‌الوردیه هم شهرت دارد که این نام را از رنگ سرخ آن انتخاب کرده‌اند. پترا دایره اتصال بین النهرین، شام، شبه جزیره عربستان و مصر به شمار می‌رفت. پترا که پایتخت نبطی‌ها بود کنترل و اختیار راه‌های تجارتی منطقه‌های اطراف خود را به دست گرفته بود.

جاذبه های توریستی اردن

شهر ال کرک 

گردشگرانی که به تماشای قلعه ها علاقه ی زیادی دارند، بهتر است که از شهر کرک بازدید نمایند. شهر ال کرک که به نام های کرک یا کیراک نیز خوانده می شود در قسمت جنوبی کشور اردن واقع شده است. در این شهر مسیحیان زیادی در کنار مسلمانان زندگی می کنند و قلعه های شگفت انگیزی در سراسر شهر وجود دارد. قلعه ی قدیمی کرک که در جنگ های صلیبی مکانی مستحکم بود، در این شهر قرار دارد.

جاذبه های توریستی اردن

 دریای مرده

کشور اردن در خشکی محصور بوده و مرز آبی کوچکی دارد. پس از شهر عقبه، این کشور ساحل کوچکی در کنار دریای مرده دارد. دریای مرده کم ارتفاع و پست ترین نقطه‌ ی کره زمین را دارد و ۴۳۰ متر (۱.۴۰۰ فوت) پایین تر از سطح دریا می باشد و سطح شوری فوق العاده زیادی دارد. تعداد زیادی بنا های تاریخی و مذهبی در این منطقه وجود دارد و حضرت مسیح توسط سنت جان، تعمید دهنده حضرت یحیی، در آب این دریاچه تعمید داده شده است. آب دریاچه مملو از مواد معدنی می باشد و محیطی برای کسب آرامش به شمار می رود.

جاذبه های توریستی اردن

وادی روم

وادی روم در قسمت جنوبی اردن واقع شده است، یک دره ی بیابانی که به داشتن چشم انداز های شگفت انگیز شهرت جهانی دارد. در این ناحیه ی دورافتاده هیچ گونه امکانات اقامتی وجود ندارد و تنها بادیه نشین های بومی بدوین و قبایل عشایری در این مسیر برای مدت کوتاهی اقامت کرده و از این ناحیه گذر می کنند. اغلب صحرا ها را مانند تپه های کوچکی خواهید دید، در وادی روم کوه های ماسه سنگی و صخره های بلند گرانیتی شکل گرفته اند.

جاذبه های توریستی اردن

بسیاری از جاذبه های اصلی در ناحیه ی وادی روم طبیعی بوده و ساختار زیبایی از سنگ ها و رنگ ها را می توانید در این قسمت تماشا نمایید. کوه سنگی کوچک تری به نام ام فروت که ساختار متفاوتی دارد را بهتر است از نزدیک بازدید کنید. رنگ های قرمز مایل به نارنجی که در سطح زمین دیده می شود این قسمت را به سیاره ای دیگر تبدیل کرده است و فیلم های علمی تخیلی مانند فیلم مریخی ها در این ناحیه ساخته شده است.

دیدگاه خود را بنویسید