هتل هایی برای وجترین ها (گیاهخواران)

هتل هایی برای وجترین ها (گیاهخواران)

حیوانات حق ورود به سائورسا ۱۸۷۵ در اسکاتلند را ندارند، اما نه به دلایل سنتی. شما در این هتل اجناس و یا البسه ای از جنس حیوانات پیدا نخواهید کرد. این هتل به عنوان اولین هتل کاملاً گیاهی در دنیا شناخته میشود. گیاه‌خواری حالا در اقصی نقاط جهان باب شده است و هیچ نشانی از کند شدن روند آن به چشم نمی‌خورد.

بر اساس تحقیقات، گیاه‌خواری از سال ۲۰۱۴-۲۰۱۷ رشد عظیم ۶۰۰ درصد داشته، به گونه ای‌که هم‌اکنون گیاه خواران ۶ درصد کل جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند. در بریتانیا به گزارش انجمن گیاه خواران که یک خیریه ثبت‌ شده و قدیمی‌ترین انجمن گیاه‌خواری جهان است، از سال ۲۰۱۴-۲۰۱۸ میزان گیاه خواران این انجمن ۴ برابر شده که ۴۲ درصد این رشد تنها در سال گذشته اتفاق افتاده است.

هتل هایی برای وجترین ها (گیاهخواران)

رستوران‌ها و خرده‌فروشان از برگرهای گیاهی گرفته یا لباس‌های فاقد پوست و پشم حیوانات حالا خود را وقف خواسته‌های گیاه خواران کرده‌اند، مخصوصاً کسانی که ازنظر اخلاقی تعهد بیشتری نسبت به دیگران حس می‌کنند. حالا هتل‌ها نیز وارد این مجموعه شده‌اند و با تغییر برخی از ویژگی‌ها، ماهیت کلی آن‌ها نیز تغییر کرده است. در هتل سائورسا ۱۸۷۵ همه‌چیز از زمان رسیدن به هتل تا زمان ترک آن گیاهی است.

این هتل قرن نوزدهمی دوره ویکتوریایی دارای ۱۱ اتاق مبله و ملحفه‌ها و روبالشی‌هایی از جنس کتان گیاهی است که هیچ‌گونه عنصر حیوانی مانند ابریشم یا کرک در آن‌ها استفاده‌ نشده است. در مواد تمیزکننده سرویس‌های بهداشتی نیز از مواد گیاهی  و منابع طبیعی استفاده‌ شده است. برق هتل نیز توسط شرکت برقی تهیه می‌شود که انرژی سبز تولید می‌کند.

هتل هایی برای وجترین ها (گیاهخواران)

هزینه مواد گیاهی

برخلاف باور عموم مبلمان گیاهی هزینه بالایی ندارند. مردم برداشت درستی از ایده خرید محصولات گیاهی ندارند، اما خرید این محصولات لزوماً به معنای خرید ارزان‌ترین لوازم هم نیست. اما موادی مانند کتان ارگانیک معمولاً ارزان‌تر از نوع حیوانی آن مانند ابریشم یا چرم است.

منوی غذای هتل سائورسا ۱۸۷۵ نیز ۱۰۰ درصد طبیعی است. به گفته مدیر هتل: «زمانی که می‌خواستیم همه‌چیز هتل را با منبع گیاهی تهیه کنیم با چالش‌هایی مواجه بودیم. مثلاً مواد گیاهی برای آشپزی را مستقیماً از مزرعه خود یا از مزارع محلی تهیه می‌کردیم.»

سرآشپز این هتل بجای سرو کردن غذاهای گیاهی در بشقاب از میوه‌هایی مانند هندوانه به‌عنوان ظرف و مایونز لیمو و نشاسته استفاده می‌کند. همچنین در سوئیت کاملاً گیاهی هتل هیلتون لندن نیز از جایگزین‌های چرم گیاهی استفاده‌ شده است.

هتل هایی برای وجترین ها (گیاهخواران)

به گفته مدیر هتل، آن‌ها درصدد ایجاد محیطی کاملاً آرام و پر از آرامش هستند که گیاهخواران با اقامت در آنجا احساس هماهنگی کامل با اخلاقیات مخصوص به خود را داشته باشند. مسلماً این هتل مورد توجه گیاه خواران است اما در کنار آن هیئت‌مدیره هتل به دنبال ایجاد فضایی بدون قضاوت برای کلیه افرادی هستند که علاقه‌مند به زندگی اخلاق منش هستند.

حالا هتل‌های زنجیره ای زیادی در حال راه‌اندازی سیستم گیاهی هستند.

ساخت سوئیت

هتل هایی برای وجترین ها (گیاهخواران)

سائورسا ۱۸۷۵ در میان معدود هتل‌هایی قرار دارد که در حال پیشرفت به‌سوی گیاهی شدن هستند.

این سوئیت ۴۹۵ فوت مربعی شامل یک‌ تخت، صندلی و مبلمان ساخته‌ شده از چرم طبیعی حاصل از گیاهان و برگ‌های آناناس، فرش تهیه‌ شده از کتان ارگانیک و کف ساخته‌ شده از بامبو و سرویس بهداشتی است که در آن‌ها سیستم حرارتی تجدیدپذیر بکار رفته است.منوی سوئیت نیز شامل غذاهای گیاهی مانند استیک گل‌ کلم و لوبیاست.

مهم‌ترین چالش ساخت این سوئیت این بود که میهمانان با اقامت در آن حس کامل گیاهی را تجربه کنند، یعنی از لحظه ورودشان به داخل سوئیت تا لحظه خارج شدن. بدین منظور هتل یک میز کاملاً گیاهی بررسی مدارک در ورودی هتل تعبیه کرده است.

سوئیت ساحلی هتل هیلتون لندن مانند هتل سائورسا ۱۸۷۵ موردتوجه گیاه دوستان و غیر گیاه دوستان است. بازخوردی که آن‌ها از میهمانان خود دریافت کرده‌اند بسیار مثبت بوده و اشخاص سرشناس بسیاری به این سوئیت آمده‌اند. بااینکه این سوئیت مخصوص مسافران گیاهخوار است، اما هرکسی می‌تواند با هر سلیقه و نگرشی از بودن در این سوئیت لذت ببرد.

هتل هایی برای وجترین ها (گیاهخواران)

تمامی غذاهای سوئیت هیلتون گیاهی هستند.

با این‌ وجود این دو هتل هنوز در میان معدود هتل‌هایی قرار دارند که به سمت گیاه دوستی قدم برداشته‌اند. مردم رفته‌ رفته آگاهی بیشتری نسبت به تأثیرات انتخاب‌هایشان بر روی کره زمین و حیوانات کسب می‌کنند، به همین دلیل گیاه دوستی در حال رشد روزافزون است.

امروزه نوآوری‌های زیادی درزمینهٔ مد و غذا صورت گرفته است اما صنعت هتل داری استفاده کمی از این نوآوری‌ها می‌کند. هتل‌هایی مانند هتل هیلتون و سائورسا ۱۸۷۵ به دنبال جذب شرکت‌های بیشتر جهت بسط پروژه‌های گیاهی هستند و حاضر به مشارکت با آن‌ها می‌باشند.

هتل هایی برای وجترین ها (گیاهخواران)

هتل هایی برای وجترین ها (گیاهخواران)

هتل هایی برای وجترین ها (گیاهخواران)

هتل هایی برای وجترین ها (گیاهخواران)

هتل هایی برای وجترین ها (گیاهخواران)

هتل هایی برای وجترین ها (گیاهخواران)

هتل هایی برای وجترین ها (گیاهخواران)

نظر شما در مورد هتل های مخصوص گیاهخواران چیست؟ آیا با احداث چنین هتل های موافقید؟ به نظرتان می‌توان در ایران هم چنین سرمایه‌گذاری کرد؟ شاید تعداد گیاهخواران در ایران به قدری نباشد که این مدل از هتل ها بتوانند به درآمدزایی قابل قبولی برسند ولی به هر حال ما نیز میتوانیم پذیرای گیاهخواران از سراسر جهان باشیم.

 

دیدگاه خود را بنویسید