زیباترین لباس محلی های ایران و جهان

زیباترین لباس محلی های ایران و جهان

لباس محلی به لباسی گویند که افراد بومی یک منطقه می‌پوشند. این لباس ها معمولاً برگرفته از آداب و رسوم هر منطقه و با توجه به منابع موجود در آن منطقه است. پوشش محلی معمولاً در شهرها و روستاهای نزدیک به هم تفاوت چندانی ندارد. این موضوع را می‌توان با توجه به فرهنگ نزدیک آن‌ها به یکدیگر، شرایط اقلیمی مشابه و و منابع موجود تقریباً یکسان توجیه کرد.

اجازه دهید اول از لباس محلی مردم کشورمان انتخاب کنیم. البته معرفی بهترین و زیباترین البسه محلی محلات و مناطق کشور صرفا به دلیل جمع آوری آراء و انتخاب اکثریت مردم کشور است شما میتوانید اظهار نظر کنید که کدام زیباتر است؟

۱- لباس محلی گیلکی

لباس زنان باصفا و خوش‌اخلاق گیلکی هم بسیار زیباست. دامن‌های گشاد با خطوط افقی رنگی و جلیقه‌هایی که روی بلوزشان پوشیده می‌شود از ویژگی‌های اصلی لباس‌های گیلکی‌هاست. رنگ‌های لباس زنان و مردان این منطقه سبز و جذاب ایران، شاد و دوست‌داشتنی است. اگرچه این روزها دیگر کسی در کوی و برزن با لباس گیلکی ظاهر نمی‌شود اما هنوز هم در جشنواره‌ها و بعضی مراسم محلی می‌توان چنین پوششی را دید.

زیباترین لباس محلی های ایران و جهان

۲- لباس‌های محلی قشقایی

قشقایی‌ها از عشایر ایرانی هستند که در پوشش، بسیار خوش‌سلیقه بوده و هستند. زنان این عشایر به پوشیدن دامن‌های رنگی چندلایه و چارقدهایی مشهور هستند که زیر گلوی‌شان بسته می‌شود. موهای این زنان معمولا مثل قابی زیبا از حواشی چارقدشان دور صورت‌ها را می‌پوشاند و بر زیبایی‌های‌ طبیعی‌شان می‌افزاید.

لباس محلی مردم کهگیلویه و بویراحمد

۳- لباس‌های محلی کُردی

لباس‌های زیبای کردی را می‌توان در دسته بی‌نظیرترین البسه دنیا قرار داد. زنان و مردان کردی به واسطه تنوع بالایی که در مناطق زندگی‌شان وجود دارد و پراکندگی این اقوام در نواحی مختلف ناحیه غرب ایران، دارای لباس‌های متنوعی هستند. یعنی لباس کردهای مناطق مختلف با هم تفاوت‌هایی دارد. در هر حال، ویژگی‌های مشترکی هم میان آنها وجود دارد. برای مثال، شاخصه لباس‌های کردی در گشاد بودن آنهاست. زنان و مردان از لباس‌های گشادی استفاده می‌کنند که رنگ‌های زیبایی دارد. زنان در طراحی لباس‌های‌شان از سکه‌ها و وسایل زینتی براق بهره می برند و سرپوش‌های شاد و زیبایی روی سر قرار می‌دهند. مردان هم لباس گشاد خود را با یک کمربند پهن تکمیل می‌کنند.

زیباترین لباس محلی های ایران و جهان

۴- لباس‌های محلی ابیانه‌ای

لباس‌های محلی در بیشتر نقاط ایران دیگر به شکل گذشته مورد استفاده قرار نمی‌گیرد اما ابیانه‌ای‌ها همچنان به لباس محلی خود یعنی آن روسری‌های زیبای گل‌دار و دامن‌های بلندشان عشق می‌ورزند و در خیابان و خارج از منزل، آنها را بر تن می‌کنند. روسری‌های ابیانه‌ای‌ها بسیار زیباست و می‌تواند الهام‌بخش طراحی پارچه برای طراحان خلاق در دنیای مد و پوشاک امروزی باشد.

زیباترین لباس محلی های ایران و جهان

۵- لباس‌های محلی بندرعباس و قشم

پارچه‌های براق و پیراهن‌های بلند زنان قشمی هم از جمله زیباترین لباس‌های محلی ایرانی را می‌سازد. البته ویژگی به شدت شاخص دیگری هم در لباس‌های زنان جنوبیِ منطقه قشم و بندرعباس وجود دارد و آن چیزی نیست جز نقاب‌هایی که صورت‌شان را می‌پوشاند. البته این روزها دیگر کسی از این نقاب‌ها استفاده نمی‌کند اما در قرون و زمان‌های گذشته، این نقاب‌ها که از دور به نظر می‌رسد که سبیل و ابرویی ضخیم روی صورت صاحب‌شان ایجاد می‌کنند، برای گمراه کردن دشمنان و افراد خطرناک استفاده می‌شده است. یعنی زنان با پوشیدن این نقاب‌ها، زن بودن خود را پنهان می‌کرده‌اند و معلوم نبوده است که پشت نقاب چه کسی قرار دارد.

زیباترین لباس محلی های ایران و جهان

این ۵ مورد لباس محلی از زیباترین البسه محلی کشور است در ادامه به معرفی بهترین لباس محلی های جهان میپردازیم. جهان ترکیبی از زیبایی هاست. هر کشوری سنت، مذهب و فرهنگ خاص خود را دارد و همین تفاوت هاست که در زبان، لهجه، غذا، لباس و در یک کلمه شیوه زندگی آنها نیز تفاوت ایجاد می کند.

۱- کیمونو، ژاپن

کیمونو «kimono» لباس سنتی ژاپن است، جامه‌ای سرتاسری دارای آستین‌های بلند و گشاد که تا ساق پا را می‌پوشاند و از رنگ های شاد و براق تشکیل شده است. امروزه، بیشتر زنان کیمونو می‌پوشند، آن هم در موقعیت‌های اجتماعی خاص. البته عده‌ای از زنان و حتی مردان مسن از کیمونو به عنوان لباس روزانه خود استفاده می‌کنند اما استفاده اصلی این لباس سنتی در مراسم چای ژاپنی و عروسی است. شکل کلی کیمونوی مردانه و زنانه در طی سالیان دراز بدون تغییری عمده باقی‌مانده و اصالت خود را حفظ کرده‌ است. کیمونو به معنی ادب و احترام می باشد.

زیباترین لباس محلی های ایران و جهان

۲- کره، هانبوک

هانبوک «hanbok» لباس سنتی کره‌ای است که در دوران باستان بر تن خانواده های سلطنتی و اشراف زاده ها بود. نه تنها زنان بلکه مردان نیز آن را به تن می کنند. این لباس شامل یک دامن بلند، بلوز و یک ژاکت است که البته مردان در پوشش خود، شلوار را نیز به آن اضافه می کنند. هانبوک را از روی سبک خطوط ساده، رنگ آمیزی شاد و نداشتن جیب تشخیص می دهند. این مدل لباس‌ در جشن‌های رسمی یا نیمه رسمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زیباترین لباس محلی های ایران و جهان

۳- چین، چونگسام

لباس سنتی چین که به چونگسام «cheongsam» در چین و کیپاو «qipao» در ماندارین شهرت دارد، در دوران باستان بر تن خانواده های سلطنتی بود. این لباس از ابریشم مرغوب تهیه شده و تنها در مراسم عروسی و مراسم خاص مانند فستیوال ها توسط زنان پوشیده می شود.

زیباترین لباس محلی های ایران و جهان

۴- فیلیپین، باروت سایا

لباس سنتی مردمان فیلیپین به باروت سایا «baro’t saya» شهرت دارد که شامل یک بلوز بدون یقه با آستین های مدل پروانه ای و دامن می باشد که با زیور آلات اروپایی تزیین شده است. این لباس هم توسط افراد طبقه بالای جامعه و هم توسط طبقات متوسط و پایین مورد استفاده قرار می گیرد، با این تفاوت که طبقات بالا از پارچه های مرغوب تر و تزیینات بیشتر استفاده می کنند.

زیباترین لباس محلی های ایران و جهان

۵- نروژ، بوناد

 بوناد «bunad» نام لباس سنتی مردم نروژ است که هم توسط مردان و هم زنان مورد استفاده قرار می گیرد. این لباس شامل یک پیراهن بلند و نسبتا گشاد است که با پارچه ها و طرح های مختلف تزیین شده است. طرح های این لباس نیز از طرح های سنتی و قومی مردم آن منطقه گرفته شده است. بوناد را در مراسم عروسی، کلیسا، فستیوال ها و دیگر جشن های رسمی به تن می کنند.

زیباترین لباس محلی های ایران و جهان

۶- ویتنام، آودای

 در مراسمی چون جشن عروسی، فستیوال ها و موقعیت های خاص، مردم ویتنام لباس سنتی ای با نام آودای «ao dai»، به تن می کنند. آودای به معنی زیبایی و سادگی است. این مدل لباس شامل یک پیراهن بلند با رنگ های شاد و روشن است که به همراه اکسسوری هایی چون کلاه بزرگ و صندل یا کفش های چرم پوشیده می شود.

زیباترین لباس محلی های ایران و جهان

۷- آلمان، لدرهوسن

آلمان یکی از کشورهایی است که هنوز پوشش قدیمی و سنتی آن در مراسم ها حفظ شده و تولید این پوشاک، صنعتی پر رونق در این سرزمین مدرن است. لباس های سنتی آلمان لدرهوسن «ledergousen» نام دارد که به معنای شلوار چرمی است و در جشنواره ها و عروسی ها پوشیده می شود. این لباس در نواحی مختلف تفاوت های جزئی با هم دارند. شلوار کوتاه چرم با جورابی که تا زانو آمده به همراه کلاه آلپی پشمی(کلاهی با لبه جلو آمده) و پیراهن سفید پوشش سنتی مردان است. مردان کفش هایی با چرم ضخیم همراه این لباس ها می پوشند. لباس سنتی زنان نیز شامل دامن بلند، پیش بند سفید و بالا تنه توری است که در زمان های قدیم این لباس مخصوص طبقه کارگری آلمان بود. زنان کفش های پاشنه دار با سگک تزئینی را به همراه این لباس به تن می کنند. رنگ های به کار رفته در این مدل لباس سنتی نیز رنگ هایی شاد و روشن است.

زیباترین لباس محلی های ایران و جهان

۸- روسیه، لباس بلاروسی

از آنجا که آب و هوای کشور روسیه سرد است، لباس های سنتی مردم روسیه نیز به گونه طراحی شده که به خوبی بدن را گرم می کند. لباس سنتی آنها به لباس بلاروسی «Belarusian dress» معروف است که با رنگ های روشن طراحی شده و شامل یک پیراهن بلند با ژاکتی کوتاه است. این لباس نیز مانند دیگر لباسهای سنتی تنها در مراسم خاص مانند جشن عروسی ها یا فستیوال ها پوشیده می شود. لباس بلاروسی به عنوان زیباترین لباس جهان معرفی شده است.

زیباترین لباس محلی های ایران و جهان

۹- هند، ساری

ساری «sari» نواری از پارچه دوخته نشده است که بین ۴ تا ۹ متر طول دارد و به شیوه‌های گوناگون دور بدن پیچیده می‌شود. این پوشاک در هند، بنگلادش، نپال، سری‌لانکا، بوتان، برمه و مالزی محبوب می‌باشد. ساری ها با سنگ های قیمتی تزئین شده اند و پارچه های آنها دست باف بوده، به همین دلیل برای خرید آن باید هزینه زیادی را پرداخت کرد. ساری انواع مختلفی دارد و به عنوان یک لباس رسمی در اعیاد و میهمانی های مجلل پوشیده می شود.

زیباترین لباس محلی های ایران و جهان

۱۰- ایتالیا،  ساردینیا

ساردینیا «Sardinian» لباس سنتی مردم ایتالیاست که به خوبی فرهنگ این کشور را در خود منعکس کرده است. اگر چه مناطق مختلف این کشور، هر کدام مدل های خاص خود را دارند اما برخی از ویژگی های این لباس در تمام آنها مشترک است: روسری، کلاه، بلوز، دامن بلند و کت که اغلب گلدوزی شده است. زیباترین ساردینیا متعلق به منطقه ای به نام نیورو است.

زیباترین لباس محلی های ایران و جهان

۱۱- اتریش، تراخت

تراخت «Tracht» نوعی لباس سنتی است که در کشورهای آلمانی ‌زبان مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر چه این لباس اصالتاً در منطقه باواریا و کشور اتریش پوشیده می شود اما در سراسر آلمان، سوییس، هلند و سایر مناطق شمال غرب اروپا نیز محبوب است.

زیباترین لباس محلی های ایران و جهان

این لباس الهام گرفته از لباس دهقانان و روستاییان جنوب آلمان و شمال اتریش می باشد که به لنداوس‌مد نیز معروف بوده است.

۷ دیدگاه دربارهٔ «زیباترین لباس محلی های ایران و جهان»

 1. اون لباس قشقایی نیست…درست شاید قشقایی ها بپوشنش ولی در اصل لباس لرهای بویراحمدی هستش که فرهنگ قشقایی ها از فرهنگ لرهای آن منطقه تاثیر پذیرفتن چون لرها مردمان اصیل آن منطقه هستن و درواقع قشقایی ها مهاجر به آن منطقه میباشند براساس تاریخ.

  پاسخ
  • خیر به خاطر حمله انگیلیسی ها به یاسوج و تجاوز به زنان لر با پوشش لری که داشتن اونارو میکشتن و به خاطر همینه که قشقایی ها اجازه دادن زنانه لر لباس قشقایی بپوشن که کمتر کشته بشن در یاسوج برا همینه الان یاسوج لباسش برگرفته از ترکا هستش واسه همینه لر های یاسوج با لباس های لرستان و خوزستان فرق داره بیخودی حرف نزنید فقط اسمه مهاجر میارید همه اقوام تو ایران محاجر بودن خوده لرا هم تو تاریخ کوروش با هواپیما که نیومده اونم محاجر بو همه محاجر بودن تو ایران همه. اقوام الکی اینجا چرت ننویسید

   پاسخ
 2. من نمیدونم چرا ، هرچی تورک ها دارند یا میگید جعلی هست ،یا مال خودش نیست ، یا مال قوم دیگست . کلا چه نشکلی با تورک ها دارید؟؟؟ تنها قومی که در ایران ، در برابر اسمیلاسیون و فارسیزاسیون ، مقاومت کرده تورک هاست ،و میدانند چون نمیتوانند تورک ها را فارس سازی کنند ، می ایند زبانشان و لباسشان و هویتشان را ازشان گرفته و انها را خودباخته کنند . برای این کار تاریخ تحریف میکنند ،میگویند لباستان مال خودتان نیست ،در جهان هیچ تورکی وجود ندارد و تورک ها زمانی در مریخ ساکن بودند و امدند زمین و زبانتان را تورکی کرده و رفتند!!!!!!!!!!

  پاسخ
 3. سلام و درود
  نه ببینید این لباس قشقایی رو هر کی رو تن یکی ببینه میگه اِه لباس ترکی پوشیده دیگه معلومه لباس کجاییه🤗
  یه جمله هست که خودتون هم میگید جومته کوتاه نبر ترکی برش کو معلومه دیگه😐😂واقعا چرا از قشقایی ها بدتون میاد؟؟؟
  اجزای این لباس رو تو اینترنت سرچ کنید هم مینویسه ترکی یا قشقایی

  پاسخ
 4. واقعا قشقاییها از لباس مردم لرهای ممسنی و بویر احمد تقلید کردن چون علت داره،بخاطر اینکه فقط ترکها که در استان فارس زندگی نمیکنند ‘ترکها در جاها و استانهای دیگه هم زندگی میکنند ولی لباس و رسم و رسوم چوب بازی و دستمال بازی که قشقایها دارند رو هیچ کدومشون ندارند و این نشون میده ترکهای قشقایی بعد از مهاجرت به فارس خیلی از رسم و رسوم و لباس پوشیدن رو از عشایر بومی آنجا که لرهای ممسنی و بویر احمدی هست یاد گرفتند

  پاسخ
 5. جمع کنید
  دیگه شورشو در اوردید
  مردمان نا حسابی هر چی بهتون هیچی نمی گیم هی پر رو تر می شید
  هی میگید قشقایی مهاجر مهاجر
  قز قلعه فارس خودش گواهه که قشقایی ها همیشه اونجا بودند شما که مثلا بختیاری اصیل نمی دونم چی چی هستید چرا یه اثر ۱۰۰۰ ساله تو چهار محال ندارید

  اینجانب اقا ی قشقایی و تمام ایل قشقایی به مردم لرستان احترام می گذاریم

  اما شما چی بختیاری ها

  شما که هی می گید ما از شما کپی کردیم برید لباس مردم شاهسوند رو ببینید ما اصلا لباسمون شبیه شما نیست

  ما کلاقچه داریم
  و ارخالق

  همچنین کسی که کپی می کنه که چیزی به اون چیز اضافه نمی کنه و حتی بعضی چیزا رو هم کم میکنه

  حالا شما ببینید که لباس کی کامل تره
  قشقایی یا بختیاری

  شما اگر یک عنصر گفتی که تو لباس قشقایی نیست

  من قبول میکنم لباس بختیاریه

  اما اگه ندارید لطفا اینقدر
  هارت و پورت نکنید

  شورشم در نیارید
  عزیزان بی فرهنگ

  پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما