هتل های سنتی کاشان یاد و خاطره تاریخ ایران زمین

هتل های سنتی کاشان یاد و خاطره تاریخ ایران زمین

کاشان شهر گلاب و خانه‌های تاریخی است. خانه‌هایی که یادگار روزگار گذشته‌اند، درکوچه پس کوچه‌هایی که بوی خشت و گل می‌دهد. درست است که یک هتل های سنتی کاشان یاد و خاطره تاریخ ایران زمینزمان خانه‌ها محلی بود برای زندگی اعیان، ولی حالا بیشترشان کاربری هتل را پیدا کرده‌اند و می‌شود چند روز زندگی اشرافی را در آنها تجربه کرد و مزه زندگی در جایی باشکوه را چشید. در جایی که زیبایی و هیبت بنا آدم را در خود فرو می‌برد.  ما در این پست قصد داریم در بهترین هتل خانه های سنتی کاشان گشتی بزنیم.

هتل سرای عامری ها

قشنگ ترین هتل سنتی کاشان بی تردید خانه عامری هاست. خانه‌ عامری‌ها که امروز آن را هتل کرده‌اند متعلق به خاندان عامری است و زمان ساختش به دوره زندیه برمی‌گردد. این خانه در واقع از چند خانه‌ تو در تو و متصل به هم تشکیل شده و از قدیمی‌ترین خانه‌های کاشان است. کاشانی که خود کاشانه‌ خانه‌های تاریخی زیادی است. عامری‌ها در چند نوبت مورد بازسازی قرار گرفته و در هر دوره به زیبایی‌اش افزوده شده و وسایل قدیمی جایشان را به وسایلی نو و مجهزتر داده‌اند. عامری‌ها حیاط باصفایی دارد، حیاطی که گرداگردش علاوه بر غرفه‌ها و فروشگاه‌هایی که صنایع دستی و سوغات کاشان را می‌فروشند، آرایشگاه‌ و شیرینی‌پزی هم هست و  بوی خوش شیرینی‌های محلی‌اش حیاط را پر می‌کند. فقط همینها نیست و در خانه عامری‌ها همه چیز از بانک گرفته تا طلا و فرش فروشی گرد هم آمده تا آن را نه به یک خانه، که به شهری تمام و کمال تبدیل کند. جدا از معماری شگرف خانه و آیینه‌کاری و گچ‌بری‌های متعددی که در گوشه و کنار سرا به چشم می‌خورد، تماشا و نشستن در سرداب، شاه‌نشین، آینه‌خانه، هفت دری، هشتی ورودی، ایوان تابستانی و زمستانی، حوض خانه و دو بادگیر و حوض بزرگ حیاط  تجربیاتی است که به طور معمول در زندگی روزانه به دست نمی‌آید، این لذت زمانی کامل می‌شود که غذاخوردن در تالار آیینه سرای عامری‌ها نیز به آن اضافه شود، رستورانی که هم غذاهای اصیل شهر کاشان مثل چلو دیزی و خورش نخود آله را دارد و هم غذاهای ایرانی و فرنگی نام آشنا را. نان را هم در تنور خود هتل می‌پزند و چی از این بهتر. سرای قهوه با معماری مدرن و حوض خانه که فضایی سنتی دارد و  دمنوش‌ها و عرقیجات دلچسبی را سرو می‌کند نیز عامری‌ها را به جایی تبدیل می‌کند که خیال و واقعیت در آن به هم گره می‌خورد.

هتل های سنتی کاشان یاد و خاطره تاریخ ایران زمین

عامری‌ها، خانه‌ای است با ۱۵ اتاق که هزینه ماندن در اتاق‌هایش از ۲۸۰ هزار تومان برای اتاق‌های یک تخته شروع می‌شود به ۷۰۰ تومان برای سوئیت‌های چهارتخته‌اش می‌رسد. اتاق‌ها که به آن کاشانه می‌گویند، تزئینات سنتی دارند با طاقچه‌ها و گچ‌بری‌های متعدد و پنجره‌های رنگی مشبک که رو به حیاط با صفای سرا باز می‌شوند. جدا از آن هر اتاق حمام باصفا و دلبازی هم دارد که به شیوه حمام‌های سنتی ساخته شده و حوضچه‌ای در وسطش جای گرفته که لذت آب تنی در آن را نباید از دست داد.

خانه مرشدی

خانه مرشدی‌ با ۲۵۰ سال قدمت در خیابان ملأ حبیب اله شریف شهر کاشان قرار گرفته. چند سال پیش خانه را مرمت کردند و در نتیجه‌ تبدیل شد به مکانی رویایی برای اقامت.  در خانه مرشدی مهمانان در اتاق‌هایی اعیانی اقامت می‌کنند که با فرش‌های نفیس دستباف و عتیقه‌جات تزئین شده است و از آن گذشته پنجره‌هایش رو به حیاط باصفای خانه باز می‌شود، جایی که می‌شود روی تخت‌هایش لم داد یا در کنار حوضش نشست و تلخی‌های زندگی را از یاد برد. خانه تاریخی مرشدی علاوه بر اتاق‌های دلنشین که مجهز به حمام باصفایی نیز هست، سوئیت‌هایی مجهز به آشپزخانه هم دارد که می‌توانید در آنها آشپزی کنید. شهر کاشان را به عرقیجات و دم‌نوش‌هایش می‌شناسند و در خانه مرشدی نیز دم‌نوش خانه دنجی هست که هر نوع دمنوشی که بخواهید را می‌شود در آن پیدا کرد.

هتل های سنتی کاشان یاد و خاطره تاریخ ایران زمین

این خانه تاریخی در مرکز کاشان قرار گرفته و به بیشتر خانه‌های تاریخی مثل خانه بروجردی‌ها و طباطبائی‌ها نزدیک است. از مزیت‌های دیگر خانه مرشدی برگزاری تورهای ویژه کویر، کاشان گردی و خدمات ماساژ است، به اضافه کارگاه فرشی که دارهای قالی در آن برپاست و فرش‌های هزار رنگ و نفیس می‌بافند. هزینه یک شب اقامت در اتاق دوتخته تویین خانه مرشدی ۱۵۰ هزارتومان می‌شود.

هتل مهین سرای راهب 

هتل مهین سرای راهب در محله‌ درب باغ کاشان قرار گرفته و قدمتش به اواسط دوره‌‌ی قاجار برمی‌گردد. جایی که در زمانی دور خانه‌ شاه یلانی در دوره قاجار بوده و بافتی کاملا تاریخی دارد. این ساختمان دو طبقه سه حیاط اندرونی، بیرونی و حیاط خدمه دارد و در تراس هر کدام از حیاط‌هایش می‌شود نشست و دید خوبی به شهر کاشان و آنهمه زیبایی داشت. با وجود فضا و بافت تاریخی، میهن سرای راهب امکانات مدرنی دارد و ترکیب این دو عنصر متضاد تجربه‌ جالبی برای مسافران رقم می‌زند. برای مثال استفاده از اینترنت رایگان در سرداب و شاه نشین و ایوان تابستانی و زمستانی از تجربیاتی است که به طور معمول در زندگی روزانه به دست نمی‌آید. اگر بخواهیم منصف باشیم گفتن این نکته هم لازم است که ویژگی‌های منحصر به فرد این هتل فقط به تاریخچه و ارزش تاریخی‌اش مربوط نمی‌شود. هتل مهین سرای راهب خدمات خوبی دارد؛ مثل گشت درون شهری رایگانی که روزهای شنبه و چهارشنبه برگزار می‌کند.

هتل های سنتی کاشان یاد و خاطره تاریخ ایران زمین

خانه‌ طباطبایی ها، خانه‌ بروجردی‌ها، باغ فین، بازار تاریخی کاشان و … در نزدیکی هتلند. سازمان میراث فرهنگی این ساختمان را به عنوان لوکس‌ترین اقامتگاه تاریخی انتخاب کرده، ساختمانی که ماندن در اتاق دوتخته آن ۲۴۹ هزار تومان درمی‌آید.

هتل سنتی منوچهری

یکی از اقامتگاه های سنتی کاشان با بیش از ۴۰۰ سال قدمت که در بافت تاریخی شهر قرار گرفته و دسترسی خوبی هم به بازار قدیمی شهر دارد. این خانه قدیمی سال ۱۳۹۰ بازسازی شد و از آن زمان تبدیل به هتل شده است. در بازسازی تلاش که المان های تاریخی و سنتی خانه حفظ شود و در کنار آن ها نیازهای مدرن زندگی امروزی را هم داشته باشد.

هتل های سنتی کاشان یاد و خاطره تاریخ ایران زمین

این جا یکی از اندک خانه های قدیمی شهر کاشان است که آب انبار مخصوص خودش را داشته است، آب انبار امروز تبدیل به فیلمخانه ای مجهز شده و برای برگزاری همایش استفاده می شود.

آدرس: کاشان، خیابان محتشم کاشانی، کوچه شهید ثابت، عمارت هفت

شماره تماس: ۰۳۱۵۵۲۴۲۶۱۷

اقامتگاه سنتی صادقی کاشان

یکی از زیباترین اقامتگاه های سنتی کاشان که در خیابان علوی و کنار سایر خانه های تاریخی این شهر قرار گرفته است. آقای ادقی سال ۱۳۷۰ خانه را خرید و طی بازسازی ۸ ساله آن را تبدیل به هتلی سنتی کرد. این جا مانند بسیاری دیگر از اقامتگاه های سنتی چند پله دارد که عبور از آن برای افراد دارای محدودیت های حرکتی یا کودکان ممکن است دردسرساز شود. دو اتاق خانه به خاطر حفظ فضای سنتی شان سرویس بهداشتی و حمام داخل اتاق ندارند و باید از سرویس های مشترک استفاده کنند.

هتل های سنتی کاشان یاد و خاطره تاریخ ایران زمین

آدرس: کاشان – خیابان فاضل نراقی – ابتدای خیابان علوی-کوی شهید هاشمیان

شماره تماس: ۰۳۱۵۵۲۲۴۶۳۷

هتل سنتی نگین

هتل نگین از دیگر اقامتگاه های سنتی کاشان با ۲۵۰ سال قدمت است که توسط یک خانواده خیر اداره می شود و به گفته خودشان درآمد حاصل از آن صرف حمایت از کودکان بی‌ سرپرست و بدسرپرست زیر مجموعه موسسه خیریه نگین خیرین کاشان می شود. این مجموعه قدیمی نزدیک بازار است و خود شامل چندین خانه قدیمی می شود. حیاط سرپوشیده و معماری آن راهکار پیشینیان برای در امان ماندن از گرمای شدید و سرمای سخت نواحی بیابانی هستند.

هتل های سنتی کاشان یاد و خاطره تاریخ ایران زمین

هتل چندین حیاط قدیمی دارد و بیش از ۱۰۰ مهمان می توانند همزمان در آن اقامت داشته باشند و از این نظر بزرگ ترین هتل سنتی شهر کاشان به حساب می آید. مجموعه دارای امکاناتی از جمله لاندری، کولر گازی، شوفاژ ، یخچال، مبلمان، تلویزیون LED و WIFI می باشد.

آدرس: کاشان، خیابان محتشم کاشانی، کوچه شهیدان ثابت، خانه سنتی نگین

شماره تماس: ۰۳۱۵۵۲۳۵۵۲۵

اقامتگاه سنتی مهینستان راهب

مهینستان راهب در اواسط دوران سلطنت قاجاریان ساخته شده و یکی از قدیمی ترین اقامتگاه های سنتی کاشان به حساب می آید. سازه سال ۱۳۹۲ مرمت شد و سازمان میراث فرهنگی کشور آن را لوکس ترین اقامتگاه تاریخی نامیده است. کار تعمیران آن زیر نظر علی اکبر حلی انجام شد و تقابل زیبایی از گذشته های دور در کنار امکانات مدرن امروزی شکل گرفته است.

هتل های سنتی کاشان یاد و خاطره تاریخ ایران زمین

هتل علاوه بر زیبایی ها خدمات و امکانات خوبی مانند گشت های شهری رایگان نیز برگزار می کند. موقعیت قرار گیری آن نیز در بافت تاریخی شهر است و دسترسی خوبی به سایر خانه های قدیمی کاشان دارد. فروشگاه صنایع دستی، صبحانه در اتاق، صندوق امانات، خشکشویی و خدمات تبدیل ارز از دیگر امکانات مجموعه هستند.

آدرس: کاشان خیابان فاضل نراقی کوچه فرهنگ ۳۱

شماره تماس: ۰۳۱۵۵۴۵۲۴۱۷

اقامتگاه خانه ایرانی کاشان

خانه ایرانی از دیگر اقامتگاه های سنتی کاشان است که در ۲۵۰ سال پیش در محله کوشک صفی ساخته شده. خانه ۱۰۰۰ متر وسعت دارد و بخشی از اندرونی آن طی گذشت سال ها از بین رفته است. در حال حاضر هتلی سه ستاره و دارای ۵ اتاق مختلف با نام های بالا خانه، پرده ‌سرا، نهان‌ خانه، خانه سرا و خلوت سرا است.

می توانید در اطلاق آینه عکس های زیبا بگیرید و یا در تالار پذیرایی ، سفره ‌خانه، شربت‌ خانه و حوض ‌خانه کمی استراحت کنید. معماری جذاب و دقیق آن شامل اتاق ‌های سه دری و پنج دری، تالار آینه، شیشه‌ های رنگی، آینه‌ کاری، گچ‌ بری و نقاشی می شود. قبل از رزو آن دقت کنید که بر خلاف اکثر هتل ها امکان اضافه کردن فرد اضافه (حتی بدون تخت یا برای کودکان) به اتاق ها وجود ندارد و حتما موقع رزرو تعداد نفرات دقیق خود را اعلام کنید.

هتل های سنتی کاشان یاد و خاطره تاریخ ایران زمین

آدرس: کاشان ـ میدان کمال ‌الملک ـ خیابان فاضل نراقی ـ خیابان علوی ـ کوچه باستان پنجم (کوشک صفی) ـ کاشی ۸ – اقامتگاه خانه ایرانی کاشان

شماره تماس: ۰۳۱۵۵۲۴۰۹۶۳

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما