۱۰ مورد از زیباترین جنگل های ایران

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

با نزدیک شدن به فصل بهار و عید نوروز، بازار سفر نیز حسابی داغ می شود و هر شخصی یه مکان را برای گذراندن روزهای شیرینش انتخاب می نماید. بی شک جنگل های سرسبز ایران مقصد سفر نیمی از ایرانیان در نوروز قرار می گیرد، چرا که قرار گرفتن در محیط و مناظر بکر و خوش و آب و هوا آن هم در فصل رویش گل ها و گیاهان، لذت فراوانی را به دنبال خواهد داشت، به همین دلیل امروز به سراغ معرفی جنگل های بی نظیر کشور ایران رفته ایم، جنگل هایی که تعدادشان به هیچ عنوان کم نیست و ما ناچار به معرفی گلچینی از این جاذبه های دیدنی شده ایم، با ما همراه شوید.

۱۰ مورد از زیباترین جنگل های ایران

در حدود سه میلیون و چهارصد هزار هکتار از مساحت ایران را جنگل‌ها به خودشان اختصاص داده‌اند. بعضی از جنگل‌های ایران میلیون‌ها سال عمر دارند و گونه‌های نادر و کمیابی‌اند. جنگل‌های ایران را می‌توانیم با توجه به پراکندگی آن‌ها به پنج ناحیه هیرکانی،‌ مرکزی،‌ زاگرس، خلیج فارس و ارسبارانی تقسیم کنیم. جنگل‌های هیرکانی یکی از قدیمی‌ترین جنگل‌های ایران‌اند که از دوره سوم زمین‌شناسی به‌جا مانده‌اند و همانطور که می‌دانید در تیرماه ۱۳۹۸، با نام میراث طبیعی ایران، در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

۱۰ مورد از زیباترین جنگل های ایران

۱- جنگل ابر، جنگلی همسایه ابرها

سمنان یکی از استان‌های گرم‌و‌کویری است و اگر کسی با طبیعت آن آشنایی نداشته باشد محال است بتواند تصور کند یکی از زیباترین جنگل‌های ایران، به نام ابر، در این منطقه قرار دارد. جنگل ابر در ۴۵ کیلومتری شمال شاهرود، در نزدیکی روستایی به نام ابر، قرار گرفته است. درختان این جنگل از درختان هیرکانی‌اند و نزدیک به ۴۰ میلیون سال از عمر آن‌ها می‌گذرد. مساحت آن در حدود ۳۵ هزار هکتار است و درختانی مانند اورس، راش، بلوط، شیردار، توسکا و ممرز افرا در آن دیده می‌شوند.

اگر به این جنگل بروید بوی خوش آویشن به مشامتان می‌رسد و در کنار بوته‌های آویشن، شبدر، چوبک، دم روباهی و نارون دیده می‌شود که از معروف‌ترین گونه‌های گیاهی این منطقه به شمار می‌روند و همچنین بیش از ۴۰ نوع گیاه دارویی هم در این جنگل شناخته شده‌ است.

۱۰ مورد از زیباترین جنگل های ایران

۲- جنگل دالخانی

در رامسر عروس شهرهای ایران، به دیدن جنگل‌های دالخانی بروید. این جنگل در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی رامسر قرار دارد. دالخانی که از جنگل‌های نیمه کوهستانی است در ارتفاع ۸۰۰ متری از سطح دریا و در ارتفاعات کوه البرز و جاده ییلاق جنت‌آباد قرار گرفته.

طبیعت بکر، هوایی مه آلود، جاده‌ای پیچ‌در‌پیچ و درختان درهم تنیده‌ای که شبیه به دالان شده‌اند شما را به تماشای بهشتی دیدنی روی زمین دعوت می‌کنند. جنگل‌های دالخانی برای پیک‌نیک، کوهنوردی، جنگل‌نوردی و عکاسی یکی از بهترین انتخاب‌ها است. فراموش نکنید در زمان جنگل‌نوردی حتما وسایل ضروری داشته باشید و از حضور یک راهنمای مجرب در طول سفرتان استفاده کنید. قسمت وسیعی از جنگل‌های ایران در استان مازندران و لرستان قرار دارد.

طبیعت بکر و زیبای جنگل دالخانی

۳- سیسنگان، آبی دریا و سبزی جنگل

پارک جنگلی سیسنگان یکی از جلوه‌های زیبای طبیعت است که می‌توانید خیلی راحت آن را به تابلویی تماشایی تشبیه کنید. تصور کنید جایی قرار دارید که یک طرفتان دریای خزر است و طرف دیگر جنگلی سرسبز. پارک جنگلی سیسنگان یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های تفریحی شمال ایران است که در ۲۷ کیلومتری نوشهر قرار گرفته و در حدود ۶۰۲ هکتار مساحت دارد. گیاهان این جنگل را به سه دسته درختی، درختچه‌ای و علفی تقسیم می‌کنند و شمشاد یکی از مهم‌ترین گونه‌های گیاهی است که در این منطقه رشد می‌کند.

با توجه به امکانات رفاهی این پارک مثل فروشگاه، زمین‌های بازی، محوطه پیک‌نیک، پیست اسب‌سواری، کلوپ‌های قایق‌سواری، زمین‌های بازی‌های ساحلی، رستوران و سرویس‌های بهداشتی می‌توانید ساعت‌ها در این جنگل به تفریح و استراحت بپردازید.

۱۰ مورد از زیباترین جنگل های ایران

۴- جنگل گیسوم، نگین سبز گیلان

می‌توانیم به راحتی تالش را به‌عنوان یکی از بهترین‌ شهرهای شمال ایران برای طبیعت‌گردی معرفی کنیم. دشت‌های سرسبز و ییلاق‌های خوش‌ آب‌و‌هوا هرکسی را وسوسه می‌کند تا با رزرو و اجاره آپارتمان در تالش به دیدن این جاذبه‌ های طبیعی برود.

جنگل گیسوم یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های طبیعی تالش است که به قطب گردشگری استان گیلان تبدیل شده و در بیشتر روزهای سال گردشگران زیادی از سراسر ایران برای تفریح و طبیعت‌گردی به آن سفر می‌کنند. فاصله کم جنگل با ساحل نقره‌ای‌رنگ دریای خزر باعث محبوبیت این منطقه شده است.

جنگل گیسوم در فاصله ۲۰ کیلومتری تالش قرار دارد و مساحت آن برابر ۸۰ هکتار است. اگر به گیسوم رفتید برای چند دقیقه‌ای چشمانتان را ببندید و به موسیقی طبیعت گوش دهید و روحتان را با صدای بال‌های پرندگان صیقل دهید.

۱۰ مورد از زیباترین جنگل های ایران

۵- حرا، عجیب‌ترین درخت‌های دنیا در آب

قرار نیست همه جنگل‌های ایران در شمال کشور باشند و آب‌و‌هوایی خنک داشته باشند. شاید تصورش برایتان سخت باشد که یکی از معروف‌ترین جنگل‌های جهان در جنوب ایران و در نوار ساحلی خلیج فارس و دریای عمان قرار گرفته باشد. جنگل‌های حرا را درخت‌هایی تشکیل می‌دهند که ریشه آن‌ها در آب است و توانسته‌اند سازگاری خوبی با آب‌ شور برقرار کنند.

این درخت‌ها آب شور را با ریشه‌هایشان جذب و با دفع نمک آن را به آب شیرین تبدیل می‌کنند. بخش زیادی از این جنگل‌ها در جزیره قشم قرار دارند و به‌عنوان یکی از عجایب هفتگانه این جزیره شناخته می‌شوند. جنگل‌های حرا تحت عنوان ذخیره‌ گاه زیست کره در یونسکو ثبت شده است.

جنگل های حرا ، یکی از پدیده های کمیاب طبیعی

۶- جنگل‌ های دوهزار و سه هزار یعنی مه، طبیعت بکر و درختان

اگر دوست دارید تصور کنید اولین نفری هستید که پا به یک جنگل می‌گذارد و آن را کشف می‌کند به شما پیشنهاد می‌کنیم به جنگل‌های دوهزار و سه هزار تنکابن بروید. فضایی مه آلود و بکر که با صدای بال پرندگان یکی شده محبوبیت این جنگل‌ها را چند برابر کرده است. ورودی اصلی این جنگل‌ها در پنج کیلومتری تنکابن و روستای خرم آباد قرار دارد.

بهترین زمان برای سفر به این منطقه از اواسط شهریور تا اواخر آذر است چون هوا رطوبت کمتری دارد و می‌توانید به راحتی از فضای جنگل استفاده کنید.

دشت دریاسر ، دیدنی های دوهزار تنکابن

۷- جنگل های ارسباران یکی از بکرترین جنگل های ایران

جنگل های ارسباران در دل طبیعت بکر و دست نخورده استان آذربایجان شرقی قرار دارد. جنگل ارسباران از جاذبه های اهر، با وسعت بیش از ۷۰ هزار هکتار سرزمین پهناوری است که از شمال به رود ارس و از مشرق به مشگین شهر و مغان و از جنوب به سراب و اوجان و از مغرب به مرند و تبریز محدود است و شهرستان اهر را در بر می گیرد. بدون شک جنگل ارسباران از مکانهای دیدنی و تفریحی آذربایجان شرقی و همچنین ایران است. ارسبار یا آرازبار و قره داغ یا قراچه داغ نامهایی بودند که جنگل ارسباران در دورانهای مختلف به آنها معروف بوده است.

جنگل های ارسباران یکی از بکرترین جنگل های ایران

۸- جنگل اولنگ

جنگل اولنگ از جاذبه های زیبای رامیان در استان گلستان است فقط بدلیل نزدیکی آن به شاهرود به جنگل اولنگ شاهرود هم می شناسند. شاهرود را معمولا به عنوان یک شهرستان سرد و خشک می شناسیم اما نباید از این غافل شویم که با توجه به سرد و خشک بودن این منطقه از جاذبه های طبیعی زیادی برخوردار است.

جنگل اولنگ، یکی از زیباترین جنگل‌های ایران است که در ۵۰ کیلومتری شمال شاهرود قرار دارد به دلیل خطه‌ای که در آن واقع‌شده است، کمتر مورد توجه قرار گرفته است، جنگل اولنگ را می‌توان بهشتی در دل شاهرود دانست.

جنگل اولنگ| تجربه طبیعتی زیبا در شاهرود یا رامیان؟

۹- جنگل خرما

پارک جنگلی خرما یکی از مناظر و طبیعت زیبا و دیدنی میباشد که توریستهای زیادی را به این منطقه بکر جذب کرده است .پارک جنگلی خرما که از جاذبه های لنگرود است دارای طبیعتی بکر است که از طریق جاده (اطاقور –لیل- خرما) می‌توان به این مکان رفت.

این منطقه با داشتن طبیعتی زیبا دارای چشم انداز کوهستان و رودخانه بوده و استقرار گونه‌های متنوع درختی (توسکا،لرک،انجیلی) محیطی مناسب برای گردشگران فراهم ساخته است.

طبیعت زیبا و دیدنی پارک جنگلی خرما

۱۰- عباس آباد بهشهر

مجموعه تاریخی عباس‌آباد از آثار تاریخی استان مازندران و از بهترین جاهای دیدنی بهشهر است. مجموعه باغ‌های عباس‌آباد در ۹ کیلومتری شهرستان بهشهر و در دامنه رشته کوه‌های البرز و در میان جنگل‌های انبوه قرار گرفته و از جمله مهم‌ترین و بزرگترین باغ‌های تاریخی ایران است که به عنوان یکی از باغ‌های ایرانی در میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌است. این مجموعه شامل سد عباس‌آباد، مخزن و دریاچه سد، گل‌باغ، کاخ، حمام، آسیاب آبی و دو برج آجری می‌شود. این مجموعه به دستور شاه عباس اول صفوی در سال‌های ۱۰۲۰ و ۱۰۲۱ ه‍.ق در محلی که پیشتر خرگوران نام داشت ساخته شده‌است و در حال حاضر مهم‌ترین باغ غیر کویری ایران به‌شمار می‌آید. وسعت آن نزدیک به ۵۰۰ هکتار است.

۱۰ مورد از زیباترین جنگل های ایران

جنگل‌ها سرمایه ملی‌اند، شاید این جمله کمی کلیشه‌ای باشد اما از اهمیت آن کم نمی شود. تک تک ما که در سفرهایمان از طبیعت، جنگل و دریا استفاده می‌کنیم وظیفه داریم از آن‌ها به بهترین شکل محافظت کنیم.

همانطور که در این مطلب خواندیم جنگل‌های ایران از نظر تاثیر در طبیعت و زندگی همه موجودات زنده اهمیت زیادی دارند و از بین آن‌ها برابر با از بین رفتن ما و موجودات زنده دیگر است.

امید آن است که سرمایه های ملی که تا بحال بکر و دست نخورده مانده اند به کمک مردم همچنان بکر بمانند.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما