موزه یادبود ارامنه از جمله مکان های تاریخی و از جاذبه های ارمنستان محسوب می گردد. موزه یادبود ارامنه توسط امپراتوری عثمانی در سال های ۱۹۱۵ تا ۱۹۲۲ و با طرحی از آرشیتکت معروف آن دوره بنام “آرتور طارخانیان” ساخته شده است.

معرفی موزه یادبود قتل عام ارامنه

زیزرناکابرت به معنی قلعه پرستوها نام بنایی است که به پاس یاد بود شهدای سال 1915 بر فراز دره هرازدان در پارک تسیتسرناکابرد، در سال 1965 به فراخور پنجاهمین سالگرد نسل‌کشی ارمنی‌ها به دست ترک های عثمانی بنا شده است. علت نام گذاری هم این است که پرستو پرنده‌ای است که همیشه به آشیانه خود باز می‌گردد حتی اگر آشیانه‌اش نابود شده باشد.

موزه در دو طبقه و در کنار تپه ای احداث گردید و به شکلی قرارگرفته است که تپه از بنا بالاتر نباشد. در موزه یادبود، داستان این رویداد تاریخی (قتل عام ارامنه) از طریق عکس ها، اسناد، گزارش های روزنامه و فیلم ها بیان شده است.

معرفی موزه یادبود قتل عام ارامنه

در موزه یادبود ارامنه در سال 1967 مساحت زیادی در کنار دیواری به طول 100 متر، اسامی جوامع قتل عام شده روی دیوار حک شده است. این دیوار از مناره مخروطی 40 متری در کنار دایره ای متشکل از 12 لوحه بازالتی ساخته شده است که آن را از شعله محافظت می کند. این 12 لوحه، نماد 12 استان از دست رفته در غرب ارمنستان هستند که در معاهده صلح بین آتاتورک و لنین پس از جنگ جهانی دوم به ترکیه رسید. منار مخروطی آنها را به تکه های بزرگتر و کوچکتر تقسیم کرده که کوچکترها نماد استان های غربی ارمنستان هستند که به تسلیم ترکیه درآمدند. در حیاط موزه یادبود هم درختانی توسط رهبران خارجی کاشته شده اند که برای توصیف وقایع رخ داده از واژه نسل کشی استفاده کرده اند.

  معرفی 10 رستوران برتر ایروان ارمنستان

معرفی موزه یادبود قتل عام ارامنه

برای رسیدن به مجموعه موزه یادبود قتل عام ارامنه واقع در تپه قلعه پرستوها باید از ایروان اقدام نمایید و از دره هرازدان Hrazdan)) عبور کنید. آسانترین راه برای رسیدن به موزه با تاکسی است؛ به جای تاکسی هم می توانید از مینی بوس های خیابان مسروپ ماشتوت را سوار شوید و در مجموعه ورزشی فرهنگی هامالیر پیاده شوید. از هامالیر می توانید پیاده تا انتهای پارک که موزه یادبود در آنجا واقع شده است، بروید.

منبع : lahzeakhari،irandehkadeh
نویسنده

یک نظر بنویسید