گالری هنر ملی ارمنستان (National Art Gallery of Armenia) یکی از زیباترین دیدنی‌های ارمنستان است. مسافران تور مالزی بخشی از زمان سفر خود را به بازدید از این گالری باشکوه اختصاص می‌دهند و با مشاهده آثار هنری متنوع آن در هنر و فرهنگ مردم ارمنستان از گذشته تا به امروز غرق خواهند شد. گالری ملی هنر ارمنستان در سال 1921 میلادی در ایروان، پایتخت ارمنستان تأسیس شد. هنرمندان مشهوری مانند مارتیروس ساریان و الکساندر تامانیان در تأسیس گالری ملی هنر ارمنستان نقش بسزایی داشتند.

گالری هنر ملی ، یکی از موزه های مهم ارمنستان

تاریخچه ساخت گالری ملّی ارمنستان

گالری ملّی ارمنستان در تور ارمنستان سال ۱۹۲۱ تأسیس شد. گالری ملّی ارمنستان در ابتدا به عنوان بخش هنری موزه ملّی ارمنستان افتتاح شد. بعدها در سال ۱۹۳۵ با افزایش تعداد آثار هنری به عنوان موزه هنری، مستقل شد. در سال ۱۹۴۷ نام آن به “موزه دولتی ارمنستان” تغییر پیدا کرد و در نهایت پس از استقلال کشور ارمنستان “گالری ملّی ارمنستان” نامیده شد.

در ابتدای تأسیس این گالری مشکل بزرگی وجود داشت و آن کمبود آثار هنری با ارزش برای قرار دادن در این گالری بود و در آغاز تنها مجموعه آثاری که از یک کلکسیونر شخصی به نام Lazarian Seminary خریداری شد، در گالری به نمایش درآمد. بعدها و در طول زمان هنرمندان ارمنی زیادی آثار ارزشمند خود را به این گالری اهدا کردند.

به گزارش سفر باتو ، این گالری در قلب شهر ایروان، پایتخت کشور ارمنستان، یعنی میدان جمهوری واقع شده است. گالری ملّی ارمنستان و موزه تاریخ ارمنستان هر دو در یک ساختمان قرار دارند. طبقات سوّم تا هشتم این ساختمان به گالری ملّی ارمنستان تعلق دارد. این ساختمان یکی از نمونه‌های شاهکار طراحی و معماری در دوران اتّحاد جماهیر شوروی بوده است.

گالری هنر ملی ، یکی از موزه های مهم ارمنستان

بخش‌های مختلف گالری ملّی ارمنستان

در گالری ملّی ارمنستان آثاری از هنرمندان ارمنی، اروپایی و روسی به چشم می‌خورد. ترکیب مجموعه آثار این گالری به صورتی است که روند پیشرفت دنیا و نیز تفاوت نقاشی‌های دوران‌های تاریخی مختلف در کشور ارمنستان به وضوح مشخص است.

  19 جاذبه دیدنی که باید در سفر به ارمنستان ببینید

در بخش مجموعه آثار ارمنی، پیشرفت آثار هنری و تزئینی از قرن ششم تا قرن بیستم به خوبی نمایان است. در نمایشگاه آثار هنری کلاسیک ارمنی، نقاشی‌های آبرنگ و مینیاتورهای مربوط به قرون وسطی به نمایش گذاشته شده‌اند. در این قسمت شما می‌توانید نمونه‌های کمیابی از آثار دوران قرون وسطی و کپی‌هایی از مینیاتورهای متعلق به Toros Roslin، Sarkis Pistak و Grigor Tatevatsi را مشاهده کنید که به عنوان آثاری ارزشمند در گالری قرار گرفته‌اند. در این بخش آثاری از هنرمندان چیره‌دست ارمنی دیده می‌شود که برخی از آنها در ارمنستان زندگی و کار کرده‌اند و برخی در خارج از ارمنستان زندگی کرده‌اند.

بخش مجموعه آثار روسی گالری ملّی ارمنستان نیز کاملاً تأثیرگذار است. در این مجموعه، آثار تحسین‌برانگیزی از هنرمندان برجسته روسی به نمایش گذاشته شده است. برخی از این هنرمندان مشهور روسی عبارتند از : Karl Bryullow، Ilya Repin، Vasily Surikov، Valentin Serov و Marc Chalag. در گالری ملّی ارمنستان آثار هنری به سبک نوگرا و پیشرو (avant-guard) نیز به نمایش گذاشته می‌شوند که یکی از هنرمندان مطرح در این سبک Wassily Kandinsky است.

گالری هنر ملی ، یکی از موزه های مهم ارمنستان

در بخش مجموعه آثار اروپایی، آثاری از هنرمندان فرانسوی، هلندی، ایتالیایی و مدارس فلاندرز به نمایش گذاشته شده است. از هنرمندانی نظیر Rubens، Rodin، Van Goyen، Jacob Jordan و Rousseau همگی آثاری در این بخش وجود دارد.

در گالری ملّی ارمنستان مجموعه آثار هنری بسیار قدیمی و باستانی نیز وجود دارد. در این بخش، آثاری از مصر، یونان، روم و ایران وجود دارند. در بخش هنرهای تزئینی مجموعه‌ای از ظروف چینی و سرامیک کار هنرمندان چینی، ایرانی، ژاپنی، ایتالیایی و آلمانی به نمایش گذاشته شده است.

  دره گل ها ، از تفریحگاه های فوق العاده ارمنستان

با توجّه به وجود آثار باستانی در گالری ملّی ارمنستان بخش ویژه‌ای برای ترمیم و نگهداری اصولی آثار باستانی در نظر گرفته شده است. در این بخش تمامی آثار باستانی توسط کارشناسان مربوطه بررسی شده و در صورت نیاز بازسازی می‌شوند و در شرایط مناسب نگهداری می‌شوند تا عمر بیشتری داشته باشند.

سایر بخش‌های گالری ملی ارمنستان عبارتند از کتابخانه، بخش مرمّت، کافه تریا، فروشگاه سوغات، کتاب‌فروشی و یک سالن نمایش که هم به عنوان سالن سینما و هم به عنوان سالن همایش کاربرد دارد.

گالری هنر ملی ، یکی از موزه های مهم ارمنستان

گالری ملّی ارمنستان به صورت ۲۴ ساعته باز است و بازدید از آن برای عموم رایگان است. اگر می‌خواهید در دنیایی از نقاشی‌های زیبا غرق شوید و با استادان ارمنی، روسی و اروپایی در زمینه هنرهای زیبا آشنا شوید حتماً در سفر خود به گرجستان، بازدید از گالری ملّی ارمنستان را در اولویت قرار دهید. گفته می‌شود هرساله حدود ۶۵۰۰۰ نفر از این گالری بازدید می‌کنند.

مسیر دسترسی

گالری ملی هنر ارمنستان در نزدیکی میدان جمهوری ایروان قرار دارد و گردشگران به راحتی می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند.

منبع : alaedin.travel،mepatogh
نویسنده

یک نظر بنویسید