معرفی منطقه گردشگری سرآسیاب در جنوب استان فارس

معرفی منطقه گردشگری سرآسیاب در جنوب استان فارس

سرآسیاب از مکانهای دیدنی شهرستان قیر و کارزین در جنوب استان فارس است. از ویژگی های این تفرجگاه زیبا، وجود چشمه های پرآب و گوارا است که از دل کوه می جوشد و پس از عبور از تنگه های پر پیچ و خم از دامنه کوه به دشت سرازیر می شود. از این چشمه در قدیم برای گرداندن چند آسیاب استفاده می شد اما هم اکنون این چشمه بخش وسیعی از باغات و زمین های زیر دست را سیراب می کند. همچنین آب و هوای این منطقه باعث رشد درختان همیشه سبز و زیبا در این ناحیه شده است.

معرفی منطقه گردشگری سرآسیاب در جنوب استان فارساین چشمه زیبا به صورت کانال کشی از بالای کوه به طرف شهر قیر سرازیر می شود و برای مصارف کشاورزان مورد بهره برداری قرار میگیرد. این کانال کشی خود مناظر زیبایی را در این منطقه پدید آورده است. با عبور از کانال کشی ها، هرچه به سرچشمه نزدیکتر می شویم، صدای آب دل انگیز تر و طبیعت چشم نواز تر می شود.

در قسمت جنوبی چشمه نیز پارکی تفریحی دیده می شود که برای استراحت می توانید از آن استفاده کنید. همچنین شما می توانید از چندین آسیاب تاریخی باقی‌ مانده از دوران قاجار دیدن کنید. گنبد فیروزه ای متعلق به پنج شهید گمنام نیز در این خطه خودنمایی می کند.

تفرجگاه سرآسیاب قیر

منطقه گردشگری سرآسیاب با توجه به قرار گرفتن در کنار جاده آسفالت داخل شهر قیر و مسیر دسترسی آسان از طریق وسایل نقلیه شخصی و عمومی و اتصال به راه‌ های ارتباطی از موقعیت منحصر به فردی برخوردار است.

معرفی منطقه گردشگری سرآسیاب در جنوب استان فارس

جاذبه های گردشگری

باغهای سرسبز مرکبات و نخیلات، تفرجگاههای بکر، چشمه ‌های آبگرم و یادمانهای بی نظیر تاریخی جلوه گر سیمای زیبایی از این شهر تاریخی است. از آثار تاریخی-فرهنگی مهم شهرستان می توان به قلعه گبری، مسجد بلال، گردنه شاهزاده عبدالله، پل عروس، قلعه تمبز و خرابه های کردشول، قلعه قلات، قلعه پرگان، نقشه برجسته سرباز پارتی و از جاذبه های طبیعی و تفرج گاه‌ های آن می توان به حاشیه رودخانه قره آقاج در دشت کارزین و دشت افزر، آبشار چشمه هفت آسیاب در بخش افزر و دشت‌ های بسیار زیبای بنه در طاقدیس آغاز را نام برد.

موقعیت مکانی

شهرستان قیر و کارزین در ۱۴۵ کیلومتری جنوب شرق شیراز قرار دارد. تفرجگاه سرآسیاب در ورودی شهر قیر از سمت فیروزآباد در فاصله چند صد متری شرق شهرک الهادی در شمال شرق شهر در کنار تپه شهدای گمنام قیر واقع شده است. وقتی از سمت فیروزآباد وارد شهر قیر می شوید، ابتدای شهر دست راست می توانید به این تفرجگاه دسترسی یابید.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما