دریاچه شورمست در دل طبیعت پل سفید مازندران

دریاچه شورمست در دل طبیعت پل سفید مازندران

با توجه به موقعیت قرارگیری این دریاچه که در واقع دروازه ورود به استان مازندران از محور سواکوه‌است و فاصله تقریبی ۲۰۰ کیلومتری از تهران که مسافت نسبتاً کوتاهی می‌باشد انتظار می‌رود مورد استقبال زیادی واقع گردد. دریاچه مورد نظر در فاصله ۵ کیلومتری از شهرک صنعتی شورمست پل سفید قرار دارد و به دلیل قرار گرفتن در شاهراه تهران شمال و وجود دو محور جاده آسفالته و راه آهن از موقعیت بسیار مناسبی برخوردار است. با توجه به توسعه جاده‌ای چهار بانده کردن این محور از تهران به سوادکوه و قائمشهر روز به روز بر میزان استقبال از این دریاچه افزوده می‌شود. روستا و دریاچه شورمست در ناحیه جنوبی استان مازندران و در جنوب غربی شهرستان سوادکوه، شهر پل سفید قرار دارد.

دریاچه شورمست در دل طبیعت پل سفید مازندران

بودن در کنار دریاچه وقتی هوا خوب است می‌تواند کلی روزمان را بسازد، جایی که خبری از دود و دم و سروصدا نیست. پیشنهاد ما برای رفتن به چنین جایی کجاست؟ دریاچه شورمست.

چرا باید شورمست را ببینیم؟

خیلی خوب است که بتوانیم به سفری یک روزه برویم. صبح زود از تهران حرکت می‌کنیم، روز را کنار دریاچه شورمست می‌گذرانیم و عصر برمی‌گردیم.

عمق این دریاچه از ۵ تا ۱۵ متر تغییر می‌کند، اما اصلا مناسب شنا نیست. درعوض می‌‌توانیم قایق‌سواری کنیم. این دریاچه در گودی قرار گرفته و وقتی سوار قایق پدالی هستیم، دورتادورمان جنگل و کوه و سرسبزی‌ست. سکوت فقط با صدای پرندگان، قورباغه‌ها و موج‌های ریز آب شکسته می‌شود و همه چیز رویایی‌ست.

قایق‌سواری در دریاچه شورمست تنها کاری نیست که می‌تواند ما را سرگرم کند. کنار دریاچه می‌توانیم اسب کرایه کنیم و یک دور اسب‌سواری کنیم.

دریاچه شورمست در دل طبیعت پل سفید مازندران

درست است که این‌ رودخانه ماهی زیادی ندارد، ولی شاید خوش‌شانس بودیم و بساط ناهارمان جور شود. ماهی بگیریم یا نه، وقت ناهار می‌رسد و در چنین جای زیبایی غذا خیلی می‌چسبد؛ پس بهتر است فکرش را کرده باشیم.

بعضی‌ها دوچرخه همراه می‌آورند و در مسیر جنگلی آن حوالی دوچرخه‌سواری می‌کنند. تابستان‌ها برنامه دوچرخه‌سواری گروه‌های مختلف در این نقطه خیلی داغ است.

بعضی‌ها شب چادر می‌زنند و همان‌جا می‌مانند و صبح چشمشان را رو به کوه و جنگل باز می‌کنند و چی از این بهتر. اگر اهل کمپینگ نباشیم، بعد از چند ساعت تفریح و پیک‌نیک از همان راهی که رفته‌ایم، می‌توانیم برگردیم.

وسایل مورد نیاز

در محوطه‌ دریاچه مغازه هست، ولی بهتر است از خانه همه چیز را برداریم. آب، زیرانداز، غذای سبک و از این قبیل وسایل.

دریاچه شورمست در دل طبیعت پل سفید مازندران

جاذبه‌های نزدیک شورمست

دریاچه سد برنجستانک: مسیرمان را که به سمت قائمشهر ادامه دهیم، می‌توانیم به دریاچه سد برنجستانک هم برویم. فاصله دریاچه شورمست تا این سد حدود ۱ ساعت و ۱۰ دقیقه ا‌ست. این سد در روستای برنجستانک و در حریم منطقه حفاظت‌شده خیبوس قرار دارد.

تپه باستانی گردکوه: یکی از دیدنی‌های قائمشهر تپه باستانی گردکوه است. فاصله دریاچه تا این تپه ۱ ساعت و ۱۵ دقیقه‌ است این تپه در شرق قائمشهر در منطقه جمنان قرار گرفته. گرد کوه سه تپه باستانی دارد که یکی از آنها ۲۶ متر است. این تپه ثبت ملی شده و قدمت آن به ۲۵۰۰ سال می‌رسد
دریاچه شورمست در دل طبیعت پل سفید مازندران

باستان‌شناسان در این منطقه گورستان و ظرف‌های سفالی پیدا کرده‌اند. این ظرف‌ها عمر طولانی داشته‌اند و از دوره پارتی و اشکانی به‌جا مانده‌اند.

روستای آلاشت: سرسبزی مازندران تمامی ندارد. از هر طرف برویم به جای زیبای بعدی می‌رسیم. روستای آلاشت یا به گفته‌ محلی‌ها اِلاشت، یکی دیگر از این جاهای دیدنی‌ست. از دریاچه شورمست تا این روستا حدود ۱ ساعت و ۱۵ دقیقه با ماشین فاصله داریم.  کافی‌ست بعد از پل سفید تابلوهای آلاشت را دنبال کنیم.دریاچه شورمست در دل طبیعت پل سفید مازندران

ارتفاع آلاشت از سطح دریا ۱۹۰۰ متر است و به همین دلیل چشم‌انداز و منظره‌های تماشایی دارد. این‌ روستا زادگاه پهلوی اول هم بوده و اگر به محله پاهلونی خیل یا پهلوان خیلی برویم، می‌توانیم از موزه مردم‌شناسی آلاشت هم دیدن کنیم. آلاشت پر است از درختان سیب، گیلاس و آلو. در کوچه‌های روستا قدم می‌زنیم و از معماری و حال‌وهوای روستا لذت می‌بریم و کمی که بالا برویم دشت‌های مه گرفته منتظر ماند.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما