مراکز اقامتی معاف از مالیات ارزش بر افزوده

مراکز اقامتی معاف از مالیات ارزش بر افزوده

ولی تیموری معاون گردشگری کشور اظهار داشت: به دنبال پیگیری‌های چندساله و رایزنی‌های گسترده روزهای اخیر وزارت گردشگری، تشکل‌های حرفه‌ای مراکز اقامتی معاف از مالیات ارزش بر افزودهمرتبط و فعالان گردشگری، بالاخره نمایندگان مجلس شورای اسلامی کلیه مراکز اقامتی دارای مجوز فعالیت از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی (به غیر از هتل های ۴ و ۵ ستاره) را از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف کردند.

وی افزود: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز -سه شنبه-  بندهای  ۱۲ و ۱۳ و ۱۶ ماده ۹ لایحه مالیات بر ارزش افزوده در ارتباط با معافیت مالیاتی کالا و خدمات تصویب کردند که  در بند ۱۶ این ماده مصوب شد که خدمات اقامتی هتل‌های سه ستاره و پایین‌تر مهمانپذیرها و سایر مراکز اقامتی دارای مجوز از وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع‌دستی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف شدند.

معاون گردشگری کشور با قدردانی از حمایت‌های رئیس و نمایندگان مجلس از صنعت گردشگری، مصوبه امروز مجلس را در حمایت عملی از صنعت گردشگری به‌ویژه در شرایط کنونی موثر دانست.

وی افزود: مالیات بر ارزش افزوده در عمل پولی است که از مردم گرفته می‌شود و معافیت مراکز اقامتی از پرداخت این مالیات دراصل به مفهوم عدم پرداخت این وجه از سوی مردم و گردشگران است. به عبارتی دیگر این موضوع بطور مستقیم در کاهش هزینه سفر مردم تاثیرگذار هست.

وی خاطرنشان کرد: حمایت‌های دولت، مجلس و بخش خصوصی از صنعت گردشگری می‌تواند نتایج خوبی را در شرایط اقتصادی کشور به دنبال داشته باشد.

تیموری با اشاره به مصوبه چند روز پیش مجلس در باره معافیت  دفاتر فعال در حوزه جذب گردشگران خارجی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده نیز افزود: این اقدام مجلس نیز قابل تقدیر است و خوشحال هستیم که نمایندگان مردم در خانه ملت به صنعت گردشگری نگاه مثبتی دارند و از این صنعت حمایت می‌کنند.

وی در ادامه با اشاره به مصوبه امروز مجلس گفت: البته پیشنهاد و درخواست ما از نمایندگان مجلس این بود که تمامی هتل ها و مراکز اقامتی از معافیت‌های مالیاتی برخوردار شوند که این موضوع مورد موافقت نمایندگان قرار نگرفت و هتل های ۴ و ۵ ستاره از دامنه شمولیت این مصوبه حذف شد که البته مصوبه بسیار خوبی است و جا دارد از همکاری و توجه نمایندگان محترم مجلس به صنعت گردشگری تشکر کنیم.

معاون گردشگری با اشاره به تصویب موضوع بیمه راهنمایان گردشگری در کمیسیون تلفیق مجلس در روز یکشنبه گذشته، افزود:در مجموع با تلاش و همکاری تنگاتنگ دولت و مجلس، بسته حمایتی بسیار خوبی در هفته جاری برای فعالان بخش خصوصی گردشگری، تدارک و تمهید شد.

تیموری در پایان از حمایت مستقیم و تلاش‌های دلسوزانه وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در این زمینه تشکر کرد.

دیدگاه خود را بنویسید