قلعه چپولتپک از قدیمی ترین بناهای تاریخی مکزیکو سیتی

قلعه چپولتپک از قدیمی ترین بناهای تاریخی مکزیکو سیتی

مکزیکو سیتی پایتخت کشور مکزیک و بزرگ ترين شهر این کشور و همچنين مهم ترین مرکز سیاسی، فرهنگی، آموزشی و اقتصادی مکزیک است. مکزیکو سیتی دارای مکانهای دیدنی زيادي میباشد که یکی از آن ها قلعه چپولتپک است.
قلعه چپولتپک در بالای تپه چپولتپک واقع شده است، نام تپه در زبان بومی منطقه به معنی” در تپه ملخ” می باشد.

قلعه چپولتپک از قدیمی ترین بناهای تاریخی مکزیکو سیتی

قلعه چپولتپک، کاخی بسیار باشکوه است که چشم اندازی تماشایی به مناظر پایتخت کشور مکزیک دارد. در سال ۱۷۸۵ برناردو دِ گالوز، رهبر نیروی نظامی اسپانیا که بعنوان فرماندار مستعمراتی در لوئیزیانا و کوبا به خدمت گرفته شد و بعدها نایب السلطنه اسپانیا شد، فرمان داد تا ساختمان بزرگی برای محل اقامتش در بلندترین نقطه تپه چپولتپک بسازند. فرانسیسکو بامبیتلی، ستوان ارتش و مهندس اسپانیایی، طرح اولیه را کشید و در ۱۶ اوت همان سال ساخت قلعه را آغاز کرد.

قلعه چپولتپک از قدیمی ترین بناهای تاریخی مکزیکو سیتیپس از عزیمت بامبی به هاوانا، کاپیتان مانوئل آگوستین ماسکارو هدایت این پروژه را بر عهده گرفت و در حین مدت تصدی اش، کارها با سرعت زيادي انجام شد. سپس ماسکارو به ساخت قلعه ای به قصد شورش علیه تاج و تخت اسپانیا از آن مکان متهم شد و بعد از آن برناردو گالوز، نایب السلطنه، به طور ناگهانی در ۸ نوامبر ۱۷۸۶ درگذشت.

قلعه چپولتپک از قدیمی ترین بناهای تاریخی مکزیکو سیتیالکساندر فون هومبولت در سال ۱۸۰۳ از محل بازديد کرد و خزانه داری سلطنتی را به فروش پنجره های کاخ به منظور تأمین هزینه های حکومت محکوم کرد. در نهایت این ساختمان در سال ۱۸۰۶، به وسیله شهرداری دولت مکزیکوسیتی خریداری شد. قلعه همانطور متروکه باقی ماند تا ایت که در سال ۱۸۳۳ تبدیل به آکادمی نظامی شد.
قلعه چپولتپک، تنها قلعه سلطنتی در آمریکا است. این کاخ از سال ۱۸۶۴ تا ۱۸۶۷ مقر رسمی امپراتور ماکسیمیلیان اول و ملکه کارلوتا بود. از سال ۱۸۸۲ تا ۱۹۳۹ رئیس جمهورهای مکزیک در کاخ چپولتپک اقامت داشتند. تا اینکه رئیس جمهور لزرو کردنس کاربری آن را به موزه تغيير دارد.

قلعه چپولتپک از قدیمی ترین بناهای تاریخی مکزیکو سیتیفیلم های معروفی مانند رومئو و ژولیت (اثر معروف شکسپیر) و ورا کروز در آن فیلم برداری شده اند و اهالی بازي های کامپیوتری هم تصاویر آنرا در بازی Ghost Recon, Advanced Warfighter دیده اند.

امپراتوری دوم مکزیک

امپراتور ماکسیمیلیان اول، این قلعه را برای نشستن بر تخت امپراتوری انتخاب کرد و به همراه همسرش کارلوتا در آنجا ساکن شد. امپراتور چندین معمار اروپایی و مکزیکی از جمله جولیوس هوفمن، کارل گانگولف کایزر، کارلوس شوفر، الوتروری مندز و رامون کروز آرانگو را استخدام کرد[۶] تا با طراحی و اجرای چندین پروژه به سبک نئوکلاسیک کاخ را بیشتر قابل سکونت کند.

وی همچنین یک گیاه‌شناس اتریشی-رومانیایی به نام ویلهلم Knechtel را به منظور ایجاد یک باغ در پشت بام قلعه به کار گرفت. علاوه بر این امپراتور تمام وسایل و مبلمان کاخ را از اروپا خریداری کرد.

قلعه چپولتپک از قدیمی ترین بناهای تاریخی مکزیکو سیتیدر این زمان، قلعه هنوز در حومه شهر مکزیکوسیتی قرار داشت. ماکسیمیلیان دستور ساخت یک بلوار مستقیم (که از بلوارهای بزرگ اروپایی مانند شانزه‌لیزه در پاریس الگوبرداری شده‌بود)، از محل اقامت امپراتوری به مرکز شهر را صادر کرد و آن را به نام ملکه نام‌گذاری کرد.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما