معرفی اسپانیا و جاذبه های گردشگری و دیدنی آن

معرفی اسپانیا و جاذبه های گردشگری و دیدنی آن

اسپانیا در شبه جزیره ایبری واقع در جنوب غربی اروپا واقع شده است. اسپانیا کشوری‌است در جنوب غربی اروپا. نام رسمی آن پادشاهی اسپانیا و پایتخت آن، مادرید است. این کشور از جنوب و شرق به دریای مدیترانه و از جنوب غرب و غرب به اقیانوس اطلس و از شمال به دریای کانتابریا محدود است. سرزمین اسپانیا شامل قسمت اعظم شبه‌جزیره ایبری، جزایر بالئارس، جزایر قناری، شهرهای سبته (Ceuta) و ملیله (Melilla) در شمال قارهٔ آفریقا و برخی جزایر دیگر واقع در مقابل سواحل این قاره و خود شبه‌جزیره‌است. جزایر بالئار در دریای مدیترانه و قناری در اقیانوس اطلس و در غرب آفریقا نیز بخشی از خاک اسپانیا را تشکیل می‌دهند. شهرهای سوتا و ملیا در شمال مراکش که به عنوان دو منطقه خودمختار اداره می‌شوند نیز بخشی از خاک سرزمینی اسپانیا محسوب می‌شوند. اسپانیا از غرب با پرتغال از شمال با فرانسه و آندورا از جنوب نیز با جبل‌الطارق که به سرزمین‌های فرا مرزی بریتانیا تعلق دارد، هم مرز است. اسپانیا  با ۵۰۴،۷۸۲ کیلومتر مربع بزرگترین کشور شبه جزیره ایبری است. پرتغال و آندورا دیگر کشورهای تشکیل دهنده شبه جزیره ایبری هستند. اسپانیا همچنین پس از فرانسه دومین و بزرگترین کشور غرب اروپا محسوب می‌شود.

معرفی اسپانیا و جاذبه های گردشگری و دیدنی آن

تاریخ

اسپانیا دارای تاریخی بسیار کهن و قدیمی است که اعصار پیش از تاریخ را نیز در برمی‌گیرد. اسپانیای تحت تصرف امپراطوری روم نیز از مهمترین مناطق امپراطوری محسوب می‌شد. در قرون وسطی اسپانیا تحت تسلط ژرمن‌ها در آمد و چند قرن بعد به طور کامل توسط مسلمانان فتح شد. در سال ۱۴۹۲ دوره حاکمیت مسلمانان در اسپانیا خاتمه یافت و در همین سال کریستف کلمب با استعانت نیروی دریایی اسپانیا قاره آمریکا را کشف کرد. کشف قاره آمریکا مقدمه‌ای شد برای تشکیل امپراطوری اسپانیا و بسط سلطه استعماری  در این قاره اسپانیا در سده‌های شانزدهم و هفدهم قدرتمندترین کشور اروپا محسوب می‌شد، اما وقوع جنگ‌های مکرر این کشور را تضعیف کرد. در سال‌های آغازین قرن نوزدهم نیز کشورهای آمریکای جنوبی موفق شدند طی مبارزات خود از سلطه اسپانیا خارج شوند. در سال‌های میانی قرن بیستم و پس از شکست جمهوریخواهان در جنگ‌های داخلی اسپانیا، ژنرال فرانکو حکومت را در این کشور در دست گرفت و قریب به سه دهه این کشور را مستبدانه اداره کرد.در سال ۱۹۸۶ – ۱۱ سال پس از مرگ فرانکو – اسپانیا به اتحادیه اروپا پیوست و دوران جدیدی از تاریخ این کشور آغاز شد.

زبان

اسپانیا کشوری چندزبانه است. بر طبق قانون اساسی اسپانیا از حقوق انسانی، فرهنگ، رسوم و زبان تمام مردم اسپانیا محافظت خواهد کرد. اسپانیایی یا اسپانیولی (در قانون اساسی به نام کاستیلی ذکر شده‌است) زبان رسمی تمام کشور به حساب می‌آید و طبق قانون وظیفه و حق هر اسپانیایی است که این زبان را بیاموزد. بر طبق قانون اساسی تمام زبان‌های دیگر اسپانیا نیز در مناطقی به کار برده می‌شوند رسمی به حساب می‌آیند.

دین

مسیحیت کاتولیک به مدت طولانی دین اصلی اسپانیا بود. اما بر طبق قانون دیگر هیچ دینی جایگاه رسمی در قانون ندارد. با این وجود مذهب کاتولیک تنها مذهبی است که به‌طور رسمی آموزش داده می‌شود. بر اساس مطالعات مرکز پژوهش‌های جامعه‌شناسی اسپانیا ۷۱٪ از مردم این کشور خود را مسیحی کاتولیک معرفی می‌کنند. همچنین ۲۴٪ مردم بی‌دین هستند (۹/۴٪ نیز هیچ اعتقاد به وجود خدا ندارند) و سایر مذاهب نیز ۲/۷٪ از جمعیت را تشکیل می‌دهند. بیشتر اسپانیایی‌ها به‌طور منظم در مراسم‌های مذهبی شرکت نمی‌کنند. پژوهشی در اینباره نشان می‌دهد که ۵۹٪ کسانی که خود را مذهبی می‌دانند به ندرت به کلیسا می‌روند، ۱۵٪ در طول یک سال تنها چند بار به کلیسا می‌روند، ۸٪ آن‌ها چند روز در ماه و ۱۴٪ دیگر هر یکشنبه یا چند بار در هفته در کلیسا حاضر می‌شوند.

دیدنی های اسپانیا

بارسلون

بارسلون یکی از زیباترین شهرهای اسپانیا است که به دلیل سازه‌ها و معماری بی نظیرشان در میان جاهای دیدنی اسپانیا معروف است. یکی از معروف‌ترین معماری‌های بارسلون، کلیسای خیره‌کننده ساگرادا فامیلیا است.

معرفی اسپانیا و جاذبه های گردشگری و دیدنی آن

کلیسای ساگرادا فامیلیا 

ساگرادا فامیلیا یک کلیسای کاتولیک رومی بزرگ در بارسلونا و یکی از پر بازدید ترین جاذبه های توریستی اسپانیا می باشد. کلیسای ساگرادا را یک معمار کاتالانی به نام آنتونی گوادی (Gaudi) طراحی کرد. او روی این پروژه  تقریبا ۴۰ سال و تا زمان مرگش در سال ۱۹۲۶، کار کرد. ساخت کلیسای ساگرادا فامیلیا در ۱۸۸۲ شروع شد ولی هنوز ناتمام است.

معرفی اسپانیا و جاذبه های گردشگری و دیدنی آن

قصر سلطنتی Placio Real مادرید اسپانیا

قصر سلطنتی Placio Real مادرید، اقامتگاه رسمی پادشاه اسپانیا می باشد؛ البته در واقع از آن فقط برای برگزاری جشن ها استفاده می شود. قصر سلطنتی بین سال های ۱۷۳۸ تا ۱۷۵۵ ساخته شد و شاه دکارلوس سوم تا سال ۱۷۶۴ ساکن آن بود.

معرفی اسپانیا و جاذبه های گردشگری و دیدنی آن

موزه پیکاسو

موزه پیکاسو دربارسلون است با بیش از ۴۰۰۰ اثر، بزرگ‌ترین مجموعه از آثار هنری این هنرمند اسپانیایی را در خود جا داده. هر یکشنبه بعد از ساعت ۳ بازدید رایگان دارد و همچنین موزه تاریخ شهر بارسلونا یادآور امپراطوری‌ها و پادشاهی‌ها است.

معرفی اسپانیا و جاذبه های گردشگری و دیدنی آن

ساحل La Concha اسپانیا

لاکونچا در سن سباستین که از بادهای شدید با جزایر و صخره های شیب دار حفاظت شده، به گفته عده ی زیادی یکی از بهترین سواحل اروپا را دارد. در سواحل لاکونچا می توانید موج سواری کنید یا در امتداد تفرجگاه ساحلی قدم بزنید و رستوران های خوبی را پیدا کنید و از دیدن مناظر زیبای ساحل لذت ببرید.

معرفی اسپانیا و جاذبه های گردشگری و دیدنی آن

مادرید 

مادرید، پایتخت اسپانیا، شهری برای عاشقان هنر است و روی هنرمندانه‌ی جاهای دیدنی‌ اسپانیا است. از دیدنی‌های مادرید می‍توان به موزه پرادو اشاره کرد که در آن آثار هنرمندان بزرگ اسپانیایی از جمله ولاسکز، گویا و روبنس به نمایش در آمده است. پلازا مایور از مشهورترین میدان‌های اسپانیا است که رستوران‌ها ،فروشگاه‌ها و کافه‌های اطراف آن به این مکان تپندگی داده اند.بدانید مادرید بهترین محل برای چشیدن غذاهای محلی و معطر اسپانیا است.

معرفی اسپانیا و جاذبه های گردشگری و دیدنی آن

جزیره ایبیزا اسپانیا

ایبیزا یکی از جزایر Balearic در دریای مدیترانه و دور از سواحل اسپانیاست. ایبیزا یکی از محبوب ترین مقصد های جشن و مهمانی در اروپاست. در طول تابستان جمعیت جزیره با سرازیر شدن توریست ها به ایبیزا که برای تفریح به اینجا می ایند، دو برابر می شود.

معرفی اسپانیا و جاذبه های گردشگری و دیدنی آن

سویل اسپانیا

سویل پایتخت بخش خودمختار آندلُس در اسپانیا است و از این‌رو مقصد محبوبی برای گردشگران به‌شمار می‌رود. این شهر پر‌جنب‌و‌جوش به‌واسطه‌ی رقص فلامنکو و خرابه‌های تاریخی‌اش در میان جاهای دیدنی اسپانیا شهرت دارد.

معرفی اسپانیا و جاذبه های گردشگری و دیدنی آن

کاخ ال اسکوریال 

کاخ ال اسکوریال، مرکز سیاسی امپراتوری اسپانیا تحت فرمانروایی شاه فیلیپ سوم بود که در تپه ماهورهای سییرا دی گواداراما (Sierra de Guadarrama) ساخته شده است. شاه فیلیپ سوم، خوان باتیستا دی تولدو را به عنوان معمار این بنا در سال ۱۵۵۹ برگزید. از ال اسکوریال در دوره های مختلف تحت عنوان های مختلف صومعه، قصر سلطنتی، موزه و مدرسه استفاده می شد.

معرفی اسپانیا و جاذبه های گردشگری و دیدنی آن

جزایر قناری

یکی دیگر از شهرهای رویایی اسپانیا جزایر قناری است که یکی از جادویی‌ترین تصاویر سفر به اسپانیا را در برابر چشم گرشگران می‌آفریند. خاطره‌ی بازدید از جزایر قناری فراموش نشدنی است. همنشینی رویایی از دریای بی‌انتها، طبیعت زیبا و سواحل منحصر به فرد، حس واقعی زندگی را در رگ‌هایتان جاری می‌کند. جزایر قناری مجموعه‌ای از ۷ جزیره و تعدادی جزیره فرعی آتشفشانی است که در اقیانوس اطلس قرار گرفته اند. این هفتگانه از زیبایی‌هایی طبیعی است که در جاهای دیدنی اسپانیا سبزترین خاطره‌ را برای شما می‌سازد.

معرفی اسپانیا و جاذبه های گردشگری و دیدنی آن

مسجد کوردوبا 

مزکوئیتا یا همان مسجد کوردوبا، یک بنای خیره کننده و جذاب است که به خاطر ستون ها و طاق های سالن اصلی اش مشهور شده است. این بنا در اصل یک معبد رومی بود و بعد تبدیل به کلیسا شد؛ قبل از اینکه مورس آن را تبدیل به مسجد کند. پس از استقلال دوباره اسپانیا یک کلیسای جامع در مرکز ساختمان بزرگ موریش ساخته شد.

معرفی اسپانیا و جاذبه های گردشگری و دیدنی آن

قصر الحمرا اسپانیا

الحمرا کاخی است مشرف بر شهر گِرانادا (غرناطه) در اسپانیا، که به عنوان یکی از شاخص‌ترین نمونه‌های هنر شمال آفریقا (عرب) و شاید یکی از مشهورترین بناهای اسلامی جهان به‌شمار می‌آید. این بنا شامل چندین قسمت مجزا است که در دوره‌های مختلف ساخته شده‌اند. نام کاخ که به معنای سرخگون است، بنا به نظر بسیاری، از رنگ غالب بر بنا گرفته شده‌است.

معرفی اسپانیا و جاذبه های گردشگری و دیدنی آن

گران کاناریا

گرن کاناریا دومین جزیره پرجمعیت مجمع الجزایر قناری است. این جزیره در اقیانوس اطلس واقع است و فاصله آن از شمال غربی آفریقا ۱۵۰ کیلومتر و فاصله آن از اروپا نزدیک به ۱۳۵۰ کیلومتر است. لاس پالماس مرکز گران کاناریا است.

معرفی اسپانیا و جاذبه های گردشگری و دیدنی آن

در سال ۱۴۹۲ کریستف کلمب در راه نخستین سفر خود به سوی قاره آمریکا در لاس پالماس لنگر انداخت. لاس پالماس به طور مشترک با سانتا کروز د تنریف, مرکز جامعه خودمختار جزایر قناری محسوب می‌شود.

دیدگاه خود را بنویسید