راهنمای حمل و نقل در کشور چین

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

سرزمین پهناور و متنوع در چین یکی از کشورها با مناظر طبیعی زیبا در دنیا است. از زیبایی مناظر درKarst  در Guilin و Yanshuo  تا ستون های پر سر و صدا در Zhangjiajie  و دریاجه رنگارنگ در Jiuzhaigou و کوه رنگین کمان در  zhangye زیبایی های طبیعی در چین متنوع است که به عنوان فرهنگ پر زرق و برق آن چشم گیر است. و اما دسترسی به چین و جاهای دیدنی چین چگونه امکان پذیر است؟

حمل و نقل هوایی

هواپیما

مسیر هوایی همیشه سریع ترین و راحتترین راه برای سفر به شهرهای مختلف دنیا از جمله چین می باشد که نه تنها صرفه جویی در وقت بلکه صرفه جویی در انرژیست.

در چین چندین فرودگاه بین المللی وجود دارد که مسافرین می توانند به مقاصد مورد نظرشان مانند پکن، شانگهای، هنگ کنگ، گوانجو و غیره برسند.هنگ کنگ دارای یک فرودگاه بین المللی در جزیره Lantau می باشد که از یک خط راه‌ آهن سریع به مرکز شهر می رسد.

راهنمای حمل و نقل در کشور چین

شانگهای دو فرودگاه دارد که فرودگاه Pudong بسیار مدرن و بزرگ و برای پروازهای بین ‌المللی می باشد و فرودگاه هونگ چیائو که قدیمی تر است و برای پروازهای داخلی استفاده می گردد.

راهنمای حمل و نقل در کشور چین

 در شهر پکن نیز فرودگاه بین المللی پکن ،رتبه ی دوم جهان را به لحاظ حجم مسافری دارد و فرودگاهی جدید به نام  Daxing در جنوب پکن نیز در حال رشد است و در سال 2018 عنوان بزرگترین فرودگاه جهان را از آن خود کرد.در حال حاضر در چین بیش از 200 فرودگاه در حدود 1300 مسیر هوایی و 2100 هواپیما خدمت می کنند و پرواز های منظمی در 198 شهر در چین در دسترس می باشد. امروزه مسافران می توانند به راحتی در سراسر چین پرواز کنند و به مقصد ایده آل خود برسند!

راهنمای حمل و نقل در کشور چین

حمل و نقل ریلی

قطار

یکی از مهمترین و پرکاربردترین وسایل نقلیه در چین قطار می باشد که علت اصلی آن در درجه ی اول ارزان بودن آنها نیست بلکه راحتی و سرعت سیستم ریلی این کشور است.اخیرا قطارهای سریع السیر، انقلابی عظیم در سیستم حمل و نقل این کشور به وجود آورده که به راحتی می توان به شهرهای مختلف این کشور در عرض چند ساعت سفر کرد.

سرعت این قطارها 400km/h است و مسیر 8 ساعته ای مثل پکن به شانگهای را در 4 ساعت طی می کنند.به طور عمده  قطارهای مختلف می توانند تقریبا به هر شهر و منطقه سفر کنند. در دسامبر 2014، چین دارای طولانی ترین شبکه HSR جهان شد که تا 28 استان چین را شامل می شود.

راهنمای حمل و نقل در کشور چین

حمل و نقل زمینی

اتوبوس

در کشور چین، تقریبا تمام شهرهای بزرگ با سیستم حمل و نقل توسعه یافته ی اتوبوسرانی مجهز شده اند. استفاده از اتوبوس به دلیل دسترسی راحت و هزینه های مناسب کاربرد زیادی را بین مردم این سرزمین دارند.با توجه به گسترش فوق العاده ی بزرگراه های چین استفاده از اتوبوس برای مقاصد دور نیز بسیار مورد استقبال گرفته است .

اتوبوس های همگانی نیز در کلیه شهر های چین بسیار کاربردیست که البته در ساعات ترافیک بسیار شلوغ می باشند.

راهنمای حمل و نقل در کشور چین

مترو

سیستم متروی چین یکی دیگر از وسایل حمل و نقل بسیار راحت این کشور می باشد که البته سریع ترین و پر طرفدارترین روش های حال حاضر است و امروزه مسافران می توانند از مترو در بیش از 25 شهر چین از جمله پکن، شانگهای، سیان، چنگدو، هنگ کنگ، گوانجو، سوجو، هانگزو، چانگشینگ، کونمینگ، ووهان، چانگشا، نانجینگ، ژنگو، هاربین، دالیان، تیانجین و …. استفاده کنند.

راهنمای حمل و نقل در کشور چین

تاکسی

استفاده از تاکسی یکی از دیگر از راه های سریع و راحت برای سفرهای بین شهری و داخلی می باشد که می توانید در هر جایی از شهرهای مختلف چین آن ها را پیدا کنید.

برخلاف سیستم ریلی و اتوبوس رانی که در ساعات خاصی فعالیت می کنند ، تاکسی ها در تمام مدت شبانه روز در دسترس اند که البته هزینه ی آنها بیشتر می باشد.

راهنمای حمل و نقل در کشور چین

دوچرخه

در اکثر شهرهای چین ایستگاه های دوچرخه سواری در بیشتر خیابان ها وجود دارد که یکی از سالم ترین و رایج ترین وسایل نقلیه شهری می باشد.دوچرخه سواری نه تنها برای خود چینی ها بسیار پرطرفدار و محبوب است و جزئی ار فرهنگ شهری آنهاست بلکه برای توریست ها نیز پر از جذابیت است و استفاده از آنها در سفر به چین لحظاتی خاص و تکرار نشدنی برایشان به ارمغان می آورد.

راهنمای حمل و نقل در کشور چین

حمل و نقل دریایی

قایقرانی

چین دارای بیش از 5800 رودخانه با طول کل 400،000 کیلومتر است و به طور کلی چین بیش از هر کشوری در جهان دارای 110،000 کیلومتر رودخانه ، دریاچه و کانال های دریایی است.

راهنمای حمل و نقل در کشور چین

رودخانه های مهم دریایی عبارتند از رودخانه یانگ تسه، رودخانه زرد، رودخانه مروارید، رودخانه Xijiang، رودخانه Huangpu و کانال پکن-Hangzhou Grand، و غیره. قایقرانی با کروز در امتداد این  رودخانه ها نه تنها وسیله ی حمل و نقل بین شهری، بلکه یک راه آرام و لذت بخش برای گشت و گذار در چین می باشد.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید