قلعه تاریخی بیرجند، بزرگترین و قدیمی‌ترین بنای تاریخی بیرجند

قلعه تاریخی بیرجند، بزرگترین و قدیمی‌ترین بنای تاریخی بیرجند

از نقاط گردشگری بیرجند در خراسان‌جنوبی و بر روی بلندترین نقطه در غربی تپه ماهور‌های این شهر قرار دارد. قلعه تاریخی که به نامهای قلعه ته ده و یا قلعه پایین شهر معروف است با وسعت ۳۰۰۰ متر مربع یکی از با قدمت ترین و زیباترین قلعه های ایران زمین است که در دوران صفویه بنای گذاشته شده است. البته برخی هم تاریخ ساخت این قلعه را قبل از این دوران میدانند. مصالحبه کا رفته در این قلعه از خشت و گل میباشد. قلعه بیرجند مردمان را این شهر را در دوره صفویه تا قاجار از حمله مهاجمان محافظت میکرده است.

قلعه تاریخی بیرجند، بزرگترین و قدیمی‌ترین بنای تاریخی بیرجنداین قلعه دارای ۷ برج بوده که شش برج از آن باقی مانده است. مرمت این بنا در سال ۱۳۷۸ به وسیله شهرداری بیرجند شروع شد. در روزگاران گذشته در بیرجند دو قلعه معتبر و چندین ارگ و ساختمان بزرگ وجود داشته که در آغاز سده چهاردهم خورشیدی آثاری از آن دو قلعه و نیز تعدادی ارگ و ساختمان بزرگ باقی است.

قلعه تاریخی بیرجند، بزرگترین و قدیمی‌ترین بنای تاریخی بیرجندقلعه عظیم و قدیمی پایین شهر بیرجند یک قلعه کوهستانی از نوع نظامی می‌باشد. این قلعه نه جای سکونت بلکه مکانی برای انجام وظیفه نگهبانان بوده و ساکنان این قلعه نگهبانانی بودند که وظیفه آن ها رساندن اخبار، تأمین امنیت و حفاظت بود.
در این قلعه انبارهای آب و آذوقه پیوسته نگهداری می‌شد تا در مواقع حملات دشمن یا هجوم های سراسری، ساکنان شهر، تجار، پیشه وران، افراد مهم، فرماندهان با خانواده‌های خود و دارایی هایی منقول از طریق نقب‌هایی که تعبیه شده بود، به قلعه پناه برند. این نقب‌ها از قلعه به خانه اشراف و افراد حکومتی، همچنین مرکز محلات (از جمله محله سرو) و مسیرهای متعددی همچون ارگ بهارستان، ارگ کلاه فرنگی را شامل می‌شد.

قلعه تاریخی بیرجند، بزرگترین و قدیمی‌ترین بنای تاریخی بیرجندبنای قلعه را برج‌هایی دو طبقه در چهار طرف با حصار اصلی در میان گرفته بر فراز این برج‌ها که به شکل استوانه هستند. روزنه‌هایی ایجاد شده که کاربرد آن دیدبانی برای دفاع از قلعه و ساکنان شهر می‌باشد و محل امنی برای تیراندازی و ضربه زدن به دشمن محسوب می‌شده، دیوار بنا با فرم آمده آن همچنین ضخامت آن امکان دیدبانی را بر فراز حصار به نگهبان بهتر می‌دهد. این قلعه داراى دو در ورودى است که یکى از آنها در ضلع شمالى و دیگرى در ضلع غربى قرار دارد.

۱ دیدگاه دربارهٔ «قلعه تاریخی بیرجند، بزرگترین و قدیمی‌ترین بنای تاریخی بیرجند»

دیدگاه خود را بنویسید