جاهای دیدنی لهستان را بشناسید

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

جمهوری لهستان یکی از کشورهای اروپای مرکزی است که تاریخ طولانی دارد و طی سال‌های گذشته رشد اقتصادی خوبی را تجربه کرده است.  لهستان از غرب با آلمان، از جنوب با جمهوری چک و اسلواکی، از شرق با اوکراین، بلاروس و لیتوانی و از شمال با روسیه و دریای بالتیک همسایه است. لهستان کشوری است که کوه‌های اندکی دارد و در عوض آب فراوان در آن یافت می‌شود. همچنین آب و هوای لهستان اقیانوسی است. زمستان‌ها سرد و طاقت فرساست. درجه حرارت در تابستان تا ۳۳ درجه بالای صفر می‌رسد.

جاهای دیدنی لهستان را بشناسید

مساحت این کشور عددی بالغ بر ۳۱۲٫۶ هزار کیلومتر مربع است که آن را شصت و نهمین کشور بزرگ جهان و نهمین کشور بزرگ اروپا کرده‌است. همچنین با جمعیت ۳۸٫۵ میلیون نفری این کشور سی و چهارمین کشور پرجمعیت جهان، هشتمین در قاره اروپا و ششمین در اتحادیه اروپایی می‌باشد. لهستان با حاکمیتی متمرکز دارای ۱۶ استان است و پایتخت آن ورشو نام دارد.

نام بین‌المللی جمهوری خلق لهستان پولند (Poland) و نام محلی آن پولسکا است. می‌گویند بیش از هزار سال پیش در سرزمین کنونی لهستان قومی زندگی می‌کرد که به نام «له» مشهور بود. وقتی نخستین بار در لهستان دولت مستقلی تشکیل شد نام این کشور را از نام این قوم گرفتند. البته بعدها این کشور نام قوم پولنی که آنها هم در این کشور می‌زیستند، را برای خود برگزید.

اولین خاندان سلطنتی لهستان خاندان «پیاست» است. این خاندان مدت چهارصد سال یعنی از قرن دهم تا ۱۳۷۰میلادی در لهستان سلطنت کرد. درژوئن سال ۱۹۴۱ آلمان تمام خاک لهستان را اشغال کرد .در طول جنگ دوم جهانی شش میلیون لهستانی که نیمی از آنها یهودی بودند، کشته شدند و بیش از ۵/۲ میلیون نفر نیز به کار اجباری گرفته شدند. تمام خاک لهستان در اوائل سال ۱۹۴۵ به دست روسیه (شوروی سابق) افتاد. از این زمان به بعد لهستان توسط حزب کمونیستی کارگران متحد که کاملا دنباله‌رو حزب کمونیست شوروی بود، اداره شد. در ۲۸ ژوئن سال ۱۹۵۶ اولین بحران کارگری ضدکمونیستی جهان در شهر پزنان لهستان روی داد. با گران شدن اجناس در سال ۱۹۸۰، اعتصاب کارگران شروع شد. این اعتصاب سرآغاز بزرگترین تحولات این کشور درقرن جاری شد. با اوج گرفتن اعتصابات سرانجام دولت کمونیستی در سیزدهم دسامبرسال ۱۹۸۱ اعلام وضع جنگی و فوق‌العاده کرد ‌و یک شورای نظامی قدرت مطلقه را در دست گرفت. به تدریج از آغاز سال ۱۹۸۲ از شدت حکومت نظامی کاسته شد تا اینکه در سال ۱۹۸۳ حکومت نظامی لغو شد. لهستان در سال ۲۰۰۴ به عضویت اتحادیه اروپا درآمد. این کشور عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز هست.

از مهم‌ترین شهرهای لهستان می‌توان به کراکوف ، ووچ، وروتسلاو ، پوزنان، گدانسک، اشچچین و کاتوویتس اشاره کرد.

واحد پول لهستان زلوتی جدید (New Złoty) است.

مهم‌ترین صادرات لهستان را، ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقل، خواربار و حیوانات زنده و فراورده‌های کشاورزی تشکیل می‌دهند. لهستان تولیدکنندهٔ سیب‌زمینی و چاودار و نیز یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان چغندر قند در اتحادیه اروپا است.

۹۶ ٪ نژاد مردم لهستان را، لهستانی‌ها، ۱ ٪ را آلمانی، ۱ ٪ را بلاروس‌ها و ۱ ٪ را نیز اوکراینی‌ها تشکیل می‌دهند، همچنین دین ۹۰ ٪ لهستانی‌ها، کاتولیک، ۱ ٪ ارتدکس و ۱ ٪ نیز پروتستان می‌باشد. زبان لهستانی، زبان رسمی کشور لهستان است.

جاذبه های دیدنی لهستان

ورشو

این شهر (Warsaw) پایتخت لهستان است. تاریخ طولانی و دردناک آن در معماری شهر دیده می‌شود. در این شهر شاهد کلیساهای گوتیک، محله‌های جماهیر شوروی، برج‌های مدرن و قصرهای نوکلاسیک، خواهید بود. ورشو دارای موسیقی دل‌نشین و شب‌های مفرح است. اگرچه این شهر در طی جنگ جهانی دوم تخریب شد اما بخش قدیمی شهر بازسازی شد تا کافه‌های آن و خیابان‌های پرپیج و خمش، شکوه و جلال پیش از جنگ را نشان بدهد. اعضای خانواده سلطنتی قدیم امروزه طبقه مرفه و حاکم شهر را تشکیل می‌دهند. می‌توانید با بازدید از موزه تاریخ یهودیان لهستان با تاریخ ۱۰۰۰ ساله آنان آشنا شوید.

گدانسک

این شهر که به دانزیک نیز معروف است، بزرگ‌ترین شهر در شمال لهستان است و به‌دلیل اینکه در کنار دریای بالتیک قرار گرفته، بزرگ‌ترین بندر این کشور نیز می‌باشد. گدانسک حدوداً در قرن دهم تأسیس شده است، این شهر تاریخچه سیاسی پیچیده‌ای دارد؛ زمانی به آلمان و لهستان تعلق داشته و پیش از اینکه بعد از جنگ جهانی دوم به‌طور همیشگی بخشی از کشور لهستان شود شهری آزاد بوده است. این شهر بعد از جنگ دوباره ساخته شد و بخش قدیمی شهر که جاده مشهور رویال در آن واقع شده و پادشاهان لهستانی در زمان بازدید از این شهر از آن عبور می‌کرده‌اند به حال اول بازگردانده شد. کلیسای سنت مِری، بزرگ‌ترین کلیسای خشتی جهان نیز در این شهر واقع شده است.

معدن نمک ویلیچکا

این معدن در نزدیکی شهر «کراکوف» قرار داشته که یکی از قدیمی‌ترین معادن نمک در حال کار جهان است. این معدن که از قرن سیزدهم میلادی تا سال ۲۰۰۷ به صورت مداوم در حال تولید نمک بوده، بیش از ۳۰۰ کیلومتر طول داشته و به لطف ده‌ها مجسمه و یک صومعه که در بدنه صخره‌های کوهستانیریا، آن ایجاد شده یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های توریستی کشور لهستان به شمار می‌رود. گردشگران می‌توانند مناطق مختلفی همچون اتاقی بزرگ با دیوارهای نمکی، دریاچه‌ای زیرزمینی و نمایشگاه‌هایی از تاریخ معدن نمک را در این مکان تماشا کنند.

نتیجه تصویری برای معدن نمک ویلیچکا

پارک ملی تاترا

گردشگرانی که مشتاق تماشای مناظر زیبا هستند باید به پارک ملی تاترا در جنوب مرکزی لهستان بروند. این پارک که در سال 1954 ساخته شد، عمدتاً از جنگل‌ها، چمن‌زارها و صخره‌‌‌های رشته کوه‌های تاترا تشکیل شده است. غارنوردان می‌توانند از سیاحت در 6 غاری که از 650 غار آنجا به روی عموم باز است لذت ببرند. این پارک همچنین بیش از 30 دریاچه دارد و آبشار ویِلکا سیکلاوا که در این پارک واقع شده 70 مترارتفاع دارد. تاترا، پربازدیدترین پارک ملی لهستان با مسیری 270 کیلومتری مکانی ایده‌آل برای افرادی است که اهل پیاده‌روی هستند. پارک ملی مشابهی نیز در بخش همجوار جمهوری اسلوواکی با لهستان قرار دارد که نام آن نیز پارک ملی تاتراست.

جاهای دیدنی لهستان را بشناسید

شهر باستانی تورن

نمای قرون وسطایی این شهر درکنار تعداد بیشماری از بناهای تاریخی سبک گوتیک آن شامل «سالن شهر»، «کلیساها» و «خانه‌های شهری» همچنان زیبایی خود را حفظ کرده اند. شهر «تورن» زادگاه «نیکلاس کوپرنیک» ، سیاح معروف قرون وسطی نیز می‌باشد. جاذبه های گردشگری لهستان بقایای این شهر قلعه‌ای و مخصوصا برج‌های دیدبانی آن از جاذبه‌های گردشگری این شهر است.

جاهای دیدنی لهستان را بشناسید

جنگل بیالوویزا

جنگل بیالوویزا بازمانده جنگل‌های اولیه‌ای‌ست که زمانی کل اروپا را در برگرفته بود. این جنگل در میان مرز لهستان و جمهوری بلاروس قرار گرفته است و توریست‌ها می‌توانند از برخی از گذرگاه‌های مرزی به‌ وسیله دوچرخه و یا با پای پیاده عبور کنند. جنگل بیالوویزا تنها جایی‌ست که گاومیش‌های کوهان‌دار امریکایی همچنان در آن آزادانه زندگی می‌کنند، درست مانند زمانی که در سراسر اروپا زندگی می‌کرده‌اند. این جنگل زیستگاه حیوانات بیشماری از جمله گرگ، سیاه‌گوش، آهوی سرخ ، گوزن شمالی و نوعی گوزن کوچک است.

جاهای دیدنی لهستان را بشناسید

قلعه مالبورک

این قلعه یکی از بزرگترین قلعه‌های جهان از نظر فضا و محیط به شمار می‌رود. این قلعه که در سال ۱۴۰۶ بنا شد در زمان خود یکی از بزرگترین قلعه‌های خشتی، عصر گوتیک بوده است. بازدید کنندگان علاوه بر بازدید قلعه می‌توانند از موزه آن که در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیدند دیدن کنند.

جاهای دیدنی لهستان را بشناسید

قلعه واول و کلیسای جامع کراکوف

«قلعه عصر گوتیک»، آخرین مقر سلطنتی شاهان لهستان، در قرن یازدهم میلادی ساخته شد. این قلعه همچنین از بناهای مختلفی که در دوره‌ها و عصرهای گوناگون ساخته و در محوطه مرکزی قلعه قرار گرفته‌اند تشکیل شده است. در قرن شانزدهم میلادی گروه‌های مختلفی از بهترین هنرمندان داخلی و خارجی ، همچون معماران ایتالیایی، مجسمه‌سازان و طراحان آلمانی برای تزیین و بازسازی این قلعه، و تبدیل آن به یکی از کاخ‌های زیبای عصر رنسانس دعوت شدند.جاذبه های گردشگری لهستان این قلعه در فاصله‌ای کوتاه پس از حضور این هنرمندان به الگویی از سکونتگاه‌های مجلل در اروپای مرکزی و شرقی تبدیل شد.

نتیجه تصویری برای قلعه واول

کانال البلاگ

«کانال البلاگ»، کانالی به طول ۸۰ کیلومتر است که صدها دریاچه در شمال شرقی لهستان را به یکدیگر متصل می‌کند. این کانال که در قرن نوزدهم ساخته شده هنوز هم یکی از برجسته‌ترین معماری‌های عصر فناوری جهان به شمار می‌رود. کشتی‌های کوچک با قدرت جابه‌جایی ۵۰ تن از این کانال عبور می‌کنند. از نکات ویژه و برجسته، این کانال استفاده از بالابرها و نوعی سیستم هوشمند در شیبدارکردن، سطوح است که منجر به اختلاف سطح در آب برای عبور کشتی‌ها می‌شود.

تپه های شنی اسکووینسکی

تپه های شنی اسکووینسکی در شمال لهستان واقع شده اند و بخشی از پارک ملی اسلووینسکی در نزدیکی سواحل دریای بالتیک ‏هستند. در گذشته مردم اسلواکی در این منطقه زندگی می کردند و نام این پارک نیز از آنها گرفته شده است. شن های یکدستی که ‏در این منطقه وجود دارند از جذابیت های آن به شمار می روند ، آنها در فصل های مختلف و با توجه به جهت های گوناگون باد ‏شکل های مختلفی به خود می گیرند به همین جهت به آنها “شن های متحرک” می گویند. ‏‏ ‏‏ ‏ ‏ ‏‏ ‏ ‏ ‏‏ ‏‏‏ ‏  جاهای دیدنی لهستان را بشناسید

دریاچه ماسوریان

‏ ‏ این منطقه که شامل 2000 دریاچه می شود که توسط کانال های آب رودخانه بهم متصل هستند در نزدیکی مرز لیتوانی واقع شده ‏است.این منطقه از جمله مقاصد پرطرفدار گردشگری دریاچه ای در اروپا به شمار می رود. هتل ها و یا خانه هایی که برای ‏اقامت وجود دارند اکثرا در روستاهای اطراف این دریاچه ها هستند و گردشگران این منطقه اکثرا برای گشتن اطراف دریاچه از ‏دوچرخه یا قایق استفاده می کنند. ‏‏‏ ‏ ‏

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید