قلعه نصوری معروف به قلعه شیخ در بوشهر

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

قلعهٔ نصوری در شهر بندری طاهری از توابع بخش مرکزی شهرستان کنگان قرار دارد و یکی از اثرهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است. شهر کنگان در 220 کیلومتری جنوب‌شرقی بوشهر در منطقه کوهستانی نار و کنگان قرار دارد. قلعه نصوری که به قلعه شیخ نیز مشهور است، متعلق به اوایل دوره قاجاریه است. این قلعه به دستور شیخ جبار نصوری در سال 1224 قمری ساخته شده است. مصالح به کار رفته در این قلعه نیز سنگهای بزرگ و ملاط آن گل و گچ میباشد.
قلعه نصوری بوشهر با ۱۸۰ سال قدمت تاریخیقلعه داری گچبری‌های زیبایی بوده که 18 تابلو بسیار زیبا از مجالس شاهنامه فردوسی در ایوان باختری آن نقش بسته است. قلعه دارای درب بزرگ چوبی با گل‌ میخ و کنده‌کاری است. بعد از ورودی اصلی هشتی بزرگی وجود دارد که دارای 8 طاقچه ساده ‌است.
قلعه نصوری بوشهر با ۱۸۰ سال قدمت تاریخیزمانی که از هشتی وارد حیاط بیرونی می‌ شوید، در جبهه شمالی آن یک ردیف پلکان به طبقه دوم منتهی می‌ شود و یک درب چوبی ساده، آن را به اندرونی وصل می‌ کند.در قسمت شرق نیز یک پلکان به طبقه دوم می‌ رود. در این طبقه یک ایوان با ستون‌ های سنگی و گچبری‌ های جالب وجود دارد.
قلعه نصوری بوشهر با ۱۸۰ سال قدمت تاریخیاین ایوان از طرف 5 در چوبی، به اتاقی راه می‌یابد که در غرب آن قرار دارد. در این اتاق گچبری با تزیینات گل و بوته وجود دارد که فاقد هرگونه تزیین است. این بنا دارای بادگیری همانند بادگیرهای ساختمان‌ های ساحلی خلیج فارس است و ویژگی معماری ساختمان‌ های قاجاریه را دارد.
قلعه نصوری بوشهر با ۱۸۰ سال قدمت تاریخیاین قلعه دارای ایوان ستون‌ داری در طبقه دوم می‌ باشد که تزیینات گچبری مربوط به همین قسمت است، همچنین سبک کار و تراش آنها شبیه ستون‌ های بازار وکیل شیراز است. گچبری‌ ها شامل شاخ و برگ گل و بوته، فرشتگان و پرندگانی است که بر رونق و زیبایی قلعه افزوده ‌است.
سنگ‌ ها و گچ‌ های موجود در حیاط قلعه نیز، نشان از مرمت و بازسازی دوباره قلعه را می‌ دهد.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید