دیدنی های اطراف شیراز

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

جدا از شیراز، که دیدنی های زیادی دارد و همه چیز در آن خوب و خوش و خرم است، در اطراف شیراز هم دیدنی های زیادی قرار گرفته که بعد از اینکه به حافظیه سر زدی و از باغ ارم و جهانگشا دیدن کردی و در نارنجستان قوام قدم زدی، سر زدن به دیدنی های اطراف شیراز هم خالی از لطف نیست و سفرت را به خاطره جامع و کاملی تبدیل می‌کند. این مکان های دیدنی اطراف شیراز نزدیک به این شهر هستند و شما با رزرو هتل شیراز میتوانید در طی روز از این جاذبه ها دیدن کنید و شب را همچنان در هتل سپری کنید.

تنگ تیزاب

یکی از دیدنی های اطراف شیراز که نباید از کنارش آسان گذشت؛ تنگ تیزاب در ۲۸ کیلومتری شمال غرب سپیدان و ۹۰ کیلومتری شیراز است. در این تنگه رودخانه‌ای جریان دارد که از کوه‌های سپیدان سرچشمه می‌گیرد.

رودخانه دائمی این گذرگاه و درختان سر به فلک کشیده  آن که شامل درختان بید، بلوط و بادام است، گردشگران زیادی را به این منطقه می‌کشاند. تنگ تیزاب، تابستان‌های خنک و خوش آب و هوایی دارد و زمستان‌هایی سرد، بنابراین بهترین ماه‌های رفتن به آن از اردیبهشت تا اوایل آذر است.

در اینجا می‌شود چادر هم برپا کرد و یک شب را در دل طبیعت گذراند و اگر تجهیزاتت کامل بود ماهی گیری هم کرد.

تنگ تیزاب ، گردشگاه تیزاب شیراز از جاذبه های دیدنی فارس

دشت ارژن

دشت ارژن، ارجن یا ارزن، تنها ۶۰ کیلومتر با شیراز فاصله دارد.  این منطقه که در حاشیه جاده اصلی شیراز – بوشهر قرار دارد به دلیل کوچ پرنده‌های مهاجر به دریاچه آن در شش ماه دوم سال دیدنی‌تر هم می‌شود.  ارژن منطقه‌ای حفاظت شده و پر از گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری است و در گذشته‌ای نه چندان دور  شیر ایرانی هم در آن زندگی می‌کرده. دشت ارژن همه زیبایی‌ها را یکجا دارد. در بهار پر می‌شود از شقایق‌های وحشی و در تابستان نسیم خنکی صورتت را نوازش می‌کند.

آبشار دشت ارژن در زمستان به مجسمه‌ای یخی بدل می‌شود که قشنگی‌های خودش را دارد. وقتی هوا مطبوع است می‌شود در دشت و روی چمن‌هایش ولو شد و بعد به دیدن آبشار چرونیز رفت. در مسیر آبشار، چشمه‌های پرآب زیادی هست و بعد از دیدن همه اینها می‌توان به دیدن بازار سنتی ارژن در کازرون رفت.

دیدنی های اطراف شیراز

روستای قلات

به عقیده خیلی‌ها نباید بدون دیدن قلات شیراز آن را ترک کرد. روستای قلات در ۳۶ کیلومتری شیراز در جاده شیراز- سپیدان قرار گرفته و ۲۵۰۰ سال قدمت دارد. اینجا پر از باغ‌های سرسبز و کوچه پس کوچه‌های پرپیچ و خمی  است که می‌شود ساعت‌ها در آن پیاده‌روی کرد. کوچه‎هایی که جوی آب هم از وسط آن می‌گذرد.

قدیم‌ها، قلات روستایی بود با خانه‌های کوهستانی که بیشتر خانه‌هایش از خشت و گل و آجر بود، ولی این روزها با باز شدن پای بساز و بفروش‌ها به آن، در برخی از قسمت‌هایش دیگر خبری از خانه‌های ساده قدیمی نیست. آبشارهای سه گانه روستا از بین صخره‌ها سرازیر می‌شود و درحواشی رودخانه‌های شب شتری و چشمه انجیری، گیاهان دارویی‌ای مثل ختمی، آویشن، پونه، مرزه وجود دارد که از جذابیت‌های روستاست.

وجود باغ‌های میوه‌ای مثل گردو، بادام، انگور، انجیر، انار، زردآلو، آلو و گوجه سبز و فرآورده‌های لبنی مثل شیر، پنیر، کره و کشک، شیره انگور، رب انار و آب غوره‌  از قلات روستای همه چیز تمامی ساخته. از این گذشته گیوه، سبدها و وسایل چوبی قلات نیز برای سوغات مناسب است.

روستای قلات یکی از زیباترین روستاهای استان فارس

کشک پیاز، کشک گردو، عدسی، کله پاچه و آش رشته‌های قلات معروف است و نباید از خیرش گذشت. کلیسای روستا، آسیاب‌های آبی، گورستان قلات، بازار قدیمی و سنگ فرش شده، قلعه قزل ارسلان از دیدنی‌های قلات است.  بهترین وقت رفتن به روستای قلات بهار و تابستان است، هرچند در پاییز و زمستان هم صفای خودش را دارد.

آبشار مارگون

آبشار مارگون که به آن آبشار چشمه‌ای هم می‌گویند، در کنار روستای مارگون در غرب شهرستان سپیدان قرار گرفته. در بالای آبشار مارگون صدها چشمه قرار گرفته و از آنجا که هیچ رودخانه‌ای در بالایش وجود ندارد، به بزرگترین و مرتفع‌ترین آبشار چشمه‌ای جهان هم معروف است. پس برای دیدن همچین جاهایی نیاز به سفرهای بسیار و عبور از دریای طوفان خیز نیست.

آبشار مارگون ، از معروف ترین آبشارها ایران

اطراف آبشار باغ‌های سیب، درخت زالزالک، بوته‌های زرشک قرار گرفته و اطرافش هم می‌توان چادر زد، به شرطی که در گرمترین فصل سال به آنجا رفته باشید، چون در گرمترین ماه سال دمای هوایش ۱۰ درجه است. برای رفتن به مارگون باید در جاده سپیدان قرار گرفت. از سپیدان تا آبشار ۱۳۰ کیلومتر راه دارید.

تنگ دم اسب

تنگ دم اسب یکی از بکرترین دیدنی‌ های اطراف شیراز است. این منطقه دیدنی و خوش آب و هوا در کوهمره سرخی در فاصله ۵۰ کیلومتری جنوب شیراز و شرق روستای کره بس قرار گرفته و به دلیل داشتن رودخانه و گذر از معابر آبی، طرفداران زیادی دارد. اطرافش را درختان انبوه بلوط و کوه‌های سربه فلک کشیده پوشانده و برای عبور از آن باید از راه‌های تنگ و شکاف‌های متعدد گذشت.

دیدنی های اطراف شیراز

رودخانه دم اسب بعد از طی مسیر تنگی وارد روستای کره بس می‌شود. در ادامه مسیر دریاچه‌ای به طول ۲۰۰ قرار گرفته که با شنا یا قایق‌های بادی می‌توان از آن گذشت. ادامه این مسیر به آبشار تنگ دم اسب منتهی می‌رسد، جایی که صدای آبش آدم را حسابی آرام می‌کند و زیبایی‌اش چشم را خیره.

از دیگر دیدنی های اطراف شیراز

دریاچه مهارلو

در ۱۸ کیلومتری شیراز. هوا که سرد می‌شود دریاچه پر می شود از پرندگان مهاجر. این دریاچه در کنار جاده شیراز-بندرعباس قرار گرفته.

دیدنی های اطراف شیراز

دریاچه‌های هفت برم

 در ۵۵ کیلومتری شیراز. وجود تپه ماهورها و آبگیرهای متعدد در کنار حضور پرندگان در کنار دریاچه. برای رفتن به دریاچه بعد از خروج از  شیراز، مسیرتان را در بزرگراه شیراز – قائمیه ادامه دهید و پس از  حدود ۵۵ کیلومتر و گذر از کنار خان زیان وارد یک جاده فرعی شوید که به دریاچه ختم می شود.

دیدنی های اطراف شیراز

دریاچه ی پریشان (فامور)

دریاچه ی پریشان که از مناطق حفاظت شده ی کشور به شمار می آید در ۱۷۰ کیلومتری غرب شیراز و ۱۵ کیلومتری کازرون قرار دارد. این دریاچه دارای آب شیرین است و 45 کیلومتر مربع مساحت دارد. نرگس زارهای اطراف، پرندگان وحشی، ماهی های زیبا و کوه های جنگلی کنار دریاچه، آن را به یکی از زیباترین مناطق دیدنی استان فارس تبدیل کرده است.
۵- بهشت گم شده و سد درودزن: بهشت گمشده در ناحیه ی شمال غربی شهرستان شیراز در بخش کامفیروز واقع شده و افزون بر چشم انداز بسیار زیبای سد درودزن، در محوطه ی کوهستانی آن چشمه های آب و درختان بسیار زیبا، فضایی بهشت گونه پدید آورده اند. پوشش گیاهی مناسب، تپه های جنگل گونه، درختان بلوط، بادام کوهی و آب فراوانی که از سرچشمه ی کوه در مسیر دره سرازیر می شود زیبایی بی همتایی به این منطقه بخشیده است. تا آن جا که در تابستان دوست داران طبیعت در این بهشت، چادرهایی برپا کرده چند شبانه روز اقامت می کند.

دریاچه پریشان ، یکی از زیباترین دریاچه‌ های آب شیرین ایران

 تنگ بوان

این تنگه ی بسیار زیبا که دارای چشمه ی فراوان و درختان بسیار مو و گردو است، یکی از گردشگاه های شهرستان ممسنی می باشد. طول این تنگه ۱۸ کیلومتر و دارای انواع درختان، آبشارها و کوهستانی بسیار زیباست. قدمت تاریخی این تنگه به عنوان تفرجگاه، در کتاب های قدیمی نیز آمده است.

دیدنی های اطراف شیراز

غار شاپور

در 4 کیلومتری شمال شرقی آثار بیشاپور، غار بزرگی قرار دارد که یکی از آثار دیدنی تاریخ ایران باستان در آن جاست.

غار شاپور کجاست؟

در این غار مجسمه ی عظیم شاپور اول وجود دارد. ارتفاع این مجسمه ی سنگی حدود 7 متر و پهنای آن نزدیک 2 متر است.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید