جاهای دیدنی پاپوآ گینه نو

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

پاپوآ گینه نو، جزیره و کشوری در جنوب غربی اقیانوس آرام و در بالای استرالیا است. این کشور از جزیره های متعدد با مردم و قبیله های مختلفی تشکیل شده است. اگر بخواهیم تمام خاک کشور پاپوآ گینه نو را کامل برایتان بگوییم باید اینطور ادامه دهیم. پاپوآ گینه نو شامل نواحی شرقی گینه نو، دومین جزیره بزرگ جهان است (نیمه غربی استان های اندونزی به نام پاپوآ و پاپوآی غربی)، مجمع الجزایر بیسمارک (Bismarck) شامل نیو بریتانیا (New Britain)، نیو ایرلند (New Ireland)، جزایر آدمیرالتی (the Admiralty) و چندین جزیره دیگر در این قسمت، بوگانویل (Bougainville) و بوکا (Buka) که بخشی از مجمع الجزایر سلیمان هستند و جزایر کوچک مرجانی است.

جاهای دیدنی پاپوآ گینه نو

پایتخت رسمی و ملی این کشور به نام پورت مورسبی (Port Moresby)، در جنوب شرقی گینه نو در دریایی مرجانی واقع شده است. بنابرایم مشخص کردن دقیق آن در میان نقشه بسیار مشکل خواهد بود. تنها می توانید با نقشه گوگل این جزایر در کنار یکدیگر را از میانه کشور اندونزی، جزایر مارشال، جزایر سلیمان، نیو کالدونیا و دیگر جزایر پراکنده این منطقه تشخص دهید.

پاپوآ گینه نو پس از آنکه از سال ۱۸۸۴ از سوی سه قدرت خارجی اداره می‌شد در سال ۱۹۷۳ از استرالیا مستقل گردید.

این کشور حدود ۶۰۰ جزیره کوچک و حدود ۵۱۵۰ کیلومتر خط ساحلی دارد. تنها ۱۳ درصد از مردم آن، در مناطق شهری زندگی می کنند. از عجایب دیگر این جزیره این موضوع است که پاپوآ گینه نو بیش از ۸۰۰ زبان بومی دارد و در نتیجه بیشتر از هر کشور دیگری در جهان، از این بابت شناخته شده است.

پاپوآ گینه نو از سال ۱۹۷۵ جزو کشورهای مشترک المنافعه شده است. جمعیت آن بر طبق آماری که در سال ۲۰۱۳ گرفته شده است، ۷,۳۲۱,۰۰۰ نفر است. در سازمان ملل رتبه این کشور، ۱۵۷ بوده و زبان رسمی آن برای کارهای اداری زبان انگلیسی است.

واحد پول: کینا (kina) است که به طور اختصاری K نوشته می شود.

دولت مستقل پاپوآ گینه نو در جنوب اقیانوس آرام یک مرز مشترک با اندونزی دارد؛ همسایگان نزدیک دیگر آن استرالیا در جنوب و جزایر سلیمان در سمت شرق هستند. کشور شامل ۲۲ استان از جمله منطقه سرمایه ملی (پورت مورسبی بزرگتر) و منطقه مستقل بوگینویل Bougainville است.

پاپوآ گینه نو یکی از اندک مناطقی در نزدیکی خط استوا است که در آن برف می‌بارد. بارش برف در بلندترین نقاط خاک اصلی این کشور دیده می‌شود.

پاپوآ گینه نو یکی از پرتنوع‌ترین کشورهای جهان از نظر قومی است. در این کشور صدها گروه قومی زندگی می‌کنند، اما اکثریت با گروهی است به نام پاپوآیی. نیاکان پاپوآیی‌ها ده‌ها هزا سال پیش به گینه نو رسیدند. دیگر مردم بومی این جزیره استرانزی‌ها هستند که نیاکانشان کمتر از چهار هزار سال پیش به اینجا آمدند.

جاهای دیدنی پاپوآ گینه نو

مهاجران بسیاری نیز از دیگر کشورها به پاپوآ گینه نو آمده‌اند که از آن جمله می‌توان به چینی‌ها، اروپایی‌ها، استرالیایی‌ها، اندونزیایی‌ها، فیلیپینی‌ها، پولینزیایی‌ها، و میکرونزیایی‌ها اشاره کرد. در حدود ۴۰ هزار نفر که بیشتر اهل استرالیا و چین هستند برای کار در پاپوآ گینه نو سکونت گزیده‌اند.

۸۴٪ نژاد این کشور را پاپوآیی و ۱۵٪ را ملانزیایی تشکیل می‌دهند، و یک درصد بقیه نیز از سایر نژادها هستند. همچنین دین ۶۳ ٪ از پاپوا گینهٔ نویی‌ها، پروتستان و ۳۰ ٪ هم کاتولیک می‌باشد.

پاپوآ گینه نو بیش از هر کشور دیگری در جهان زبان دارد. شمار زبان‌های این کشور بیش از ۸۲۰ زبان بومی است که ۱۲ درصد از تعداد زبان‌های جهان را شامل می‌شود. تعداد گویشوران بیشترین این زبانها اما به هزار نفر هم نمی‌رسد. پرگویشورترین زبان بومی کشور زبان انگا است که ۲۰۰ هزار نفر به آن سخن می‌گویند. در درجه بعدی زبانهای ملپا و هولی قرار دارند. زبان‌های بومی این کشور به دو دسته طبقه‌بندی شده‌اند: زبان‌های استرانزیایی و زبان‌های غیراسترانزیایی. این کشور چهار زبان رسمی دارد: انگلیسی، زبان اشاره، توک پیسین و هیری موتو. انگلیسی زبان دولت و نظام آموزشی است اما تعداد کسانی که به آن تکلم می‌کنند زیاد نیست.

در این کشور مهم ترین و بهترین وسیله نقلیه ای که وجود دارد، بنادر و رودخانه ها هستند. در حقیقت به دلیل طبیعت بکر و دست نخورده و کوه های عظیم ساخت جاده در آن بسیار مشکل است.

جاذبه های گردشگری پاپوآ گینه نو

جزیره پاناسیا

«جزیره پاناسیا» (Panasia) که در خلیج میلنه قرار دارد یک جزیره دیدنی و جذاب با صخره های مرجانی است. این جزیره با داشتن ساحلی شنی به رنگ سفید و آب‌های فیروزه‌ای رنگ در کنار اقیانوسی آرام، فضایی آرامش بخش را بوجود آورده است.

جاهای دیدنی پاپوآ گینه نو

 ساختمان ملی پارلمان در پورت مورسبی

ساختمان پارلمان ملی پاپوآ گینه نو در شهر پورت مورسبی به عنوان مجلس شورای گینه نو در سال 1964 آغاز به کار کرد. در آن زمان گینه نو هنوز مستعمره‌ی ایتالیا بود اما این کشور در سال 1975 استقلال یافت و به پارلمان ملی تغییر پیدا کرد. در این پارلمان هر پنج سال صد و یازده نفر به عنوان نماینده برگزیده می‌شوند. ساختمان پارلمان ملی گینه نو به عنوان قوه مقننه تک مجلسی این کشور فعالیت می‌کند. در قدیم از ساختمان پارلمان کنونی به عنوان بیمارستان استفاده می‌شد. البته در سال 1984 یک ساختمان توسط شاهزاده چارلز تأسیس شد و ساختمان قبلی پارلمان ملی گینه نو که در اختیار نمایندگان مجلس بود، تخریب شد و به جای ساختمان قبلی یک موزه و کتابخانه تاریخی به عنوان بازسازی از آن ساخته شد. این ساختمان باعث افتخار مردم گینه نو و نماد این کشور شناخته می‌شود.

جاهای دیدنی پاپوآ گینه نو

کوه ویلهلم

«کوه ویلهلم» (Mount Wilhelm) که در رشته «کوه بیسمارک» (Bismarck Range) قرار دارد، دیدنی‌ترین و بلندترین قله گینه نو محسوب می‌شود. این کوه ۴٬۵۰۹ متری، با داشتن دریاچه‌های یخچالی و دره‌های U شکل خود منظره هیجان‌انگیزی را ایجاد کرده است. کوه ویلهلم در رشته کوه بیسمارک دیدنی ترین و بلندترین قله گینه نو است.

جاهای دیدنی پاپوآ گینه نو

جزایر لوسانسای

این مجمع الجزایر دست نخورده در منطقه «خلیج میلنه» (Milne Bay) یکی از استان‌های گینه نو و در جنوب شرقی این کشور قرار دارد. جزایر زیبای «لوسانسای» (Lusancay) با صخره‌های باشکوه و خیره‌کننده و همچنین با ساحل شنی سفید مانند تکه‌ای از بهشت است که همه را متحیر می‌کند.

جاهای دیدنی پاپوآ گینه نو

رودخانه سیوولی

«رودخانه سیوولی» (Sivoli River) رودخانه‌ای پرجنب و جوش و مملو از جلبک‌های سبز رنگ است که با حضور این جلبک‌ها، زیبایی منظره آن دوچندان شده است.

جاهای دیدنی پاپوآ گینه نو

کوبور رنج

«کوبور رنج» (Kubor Range) کوهستانی است که در غرب ارتفاعات گینه نو قرار دارد و ارتفاع آن ۴,۱۰۴ متر می‌باشد. زمانیکه ابرها به پایین‌ترین سطح خود می‌رسند زیبایی این کوهستان وصف نشدنی است.

جاهای دیدنی پاپوآ گینه نو

کوه مایکل

یکی دیگر از زیبایی‌های کشور گینه نو، چشم‌انداز آتشفشانی آن است. «کوه مایکل» (Mount Michael) کوه آتفشانی فعال است که دیدن قله‌های ناهموار آن و صخره‌های سنگیش بسیار تاثیرگذار است. این کوه ۲,۸۶۳ متر است و کوه‌نوردان با بالارفتن از این کوه می‌توانند سفری پرچالش و نفس‌گیر را تجربه کنند.

جاهای دیدنی پاپوآ گینه نو

کوه تاووروور

کوه  تاووروور یک آتشفشان فعال است که در پاپوآ گینه‌نو قرار دارد. علت معروف بودن این کوه فوران‌های متعددش است. از فوران‌های مشهور آن می‌توان به فوران سال ۱۹۳۷ اشاره کرد که ۵۰۷ نفر را کشت.

جاهای دیدنی پاپوآ گینه نو

ایسترن فیلدز

ایسترن فیلدز جزیره‌ای مرجانی در زیر آب است که یکی از مکان‌های جذاب برای علاقه‌مندان به غواصی به شمار می‌رود انواع ماهی‌ها و لاک‌پشت‌ها و جانوران ناشناخته در این جزیره‌ی مرجانی زیبا زندگی می‌کنند.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید