لباس محلی و سنتی استان خراسان شمالی(لباس کرمانجی)

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

در خراسان شمالی به دلیل وجود قومیتهای مختلف ترکمن، کرد و ترک و … و هم نشینی فرهنگ‌های مختلف لباس محلی با رنگ‌های متنوع و شاد و نقوش مختلف شکل گرفته است.لباس‌های محلی مردم خراسان شمالی با داشتن تنوع چشمگیر رنگ و طرح، علاوه بر اینکه پوشش اسلامی و کاملی برای زنان و مردان محسوب می‌شود، به علت اینکه غالبا برگرفته از زیبایی‌های طبیعت و رنگ‌های شاد فصل بهار هستند، سبب آرامش روحی و روانی استفاده کنندگان نیز می‌شود.

لباس محلی خراسان

لباس بانوان کرمانجی

یکی از خوش رنگ و لعاب‌ترین لباس‌های محلی ایرانی است و به صورت کلی از ۵ قسمت تشکیل شده است:

لباس بانوان کرمانجی یکی از خوش رنگ و لعاب‌ترین لباس‌های محلی ایرانی است و به صورت کلی از ۵ قسمت تشکیل شده است:

۱. یاشار

همان روسری است که از پارچه‌ای به جنس حریر تهیه می‌شود از نظر پوشش سر این پارچه کاملا سر و صورت زنان را به جز چشمان آن‌ها می‌پوشاند.

۲. سربند

این سربند در واقع همان دستمال یزدی است که برای محکم‌تر شدن یاشار بر روی آن بسته می‌شود. این سربند معمولا به رنگ مشکی و قرمز است.

۳. کراس

کراس در واقع نوعی پیراهن است و یقه ندارد. همچنین قسمت پایین این پیراهن نیز همراه با چین طراحی شده است.

۴. شیلوار

شیلوار دامن مخملی است که در لباس دخترهای کرمانج رنگ آن نارنجی و زرد است و در لباس زنان کرمانج بیشتر به رنگ قرمز دیده می‌شود. این دامن در عین حال که پرچین است، خوش حالت نیز می‌باشد.

اندازه شیلوار معمولا تا زیر زانو است ولی در بعضی از ایل‌های کرمانج بلند بوده و تا بالاتر از مچ پا نیز می‌رسد.

۵. شلیته

شلیته نیز مانند شیلوار دامنی مخملی است که با نخ‌های به رنگ‌ مختلف حاشیه‌دوزی می‌شود.

جلیقه

این جلیقه نیز مانند سایر لباس‌های بانوان کرمانج استان خراسان شمالی از جنس مخمل می‌باشد. در گذشته پس انداز خانم‌های کرمانجی را با استفاده از سکه‌های قدیمی به آن می‌دوختند.

 گار

گار گوشواره بلندی است که به دو طرف عرقچین بسته می‌شد و بر روی آن‌ها یاشار و سربند بسته می‌شد.

 کله

کله نیز پارچه‌ای مخملی است که بر روی کراس پوشیده می‌شود.

Image result for لباس محلی خراس شمالی

لباس مردان کرمانجی

لباس محلی مردانه کرمانج های خراسان شمالی نیز شامل «عرق چین»، «که لاو» و «لچگ» بود که همانند پوشاک بانوان دارای رنگ‌های شاد و برگرفته از طبیعت بودند.

Image result for لباس محلی مردان کرمانجی خراس شمالی

لباس محلی زنان ترکمن خراسان شمالی

چاوک

از لحاظ ظاهر چاوک شبیه مانتوهای امروزی است و پارچه آن ابریشمی است و رنگ آن قرمز است و آستر زیر پارچه نیز در حاشیه‌ها و سرآستین سوزن‌دوزی دارد.

کولته

این لباس شبیه کت است و مانند شنل بر روی شانه‌ها انداخته می‌شود

چلپی

این لباس در مراسم عروسی و برای عروس استفاده می‌شود. می‌توان آن را زیباترین لباس زنانه ترکمنی دانست. جنس این پارچه ابریشم می‌باشد و در طراحی آن تنوع زیادی وجود دارد.

یلک

این پوشش بر سر زنان انداخته می‌شود و برای تزئین کردن آن از زیرورآلات و سکه استفاده می‌شود. جنس پارچه یلک معمولا از جنس ابریشم است.

Image result for لباس محلی زنان ترکمن خراسان شمالی

لباس مردان ترکمن خراسان شمالی

دون

یا قرمز دون لباس محلی مردان ترکمن است که جنس آن ابریشم قرمز تیره و با راه‌راه مشکی بوده و نوع سوزن‌دوزی آن قیطان‌دوزی است که با عرض دو سانت و به رنگ مشکی و قرمز در کناره‌ها و سرآستین لباس دوخته می‌شود.

اچمک

نوعی لباس دارای دو بخش بیرونی و داخلی است که بخش بیرونی آن از پارچه‌های مشکی که روی آن طرح‌هایی به شکل لوزی، به رنگ‌های متفاوت و از جنس ابریشم تشکیل شده و درون آن از پوست بره مشکی تهیه شده است و آن را معمولا مردان در فصول سرد پاییز و زمستان می‌پوشند.

Image result for لباس محلی مردانه ترکمن خراسان شمالی

پای‌پوش سنتی غالب مردم خراسان شمالی نیز اعم از کرد و ترک و ترکمن «چاروق» بوده که از چرم طبیعی تهیه می‌شد و نوک آن نیز اندکی برگشته بود.

محصولات سفر

6 دیدگاه دربارهٔ «لباس محلی و سنتی استان خراسان شمالی(لباس کرمانجی)»

  • بهتره بگیم نام لباس های تورکی ، کرمانجی است
   چون قدمت بیشتر از لباس های تورکی دارد

   پاسخ
 1. عزیزم شما اگر بری ببینی ریشتو عقل هم داشته باشی میفهمی که حتی کلمه هایی که تو رقص مثلا کرمانجی کلمات ترکی هست بنطرت واسه چی ی سوال ساده چرا تو رقص مثلا کرمانجی باید خواننده هاتون دائما به رقاصا بگن ساغول
  من بهت میگم چون اون زمان که کوچ کرده بودین به خراسان نه لباس داشتین نه پول لباسامون رو بهتون دادیم تا بی لباس نمونین با همان لباس برای
  خاان های ترک رقصیدید وساغول بهتون گفتن و پول دادند اونم با آهنگ ترکی که بیدلیل نمی گم ترکی کلمه قرصه که در رقص شما هست ریشه کامله ترکی داره

  پاسخ
  • خیلی جالبه تو عروسی ترک ها هم اهنگ کرمانجی میخونن بعد شما بخاطر یک کلمه ساغول که اشتباها به جای کلمه مال آوا استفاده می شه همه چی رو مصادره می کنید برای خودتون . ترک های خراسان نه رقصی از خودشون دارن نه موسیقی و نه حتی رسم و رسومی . کرمانج ها همیشه جور شما رو حتی تو مسائل فرهنگی کشیدند. لطفا قدر بدانید

   پاسخ
 2. آقا چرا.؟؟ یه سری به کتاب حرکت تاریخی کرد به خراسان بزنید اطلاعات کسب کنید. ترکها همان کرمانجها هستند که بر اثر کوچ نشینی عشایری بداخل شوروی سابق ت کی هم یاد گرفته اند. مثل لنگر یهای بجنورد که اصل ونصبشون به شادلوها میرسه که از ک مانجهای بنام هستند. پایدار باشید

  پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید