از کدام مکان های دیدنی ساموآ بازدید کنیم؟

از کدام مکان های دیدنی ساموآ بازدید کنیم؟

کشور‌ـ‌جزیرۀ ساموآ در آب‌های مرکز جنوبی اقیانوس آرام، در شمال شرقی جزایر فیجی و شمال کشور‌ جزیرۀ تونگا واقع است. ۲,۸۳۱ کیلومتر مربع مساحت دارد و شهر آپیا پایتخت آن است.

نتیجه تصویری برای پرچم ساموآ

سیمای طبیعی

کشور ساموآ، که بخشی از جزایر پولینزی محسوب می‌شود، از نُه جزیره و جزیرک تشکیل شده که همگی منشأ آتشفشانی دارند. چهار جزیرۀ مهم این کشور ـ اوپولو، ساوایی، آپولیما، و مانونوکوهستانی و مسکونی‌اند و بقیّه جزیرک‌ها به زیستگاه و پناهگاه پرندگان و حیات‌ وحش اختصاص یافته‌اند. جزیرۀ ساوایی، بزرگ‌ترین جزیرۀ این مجموعه، ۱,۷۰۸ کیلومتر مربع مساحت دارد؛ جزیرۀ اوپولو ۱,۱۱۸ کیلومتر مربع و بقیۀ جزایر و جزیرک‌ها روی هم ۵ کیلومتر مربع وسعت دارند. کوه سیلی‌سیلی، در مرکز جزیرۀ ساوایی، ۱,۸۵۷ متر ارتفاع دارد و بلندترین نقطۀ کشور ساموآ محسوب می‌شود. اقلیم این کشور گرم و مرطوب و فصل بارندگی‌ آن، که به‌ویژه در سراشیب‌های جنوب شرقی بیشتر است، از آذر تا فروردین‌ماه است. اگرچه هوای ساموآ از اردیبهشت تا آبان نسبتاً آرام و مطبوع است، توفندهای خطرناک گاه این آرامش را برهم می‌زنند و فاجعه به‌بار می‌آورند. نیمی از اراضی این کشور از جنگل پوشیده شده و نواحی پست آن را مرداب‌های پوشیده از درختان کرنا یا چندل فراگرفته است. حیات‌ وحش آن به پرندگانی چند به‌ویژه گونه‌ای کبوتر منحصر می‌شود. شهرهای مهم آن عبارت‌اند از آپیا، مولیفانوئا، آسائو، و ساله‌لولوگا.

اقتصاد 

کشاورزی، شیلات، چوب و الوار و صنعت گردشگری چارچوب اصلی اقتصاد ساموآ را تشکیل می‌دهند و کاکائو، نارگیل خشک و شیلات عمده‌ترین کالاهای صادراتی آن است. نارگیل، موز، آناناس، انبه، سیب‌زمینی هندی، و خربزۀ درختی برای مصارف داخلی تولید می‌شوند.

مردم و تاریخ

جمعیت ساموآ ۱۸۷,۰۳۲ هزار نفر است (۲۰۱۰) و تراکم نسبی آن به ۶۶ نفر در کیلومتر مربع می‌رسد. ۹۳ درصد از جمعیت این کشور را ساموآئی‌های پولینزیایی‌تبار تشکیل می‌دهند و ۷۸ درصد از این جمعیت در روستاها به‌سر می‌برند و ۶۳.۵ درصد از مردم آن از آیین پروتستان پیروی می‌کنند. رشد جمعیت آن ۰.۶ درصد است. پولینزیایی‌ها در حدود ۱۱۰۰پ‌م به جزایر ساموآ مهاجرت کردند و در آن‌جا ساکن شدند. یاکوب ‌روخوینِ هلندی، نخستین اروپایی بود که در ۱۷۲۲ از این جزایر دیدن کرد. لوئی بوگنویل، دریانورد و پویندۀ فرانسوی، در ۱۷۶۸ به جزایر مزبور وارد شد و آن‌جا را جزایر ناویگاتور نامید. هیئت‌های مذهبی انگلیسی در ۱۸۳۰ و آلمانی‌ها در ۱۸۵۵، ظاهراً برای تبلیغ مسیحیت و راهنمایی و ارشاد بومیان و کفار، به ساموآ رهسپار شدند. چارلز ویلکس در ۱۸۳۹ و ریچارد مید امریکایی نیز در ۱۸۷۲ به این سرزمین گام نهادند و اجازۀ تأسیس یک پایگاه دریایی در جزیرۀ توتوئیلا را برای دولت امریکا دریافت کردند که امروز به ساموآی امریکا موسوم است. تضاد مصالح و منافع سه کشور انگلیس و آلمان و امریکا به مناقشات سیاسی و اختلافات دیپلماسی میان این کشورها منجر شد و سرانجام در ۱۸۹۹ به توافقی سه‌جانبۀ انجامید و انگلستان منافع خود را در ساموآ به آلمان واگذار کرد. پس از جنگ جهانی اول، در ۱۹۱۹، مستعمرۀ آلمان در ساموآ به قیمومت و سرپرستی نیوزیلند محول شد. سرپرستی نیوزیلند بر ساموآ تا ۱۹۶۱ به درازا کشید و ساموآ در ۱ ژانویۀ ۱۹۶۲ به استقلال کامل دست یافت.

جاذبه های دیدنی ساموآ

 گودال اقیانوسی تو سوا

فضای سبز و صخره‌هایی با ارتفاع حدود ۴۰ متر در جزایر ساموا دور گودالی را در بر گرفته‌اند. این گودال که یک گودال اقیانوسی است، توسوآ اوشن نام دارد. گودال اقیانوسی توسوآ اوشن در اقیانوس آرام که بزرگترین گستره آبی زمین است قرار دارد. این گودال آبی علاوه بر طبیعت زیبا، آب شفاف و زلالی دارد. آب گودال توسوآ اوشن گرم است که برای شنا کردن از مکان‌های مناسب به شمار می‌رود. بستر این گودال بین دو جزیره آتشفشانی آپولو و ساوایی تشکیل شده است که باعث گرم شدن آب گودال می‌شوند. البته به دلیل ارتفاع صخره‌ها از گودال می‌توانید تفریح مهیج شیرجه زدن در این گودال را داشته باشید.

از کدام مکان های دیدنی ساموآ بازدید کنیم؟

آبشار آفو آئو

در ساموآ آبشار آفو آئو که به نام آبشار اولئومه نیز شناخته می‌شود با ایجاد مناظری چشم‌نواز یک مکان تفریحی خارق‌العاده در جزیره محسوب می‌شود.

از کدام مکان های دیدنی ساموآ بازدید کنیم؟

فواره‌های طبیعی دهکده تاگا

فواره‌های طبیعی دهکده تاگا نیز بسیاری از گردشگران را برای بازدید به این منطقه می‌آورد. در این فواره‌ها آب از حفره‌هایی با شدت به بیرون پرتاب می‌شود و ده‌ها متر در هوا پخش می‌شود.

پناهگاه لاکپشت ها در ساتوآلپای

لاکپشت های سبز عظیم الجثه ای که در سواحل ساتوآلپای زندگی می کنند علاوه بر امکان تماشای یک موجود حیرت انگیز که عمر آن به هزاران سال می رسد می تواند شما را با این موجودات دوست داشتنی و بسیار زیبا در حال انقراض که به شدت از آنها محافظت می شود نیز آشنا نماید. پناهگاه لاکپشت های ساتوآلپای توسط افراد محلی به حوضچه ای در گوشه ای از این جزیره انتقال پیدا کرده است تا بتوانند در آب نیمه شور به خوبی زندگی و تداوم نسل نمایند و دوباره آنها را به اقیانوس بازگردند.

از کدام مکان های دیدنی ساموآ بازدید کنیم؟

ساحل لالومائو

یکی از این سواحل، ساحل لالومائو در یکی از دهکده های شرقی این جزیره می باشد که به دلیل وجود آب های آرام و شن های ساحلی سفید رنگ آن شهرت دارد. این ساحل با چشم انداز زیبای خود فضای آرام و دلنشین را برای شما فراهم می‌کند و در محیط اطراف آن سواحل سنگی نیز وجود دارد. شما می توانید در حالی که در کنار این سواحل آفتاب می گیرید، تنی به آب زده و از نوشیدنی های گرمسیری ویژه این مناطق که در بارهای ساحلی نزدیک به شما سرو می شود نهایت استفاده را ببرید و حتی می توانید برای سرگرمی با قایق هایی که برای شما فراهم شده است به همراه راهنمایان محلی اندکی از ساحل دور تر شده و قلابی به آب بیاندازید و لحظاتی آرام را در سواحل بی کران اقیانوس برای خود خلق نمایید.

از کدام مکان های دیدنی ساموآ بازدید کنیم؟

خانه رابرت لوئیس استیونسون

نویسنده معروف اسکاتلندی که اواخر عمر خود را در این جزایر سپری کرد و داستانهای حیرت انگیزی مانند داستان “گوست” و “جزیره گنج” را در این جزیره نوشته است و سرانجام در این جزیره به خاک سپرده شد به عنوان یک موزه مردم شناسی که داستان زندگی وی را بیان می کند، یکی از نقاط دیدنی جزیره ساموآ می باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما