بهشهر یکی از شهرهای شرقی استان مازندران است که جذابیت‌ها و زیبایی‌هایش را مدیون طبیعت بی‌نظیرش و شاهان دوره صفوی است. شاهان صفوی نام «بهشهر» را برای این شهر زیبا برگزیده‌اند که به معنای «بهترین و شریف‌ترین شهر» است.

آتشکده کوسان یکی از بهترین جاهای دیدنی بهشهر و از آتشکده های دوران ساسانی است که از گذشته ای دور در بلندای کوهی در قسمت جنوب غربی روستای آسیابسر استوار باقی مانده است. در کاوش های باستان شناسی آثار باستانی و همچنین سکه هایی متعلق به عهد ساسانی در این آتشکده یافت شده است که نشان از جایگاه با ارزش این آتشکده در آن دوران دارد.

آتشکده کوسان بهشهر از آتشکده های دوران ساسانی

آتشکده کوسان یکی از آثار با ارزش ثبت شده ملی است که در روستایی به نام کوهستان در استان مازندران، شهرستان بهشهر قرار گرفته است. کوسان که در واقع همان کوهستان است، منطقه ای تاریخی است. این منطقه از گذشته های دور از نظر سیاسی و تاریخی و نظامی، اهمیت فوق العاده ای داشته است. در برخی از کاوش های باستان شناسی، تعدادی از غارها مانند غار کمربند و هوتو که در نزدیکی کوهستان قرار دارند، متعلق به دوران غارنشینی بشر شناخته شده اند. البته کوسان در گذشته به نام طوسان شناخته می شد زیرا این قریه به دست طوس نوذر ساخته شده بود. وی از خاندان کیانیان به شمار می رفت.

آثار به ثبت رسیده در روستای کوهستان به دلیل تقسیمات جدید کشوری در روستای آسیاب سر واقع شده اند. اهالی روستاها و دهکده های مجاور آتشکده، این بنا را به نام باباعلی امام نام می برند و در گذشته در روزهای خاصی در طول سال، مراسم مذهبی در آن انجام می شد.

آتشکده کوسان بهشهر از آتشکده های دوران ساسانی

این آتشکده از زمره های بیشمار آتشکده های ساسانی است که از آن روزگار به یادگار مانده است. قدمت آن به سده های اول دوران پس از اسلام باز می گردد. کیوس، پسر بزرگ قباد ساسانی دستور ساخت این آتشکده را داد. البته اینجا لازم است که یادآور شویم به دلیل حفاری های غیرمجاز و بی توجهی مسئولان برای حفاظت از این آثار ارزشمند تاریخی، در محوطه آتشکده کوسان آسیب های جبران ناپذیری وارد شده است.
از نظر امکانات گردشگری و رفاهی، امکاناتی در اطراف این آتشکده موجود نیست ولی گردشگران می توانند نیازهای خود را از روستای آسیاب سر مرتفع نمایند. سوپرمارکت، نانوایی و سرویس بهداشتی در این دهکده وجود دارند.

  پلنگ دره ، آبشاری زیبا در طبیعت بکر شیرگاه مازندران

آتشکده کوسان بهشهر از آتشکده های دوران ساسانی

بنای آتشکده کوسان

این آتشکده دارای یک پلان مربعی به ابعاد پنج متر و هشتاد سانتیمتر است و از سنگ همراه با ساروج ساخته شده است. دیوارها با سنگ های منظم هندسی به سادگی چیده شده اند. قطر دیوارهای این چهارطاقی صد و ده سانتی متر است.

دسترسی به آتشکده کوسان بهشهر مازندران

برای رسیدن به این آتشکده باید به استان مازندران، شهرستان بهشهر سفر کنید. در شمال غربی روستایی به نام آسیاب سر، حدود 4 کیلومتری غرب بهشهر بنای این آتشکده قابل رویت است. مسیر منتهی به این آتشکده اتومبیل رو است و گردشگران به راحتی می توانند به آن دسترسی پیدا کنند.
برای بازدید از این آتشکده نیاز به پرداخت هزینه ورودی ندارید و در تمامی ساعات شبانه روز امکان بازدید از آن وجود دارد.

آشنایی با شهرستان بهشهر

 

شهرستان بهشهر، از شهرهای خوش آب و هوا و سرسبز استان مازندران است. در زمان شاه عباس، شهرستان بهشهر به اشرف البلاد به معنای اشرف شهرها لقب گرفت. شاه عباس تحولات عمده ای در سیمای شهر به وجود آورد. عمارت های زیبا ساخت، حمام های مختلفی در این شهر ساخته شد، آب انبارها و حوضچه هایی متعددی نیز در این شهر بنا شد. مجموعه این بناها در کنار آب و هوای مطبوع و دلچسب آن، بهشهر را به یکی از شهرهای پر جاذبه استان مازندران تبدیل کرد. در دوران پهلوی اول، اسم این شهر را بهشهر گذاشتند. از جاذبه های گردشگری بهشهر می توان به عمارت چهلستون که قصر سلطنتی شاه عباس بود، کاخ صفی آباد، دریاچه عباس آباد و تعداد زیادی غار تاریخی اشاره کرد.

منبع : iranhotelonline
نویسنده

یک نظر بنویسید