جاهای دیدنی ایلام در عید نوروز

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

ایلام از استان های پر جاذبه ای است و برای بهار و تابستان می تواند مقصد مناسب گردشگری باشد. چرا به ایلام بروید؟ طبیعتا عوامل زیادی به انتخاب مکان مناسب سفرهای نوروزی می باشد.

جاهای دیدنی ایلام در عید نوروز

یکی از استان های پر جاذبه ی ایران که هم از نظر جاذبه های طبیعی و هم از نظر جاذبه های تاریخی بسیار غنی ایلام است، استان ایلام است. این استان که در ۷۱۰ کیلومتری تهران واقع شده است، به تازگی به عنوان یکی از قطب های دیدنی و پر جاذبه مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است زیرا در این استان، گردشگران می توانند هم به کوه و هم به طبیعت بروند و در کنار بازدید از جاذبه های طبیعی همچون دریاچه ی دوقلو، از جاذبه های تاریخی استان نیز بازدید کنند، در واقع با یک تیر دو نشان زده اند!

آبشار چم او يکی از زيبايی های طبيعت استان ايلام

آبشار چم

در فاصله ۱۸ کیلومتری مسیر ایلام – صالح آباد و درحد فاصل روستای چم آو و منطقه عمومی ماربره، آبشار بلند و پرآبی به نام چم آو از میان تخته سنگ ها به پایین سرازیر شده است.

آبشار چم او که در جنوب غرب شهرستان ایلام قرار دارد، یکی از جاذبه‌ های طبیعی و گردشگری این شهرستان می‌ باشد که گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌ کند.اين آبشار بلند از جاذبه های صالح آباد، يکی از زيبايی های طبيعت ايلام است.

جاهای دیدنی ایلام در عید نوروز

تنگه کافرین

تنگ کافرین در55 کیلومتری مسیر جاده ایلام /دره شهر و 15 کیلومتری شهرستان بدره واقع است در 3کیلو متری شمال شهرک ولیعصر بطرف تنگه سنگ شکنی قرار دارد که مسیر تنگه از کنار آن می گذرد که جاده آن خاکی و شنی است و چند بار باید از رودخانه ای که به تنگه می رسد عبور کرد.اب این رودخانه از کوهای سر به فلک کشیده کبیرکوه تامین میگردد و پس از عبور از تنگه کافرین در شمال تنگه به رودخانه سیمره می ریزد.

قلعه پور اشرف ، قلعه ای بینظیر و تاریخی

قلعه پور اشرف

قلعه پور اشرف، در 6 کیلومتری ضلع جنوب شرقی شهرستان دره شهر در روستای شیخ مکان قرار گرفته‌است.مطابق سنگ نوشته نصب شده بر دیوار ورودی قلعه، در سال 1335 هجری قمری،در این منطقه از دره شهر ساخته شده‌است. قلعه از جاذبه های دره شهر،دارای سه طبقه به همراه زیرزمین و برج دیده بانی است.در راس و در وسط ضلع غربی، یعنی در محل واقع شدن برجهای دیده بانی، به فواصل یکسان از برج، محل‌هایی به صورت تیرکش وجود دارد که نشانه استفاده نظامی از قلعه در ادوار پیشین است.

پشت قلعه آبدانان یادگاری از دوره ساسانیان

پشت قلعه آبدانان

دژ پشت قلا (کردی) یا به فارسی پشت قلعه از جاذبه های آبدانان، در فاصله پنج کیلومتری در ناحیه جنوبی شهرستان آبدانان در شمال غربی روستای پشت قلا بر روی تپه‌ای بلند آثار دژ دیده می‌شود که رودخانه دویرج از پای آن می‌گذرد. مصالحی که در ساخت این بنا به کار رفته بارت است از سنگ و گچ. دور تپه را برج و باروی آن محصور کرده است.آثار به جا مانده نشان دهنده وجود برجهای نگهبانی، بارو، شاه‌نشین و اتاق‌های مسکونی، پلکان و غیره است.

چشمه قیر دهلران ، پدیده ای طبیعی و منحصربفرد

چشمه قیر دهلران

چشمه قير دهلران كه قدمتی به بلندای تاريخ ايلام دارد، در 7کيلومتری شهرستان دهلران استان ايلام واقع شده و يكی از جاذبه های طبيعی و ملی اين استان است.چشمه قیر روان از دیدنی های منحصربفرد دهلران و استان ایلام است که ایرانیان از حداقل سه هزار سال پیش به فواید آن پی برده و از ماده ی درون چشمه در صنعت دریانوردی و ساختمانی استفاده می کردند.

کبیر کوه مهمترین و بزرگترین رشته‌کوه استان ایلام

کبیر کوه ایلام

کبیر کوه از جاذبه های ایلام، مهمترین و بزرگترین رشته‌کوه استان ایلام است که با طول ۱۷۵ کیلومتر و عرض بین ۴۵ تا ۸۰ کیلومتر، مساحتی به وسعت ۹۵۰۰۰۰ هکتار یعنی حدود نیمی از مساحت کل استان را در بر گرفته است. از شهرهای مهم جبهه شمالی کبیر کوه می‌توان جعفرآباد، بدره، دره‌شهر و ماژین نام برد و در جبهه جنوبی‌اش نیز شهرهای سراب‌باغ، آبدانان و ارکواز قرار دارند.

جاهای دیدنی ایلام در عید نوروز

نقش برجسته گل گل ملکشاهی

استان ایلام با دارا بودن سنگ نوشته های متعدد از زمان های مختلف یکی از مناطق مهم ایران است که می توان در آن به مطالعه تاریخ کشور پرداخت.سنگ نوشته ی گل گل ملک شاهی از جاذبه های ایلام، در دیواره ی کوه جای گرفته است و متعلق به دوران آشوریان است، یعنی ۳ هزار سال قدمت!که در ضلع شمالی روستای گل گل بخش ملکشاهی و بر نمای شرقی صخره  و به ارتفاع حدود ۳ متر از زمين قرار دارد.

جاذبه های منحصر به فرد بدره، شهر توریستی استان ایلام

تنگه رازیانه

اگر اهل سفرهای ماجراجویانه و طبیعت گردی هستید، پیشنهاد می کنیم همین روزها سری به تنگه رازیانه در ایلام بزنید تا بتوانید یکی از جالب ترین پدیده های زمین شناسی را از نزدیک ببینید. دره باریک و عمیقی که در منطقه‌ای سرسبز قرار گرفته و در دل آن رودی جاری شده است.

تنگه رازیانه که ظاهرا به دلیل رویش رازیانه های وحشی در نزدیکی آن به این نام معروف شده، در ۵۰کیلومتری جاده ایلام- دره‌شهر قرار دارد. جایی در نزدیکی روستای کوهستانی چنارباشی که تا شهر ایلام حدود ۴۵ کیلومتر فاصله دارد.

دیدنیهای ایوان در استان ایلام

آبشار پلیه ایوان

یکی از این جاذبه های طبیعی ایوان، آبشارهای هفت قلوی پلیه است که همواره بسان هفت برادر افسانه ای دست در دست هم در برابر دیدگان گردشگران به هنرنمایی رقص آب می پردازند. آبشارهای هفتگانه پلیه با ۲۵ متر عرض و هفت تا ۹ شیار ریزشگاه آب که تنها جلوه ای کوچک از زیبایی خاص این دیار است منطقه ای بکر و کمتر شناخته شده است که حتی بیشتر مردم استان ایلام هم از وجود این شاهکار طبیعی بی خبر و نا آگاه هستند. این آبشارهای هفت قلو که از جاذبه طبیعی شهرستان ایوان محسوب می شود با احداث زیرساخت های مورد نیاز گردشگران و مسافران از سوی مسولان ذیربط یا بخش خصوصی قطعا در آینده به یکی از قطب های گردشگری این شهرستان تبدیل می شوند.

جاهای دیدنی ایلام در عید نوروز

غار زینگان

غار زینگان در 5 کیلومتری جنوب شرقی شهر صالح آباد و 25 کیلومتری جنوب غربی ایلام واقع شده است. این غار که به دلیل روباز بودن، بیشتر به تنگ شبیه است تا غار، بیش از 1 کیلومتر طول دارد و دارای آب فراوان و قندیل‌های طبیعی و دهلیزهای آبگیر می‌باشد و برای طی مسیر آن باید در برخی نقاط از داخل آب عبور کرد.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید