محبوب ترین جاهای دیدنی پرتغال

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

پُرتغال کشوری در جنوب غربی اروپا و پایتخت آن لیسبون است. این کشور از غرب با اقیانوس اطلس و از شرق و شمال با کشور اسپانیا هم‌مرز است. این کشور همچنین مالکیت تعدادی جزیره در اقیانوس اطلس را دارد.

محبوب ترین جاهای دیدنی پرتغال

تاریخ این کشور بسیار غنی است و در حقیقت ایجاد سرزمین کنونی پرتغال به دوران پیش از تاریخ برمی‌گردد. در قرن ۱۵ میلادی این کشور امپراتوری جهانی را ایجاد کرده بود که بخش‌هایی از آفریقا، آسیا و آمریکای جنوبی را دربر می‌گرفت. پرتغال کشوری توسعه‌یافته است که بر اساس آمارهای جهانی یکی از بهترین کشورها برای زندگی است زیرا کیفیت زندگی در آن بالاست. این کشور عضو اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد است و از بنیانگذاران پیمان آتلانتیک شمالی‌ (ناتو).

آب و هوای این کشور تحت تاثیر دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس است. میانگین دمای هوای سالانه آن در بخش شمالی ۱۳ درجه و در بخش جنوبی ۱۸ درجه سانتیگراد است. سردترین بخش آن در شمال کشور واقع شده که در زمستان‌ها دمای هوا ممکن است به ۱۵ درجه زیر صفر هم برسد و گرمترین بخش آن در جنوب کشور قرار دارد که تابستان‌هایی با دمای ۴۵ درجه سانتیگراد را هم به خود دیده است.

جمعیت این کشور ۱۰٫۵ میلیون نفر و واحد پول آن یورو است. مساحت پرتغال ۹۲٬۲۱۲ کیلومتر مربع است. شهر لیسبون، پایتخت، بیش‌ترین ثروت کشور پرتغال را در خود ذخیره کرده و از شهرهای مهم اتحادیهٔ اروپا به‌شمار می‌آید؛ به‌طوری که ۴۵ درصد از کل تولیدات کشور به این ناحیه اختصاص دارد. شهر لیسبون قطب سیاسی پرتغال بوده و دولت این کشور در این شهر مستقر شده‌است.

پرتغال از نظر قومی کشوری یک‌دست است و نزدیک به ۹۷ درصد از مردم آن را پرتغالیان تشکیل می‌دهند. هرچند در این کشور دین رسمی تعیین نشده است اما ۵/۸۴ درصد از مردم آن کاتولیک و پیرو کلیسای رم هستند. در تمامی کشور زبان پرتغالی رایج است و تنها در روستاهای پیرامون «میراندا دو دورو» گویشی از زبان آستوری به نام می‌راندی صحبت می‌شود که آن هم از گویش‌های رومی‌تبار است. گویش می‌راندی در پرتغال به عنوان یک زبان اقلیتی رسمیت دارد. بیشتر جمعیت پرتغال کاتولیک رومی هستند. پورتو باو براگا بزرگترین شهرهای پرتغال هستند.

دیدنی های پرتغال

لیسبون 

لیسبون پایتخت و بزرگ‌ترین شهر پرتغال است. ترکیب سنت و مدرنیته و همچنین ظاهری کهنه و در عین حال درخشان، معجونی زیبا به وجود آورده است که مقاومت در برابر آن را مشکل می‌کند. فروشگاه‌های عالی، شب‌نشینی‌های ایمن و رستوران‌های خوب اروپایی همه و همه در لیسبون خلاصه شده‌اند. از ویرانه‌های قلعه منسوب به مورها که بالای یکی از 7 تپه شهر قرار گرفته تا کافه‌ای در پیاده رو که مقابل یک دیوار باستانی ویزیگوت واقع شده، بقایای گذشته رنگارنگ لیسبون در همه جا قابل رویت است. از جاذبه های گردشگری لیسبون می‌توان به برج لیسبون، برج دِلِم، منطقه قدیمی آلفاوا، باغ گیاه شناسی، آکواریوم اقیانوسی لیسبون اشاره کرد.

محبوب ترین جاهای دیدنی پرتغال

سینترا

سینترا با اینکه فقط ۳۰ کیلومتر از لیسبون فاصله دارد اما دنیایی متفاوت است. با دیدن تپه‌های سرسبز و ساحل تماشایی این شهر به راحتی می‌فهمید که چرا پادشاهان پرتغال برای گذراندن تابستان به این شهر خوش آب و هوا می‌رفتند. از جاذبه‌های این شهر می‌توان قصر سینترا، مرکز تاریخی سینترا، قلعۀ موروها، قصر پِنا، کویینتا دا رگالیرا را نام برد.

محبوب ترین جاهای دیدنی پرتغال

قلعه اوبیدوس

قلعه‌ اوبیدوس از دیگر جاهای دیدنی پرتغال به شمار می‌آید که در کنار شهری با همین نام واقع شده است. قلعه اوبیدوس در قرن ۱۲ ساخته شده این قلعه به نام «هدیه ازدواج» هم معروف است چون پادشاه در سال ۱۲۸۲ آن را به عروس خود هدیه داد، قلعه قرون وسطی ای اوبیدوس در بالای تپه ای قرار دارد و دیوارهای آن دهکده اوبیدوس را احاطه کرده است و می توان بر روی دیوارهای دور دهکده راه رفت. این قلعه ذوزنقه ای شکل از برج های بزرگ و حیاطی محصور تشکیل شده است و از نمونه های اولیه معماری قرون وسطایی است. در این قلعه هتلی لوکس قرار دارد و فاصله آن تا شهر لیسبون یک ساعت رانندگی است.

محبوب ترین جاهای دیدنی پرتغال

پارک ملی پندا- گرس

یکی دیگر از مهترین جاذبه های این کشور پارک ملی پندا-گرس  است، تنها پارک ملی و یکی از بزرگ ترین شگفتی های طبیعی کشور که فرصت های بیشماری برای ماجراجویی و طبیعت گردی را برایتان فراهم کرده است. این پارک در نزدیکی مرز اسپانیا سالانه ماجراجویان زیادی را به خود جلب می کند و امکانات زیادی برای گشت و گذار در طبیعت دارد.

محبوب ترین جاهای دیدنی پرتغال

پورتو

پورتو یکی از شهرهای معروف در کشور پرتغال است که به اندازه  لیسبون پایتخت این کشور و یا حتی بیشتر معروف است. شهر پورتو به عنوان دومین شهر بزرگ در کشور پرتغال شناخته می‌شود و در هر گوشه و کنارش چه از لحاظ فرهنگی، معماری تاریخی و یا حتی ورزشی جاذبه‌هایی وجود دارد که چشم هر گردشگری را به خود خیره می‌نماید. کاخ دا بولسا، اسکله ریبیرا، کلیسای جامع پورتو، موزه ملی سوارِس دوس رِئیس، برج کلریگوس، کلیسای سائو فرانسیسکو، پل دم لوئیس اول، خیابان اَوِنیدا دوس اَلیادوس از جاذبه های گردشگری پورتو می‌باشند.

محبوب ترین جاهای دیدنی پرتغال

کلیسای کاپلا دوس اوسوس

کلیسای مخوف کاپلا دوس اوسوس در کشور پرتغال در قرن شانزدهم میلادی و با استفاده از جمجمه و استخوان بیش از 5 هزار انسان بنا شده است. این کلیسا یکی از معروف‌ترین جاذبه های شهر اوورا و از جاهای دیدنی پرتغال است.

محبوب ترین جاهای دیدنی پرتغال

کویمبرا

برای بیش از ۱۰۰ سال، کویمبرا به عنوان پایتخت قرون وسطایی پرتغال حکمرانی می‌کرد. اما در حال حاضر به عنوان شهر دانشگاهی پرتغال شناخته شده و دارای بناهای تاریخی خیره‌کننده و باغ‌های لوکس است. در این شهر جذاب، رستوران‌های زیادی در کنار رودخانه وجود دارد که هم می‌توان از فضای زیبا و هم خوردن غذاهای تازه و لذیذ دریایی، لذت برد. کتابخانه جوانینا که در قرن هجدهم به سبک باروک ساخته شده، در قلب دانشگاه کویمبرا قرار دارد و یکی از زیبا‌ترین‌ها در جهان است. این کتابخانه یک بنای یادبود ملی است و بیش از ۲۵۰ هزار کتاب را در خود جای داده است.

محبوب ترین جاهای دیدنی پرتغال

جزیره مادیرا

جزایر مادیرا منطقه‌ای خودمختار در کشور پرتغال در شمال اقیانوس اطلس که پایتخت آن فونچال است. مساحت جزیره مادیرا ۸۰۱ کیلومتر مربع می‌باشد. این جزیره از دورترین مناطق اتحادیه اروپا (وابسته به کشور پرتغال) در میان مسیر کشتیرانی دریای کارائیب، شمال قاره آمریکا و اروپا قرار دارد. بندر فونچال بندرگاه مهم در این مسیر است. جزیره مادیرا از یک سری قله‌های آتشفشانی که سر از دریا درآورده‌اند تشکیل شده و آب و هوای اقیانوسی باعث شده تمام طول سال در مادیرا بهار باشد.

محبوب ترین جاهای دیدنی پرتغال

غار الگاروِ

آلگاروه منطقه ای در جنوب کشور پرتغال است و مرکز آن شهر فارو است که هم فرودگاه ‏بین المللی در آن واقع شده است، هم مهم‌ترین دانشگاه الگاور نیز در این شهر قرار گرفته است. در سواحل الگاروِ غارهای آهکی شهرتی جهانی دارن،. دسترسی به غار آلگارو فقط از طریق دریا امکان پذیر است. همچنین ساحل قلب در منطقه آلگارو که یکی از زیباترین روستاهای ساحلی پرتغال است قرار گرفته است و ساحل در این قسمت دریا به طور طبیعی به شکل قلب برش خورده و اگر از زوایای مختلف به این ساحل نگاه کنید آن را کاملاً شبیه قلبی می بینید که آب آن را احاطه کرده است، صخره زیبای قلب مانند این ساحل ۲۰ متر بالاتر از سطح دریا است.

محبوب ترین جاهای دیدنی پرتغال

روستای مونسانتو

در جنوب شرقی Serra da Estrela در کشور پرتغال، روستایی یکه و تنها وجود دارد. روستایی که از خیلی از لحاظ ها شبیه به دیگر روستاهای جهان است اما یک تفاوت اساسی و اصلی با آن ها دارد و آن هم این است که این روستا در میان تخته سنگ ها ساخته شده است!

محبوب ترین جاهای دیدنی پرتغال

جایی که به روستای مونسانتو معروف است و حتی نگاه کردن به آن هم هر کسی را مجذوب خود می کند. این روستا یکی از جاذبه های دیدنی پرتغال می باشد.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما