روستای سنگی صخره ای در اسپانیا

روستای سنگی صخره ای در اسپانیا

ناحیه اندلس در اسپانیا روستاهای زیبایی دارد. یکی از بی نظیرترین آنها Setenil de las Bodegas در استان کادیز است. این روستای منحصر بفرد تنها نمونه در این بخش از اندلس است که سکونتگاه ها در دل صخره ها ساخته شده اند. برخلاف شهر گوادیکس، هیچ دودکشی دیده نمی شود و تنها ردیفی از خانه ها که بنظر می آید صخره ی بالای خود را از فرو ریختن محافظت می کنند.

یک کابوس معماری در اسپانیا

روستای سنگی صخره ای در اسپانیاخوزه مانوئل کابایرو بونالد، شاعر و نویسنده ی مشهور اهل کادیز، روستای سِتِنیل را اینگونه توصیف کرده: “یکی از بی نظیرترین روستاهای اندلس، چیزی شبیه معماری کابوس وار، با زمین شناسی هراس انگیزش، جایی که با ورود به آن به فضاهایی برای سکونت که از دل خود صخره حفر شده اند وارد می شوید. جایی که به مانند غارنشینان یا پرندگان، مردم در زیر لبه های صخره ی گرانیتی وسیعی زندگی می کنند و شبیه شهری پر پیچ و خم است.”
روستا در کنار رودخانه ی ریو تِرِخو بنا شده که به موازات آن جریان دارد. در طول هزاران سال این رودخانه تنگه و صخره ها را شکل داده، که با کمک آن سکونتگاه های متعدد ساخته شده اند. در بعضی قسمت ها انگار که صخره ها واقعا به داخل سازه ها سقوط کرده اند.

چه چیزهایی را باید دید و چه کارهایی می توان انجام داد

روستای سنگی صخره ای در اسپانیامسیرهای پیاده روی زیادی داخل و دورتادور روستا وجود دارد. معروفترین آن، پیاده روی در طول رودخانه و از کنار سکونتگاه های در میان صخره و کافه ها و رستوران هاست. با پیاده روی و حرکت از مرکز روستا، مسیرهای کوتاه متعددی موجود است که به سمت رودخانه می روند و از آن دور می شوند. نقاط بسیار خوبی برای پیک نیک و البته برای افراد شجاعتر، شنا در یکی از استخرهای میان صخره ها که آب آن بسیار سرد است موجود است.
کلیسای کوچک de la Encarnacion که در بالای تپه و مشرف به روستا ساخته شده نیز ارزش بازدید دارد. روستای ۳۰۰۰ نفره در بعضی قسمت ها شیب دار است، اما هرچه بالاتر بروید نماهای بهتری از خود ستنیل، روستای همسایه ی آن اولوِرا و طبیعت اطراف خواهید دید.
روغن زیتون این ناحیه به عنوان یکی از بهترین ها در اسپانیا شناخته می شود. خریدن مقداری از آن بسیار توصیه می شود. رنگ آن سبز روشن و بسیار خالص و با طعمی قوی است. از خرید آن از مغازه ها خودداری کنید، بجای اینکار به یکی از چند روغن گیری اطراف روستا سر بزنید. قیمت آن به صرفه (چیزی در حدود ۱۱ یورو برای هر پنج لیتر) و طعم آن بی نظیر است.

مسیر سفر به این روستا

روستای سنگی صخره ای در اسپانیاچندین مسیر برای رسیدن به ستنیل از شهر مالاگا وجود دارد. سریعترین آنها با قطار و رفتن به روستای Cuevas del Becerro و سپس پیاده روی است که مسیر به سمت ستنیل علامت گذاری شده است.
مسیر رانندگی اگر در شرایط خوبی باشد، جاده ای کوهستانی و بسیار باریک با پیچ و خم های فراوان است. چند مسیر جایگزین هم وجود دارد.

دیدگاه خود را بنویسید