دورترین مکان جهان برای سکونت در جزیره تریستان دا کونا

دورترین مکان جهان برای سکونت در جزیره تریستان دا کونا

تریستان، علاوه بر بومیانش، میزبان کوچکترین پرنده جهان است که قادر به پرواز نیست و در جای دیگری دیده نشده است. به دلیل خزه‌ها و جلبک‌های بسیار زیاد و صخره‌های آتشفشانی که زیر آب قرار گرفته و از روی آب دیده نمی‌شوند، نزدیک شدن به این جزیره بسیار مشکل است به طوری که تا به حال کشتی‌ها و قایق‌های زیادی در نزدیک آن غرق شده‌اند.

دورترین مکان جهان برای سکونت در جزیره تریستان دا کوناحتی با وجود جاذبه های متعدد و منحصر به فردی که این جزیره دارد، صنعت توریسم نقشی در اقتصاد این جزیره دیدنی و دور افتاده ندارد ، مردمان این جزیره بیشتر درآمد خود را از فروش خرچنگ و لابستر همچنین تمبرهای پستی و سکه های قدیمی به کلکسیون دارها کسب می کنند.
ساکنان آن ازطریق اینترنت خریدهای خود را انجام می دهند و مدت ها طول می کشد تا آنچه سفارش داده اند به دستشان برسد و تقریبا می توان گفت تمام مردم این جزیره کشاورزی می کنند.

نخستین علامت های سکونت و زندگی در جزیره تریستان دا کونا به نزدیک سال ۱۶۴۳ و به وسیله خدمه و دریانوردان هلندی بر می گردد.

اطلاعاتی درباره جزیره تریستان دا کونا

جزیره تریستان دا کونا در جنوب اقیانوس اطلس با ۲۷۲ نفر جمعیت دورترین نقطه مسکونی در دنیا است. ساکنان این جزیره تنها از ۸ نام فامیل استفاده ميکنند. این جزیره در دهه ۱۸۰۰ ميلادی به مستعمرات انگلیس اضافه شده است. ساکنان این جزیره دارای کد پستی بریتانیا هستند. این جزیره کوچک فاقد فرودگاه است و در صورتی که تصمیم گرفتید به آنجا سفر کنید، باید بدانید که نزدیکترین خشکی با آن ۲۰۰۰ مایل مساوی ۳۲۱۸ کیلومتر فاصله دارد.

دورترین مکان جهان برای سکونت در جزیره تریستان دا کونا

جزیره تریستان دا کونا کجاست؟

تریستان دا کونا، که به اختصار تریستان نامیده ميشود اسم گروهی از جزایر آتشفشانی و هم نام جزیره اصلی و مهم این مجموعه است. تریستان دا کونا دورترین مجمع الجزایر مسکونی در دنیا است و با ساحل کیپ تاون در آفریقای جنوبی ۲۴۳۲ کیلومتر، با جزیره سنت هلن ۲۱۶۱ کیلومتر و با ساحل جزایر فالکلند ۳۴۸۶ کیلومتر فاصله دارد. جزیره تریستان تنها ۱۱۱ کیلومتر قطر و ۹۸ کیلومتر مربع مساحت دارد.

چگونگی کشف شدن جزیره تریستان

مجمع الجزایر تریستان دا کونا در سال ۱۵۰۶ به وسیله دریانورد پرتغالی به اسم تریستائو دا کونا کشف شد و به همین علت هم نام جزیره اصلی به نام وی نامگذاری شد. نخستین علامت های سکونت و زندگی در این جزیره به نزدیک سال ۱۶۴۳ و به وسیله خدمه و دریانوردان هلندی بر می گردد. جزیره تریستان دا کونا در مسیر کشتی هایی بود که از اروپا به اقیانوس هند میرفتند و در نتيجه این جزیره دور افتاده یک دفعه مورد توجه همه قرار گرفت. کمپانی هلندی هند شرقی سریع دو هیئت به این جزیره فرستاد.

دورترین مکان جهان برای سکونت در جزیره تریستان دا کونا

بعد از آن انگلیسی ها و فرانسوی ها هم این کار را ادامه دادند. در سال های ۱۷۹۰- ۹۱ گروهی از دریانوردان انگلیسی در این جزیره زندگی می کردند و به شکار فوک دریایی سرگرم بودند. شمار کمی از آمریکایی ها هم در سال ۱۸۱۰در جزیره تریستان دا کونا ساکن شدند و به شکار نهنگ پرداختند. در زمان جنگ علیه بریتانیا، آمریکایی ها از این جزیره بعنوان پایگاه نظامی استفاده می کردند.

زمانی که گردان نظامی جزیره تریستان دا کونا را ترک کرد یک سرجوخه و خانواده اش هم چنان در جزیره باقی ماندند. کم کم جمعیت گوناگون که از نژادها و قومیت های گوناگون بودند در این جزیره رشد کردند و جمعیت ساکن در دورترین نقطه مسکونی در دنیا را بوجود آوردند.

دورترین مکان جهان برای سکونت در جزیره تریستان دا کونا

دسترسی به دورترین نقطه مسکونی در دنیا

در سال های گذشته کسب عنوان دورترین نقطه مسکونی در دنیا سبب جلب توجه جهان و به خصوص گردشگران ماجراجو به این جزیره شده است. با این حال، دسترسی به جزیره اصلاً و ابدا کار ساده ای نیست:در این جزیره اصلاً فرودگاهی وجود ندارد، اصلاً هتل، اقامت‌گاه و امکانات و خدمات خاصی برای گردشگران آماده نشده است و از طرفی برای بازديد از جزیره تریستان دا کونا باید مجوز بگیرید. آری، در واقع درصورتی که کسی آن قدر ماجراجو باشد که بخواهد به دورترین نقطه مسکونی زمین برود باید دست کم از یک سال پیش برنامه ريزی کند. همانطور که گفتیم اصلاً مسیر هوایی به جزیره وجود ندارد و تنها راه ارتباطی با جزیره قایق و کشتی است.

دورترین مکان جهان برای سکونت در جزیره تریستان دا کونا

اصلاً محدودیتی از نظر ملیت برای گردشگران وجود ندارد و در حالی که برای وارد شدن به جزیره باید فرم تقاضا پر کنید، ولی عملا هیچگونه ویزای رسمی وجود ندارد. مسئولین این جزیره باید به یکی یکی افردی که تصمیم وارد شدن به جزیره را دارند اجازه و مجوزنامه بدهند. اما هرکسی دلش نمی خواهد به این جزیره دور افتاده برود، ولی درصورتی که ماجراجو هستید یا برای فيلمبرداری و عکاسی می خواهید به این جزیره بروید کافی است.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما