مسجد کریستال ماسک مالزی مکانی برای نیایش مسلمانان

مسجد کریستال ماسک مالزی مکانی برای نیایش مسلمانان

از آنجایی که دین رسمی مالزی اسلام است، مساجد زیادی در این کشور وجود دارد. با این وجود، یکی از خاص‌ترین مسجد‌های این کشور، مسجد کریستالی است. منحصر به فردی این مسجد باعث شده است تا یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری در مالزی باشد. این مسجد در پارک میراث اسلامی در جزیره وان مان (Wan Man) قرار دارد. ساخت مسجد کریستالی با هزینه‌ای حدود ۸۰ میلیون دلار از سال ۲۰۰۶ میلادی آغاز و بعد از دو سال، یعنی در سال ۲۰۰۸ به اتمام رسید و در تاریخ هشتم فوریه سال ۲۰۰۸، به دستور سلطان میزان زین‌العادین (Sultan Mizan Zainal Abidin) بازدیدش برای عموم آزاد شد.

مسجد کریستال ماسک مالزی مکانی برای نیایش مسلمانان

مسجد مکانی برای نیایش مسلمانان است، در واقع هر عمل عبادی که شامل پیروی از احکام اسلام و برگزاری نماز باشد، می تواند مسجدی ایجاد کند، خواه این مراسم در یک ساختمان خاص انجام شود یا نه، از آن جا که برگزاری فرائض و مراسم مذهبی از زمان های دور مردم را گرد هم می آورد، مکان هایی برای انجام این آیین ها در تمام ادیان شکل گرفت. این مکان ها که از دیرباز اماکن مقدسی به شمار می رفتند، از شاخص ترین مشخصه های شهرهای قدیم بودند، بنابراین معماران در طراحی و ساخت آن ها تمام هنر خود را به کار می بردند، تا اثری شایسته و بدیع به جای بگذارند.
مسجد کریستال ماسک مالزی مکانی برای نیایش مسلماناناز آن جا که این سنت نیک هنوز هم در بسیاری از کشورهای مسلمان همچنان ادامه دارد، مساجد یکی از زیباترین و برجسته ترین آثار تاریخی و هنر و معماری به شمار می روند. یکی از این مساجد چشم نواز مسجد کریستال ماسک مالزی است، که صرف نظر از بعد مذهبی و معنوی با معماری شگفت انگیز خود گردشگران را مجذوب خود می کند. با ما همراه باشید تا با مسجد کریستالی در مالزی بیشتر آشنا شویم.
مسجد کریستالی کشور مالزی یکی از زیباترین مساجد مالزی است، این مسجد که از استیل، شیشه و کریستال خالص ساخته شده، بعد از مسجد استقلال جاکارتا دومین مسجد بزرگ آسیای جنوب شرقی به شمار می رود. این مسجد در دریاچه ی مصنوعی پوتراجایا Putrajaya Lake و در پارک میراث اسلامی وان من ( Wan Man) و در شهر کوالا ترنگانو(Kuala Terengganu ) واقع شده است.

معماری منحصر به فرد و مصالح متفاوت به کار رفته در آن باعث شده که این مسجد به عنوان یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری مالزی مورد توجه گردشگران قرار بگیرد. این مسجد بین سالهای ۲۰۰۶ و ۲۰۰۸ ساخته شد و در تاریخ ۸ فوریه ۲۰۰۸ توسط سیزدهمین یانگ دی پرتوان آونگ، سلطان میزان زینال عابدین (Mizan Zainal Abidin ) رسما افتتاح شد. برای ساخت این مسجد زیبا در حدود ۸۰ میلیون دلار هزینه شده و ظرفیت پذیرش بیش از ۱۵۰۰ نمازگزار را به طور همزمان داراست.

مسجد کریستال ماسک مالزی مکانی برای نیایش مسلمانانشاید برای ما که با مساجد گنبدی و پر نقش و نگار خود خو گرفته ایم، کمی عجیب باشد که در ساخت یک مسجد مصالح غیرمعمولی چون استیل و کریستال به کار رفته باشد، اما طراحی و معماری مساجد از یک قانون یکسان پیروی نمی کند و با توجه به شرایط جغرافیایی و فرهنگی، طراحی و معماری مساجد نیز متفاوت است. نمای مسجد کریستالی مالزی بسیار جذاب است، این مسجد چهار مناره و نه گنبد دارد و در کنار دریاچه ای واقع شده که تصویر آن را به زیبایی منعکس می کند، زیبایی این تصویر دل انگیز هنگام شب دوچندان می شود، زیرا نورپردازی بی نظیری که بر روی نمای آن صورت گرفته است، مناره ها و گنبدها را با رنگ های صورتی، زرد، آبی و سبز آراسته و به آن ها جلوه ی بی نظیری می بخشد.
آرامش ناب و روح نواز این مسجد را با وارد شدن به آن می توان حس کرد، در این جا آن چه به چشم می خورد، سالن بزرگی است که زیر گنبد اصلی مسجد قرار دارد و با رنگ سفید خود حس آرامش و پاکی را به بینندگان منتقل می کند. روی دیوارها، سقف و ستون ها با رنگ طلایی و نقش های اسلیمی و آیه های قرآن مزین شده است و لوستر چشم نوازی زیبایی این فضا را کامل تر کرده است. از آن جا که در این فضای دلنشین همه چیز در نهایت هماهنگی و هارمونی است، محراب و طاق ها نیز با معماری بی نظیر خود، خودنمایی می کنند، گویی گردشگران را با لطافت و آرامشی که خاص این فضای روحانی است مجذوب خود کرده و به نشستن و نیایش دعوت می کنند.
مسجد کریستال ماسک مالزی مکانی برای نیایش مسلماناناما جذابیت های مسجد کریستالی به این جا محدود نمی شود، این مسجد با داشتن شبکه ی اینترنتی و وای فای می تواند شما را به دنیای مجازی وصل کند و شما را متقاعد کند که مساجد هوشمندی هم در جهان وجود دارند که به گردشگران و نمازگزاران این فرصت را می دهند که با استفاده از کامپیوتر و سایر امکانات از قرآن های الکترونیکی استفاده کنند. مسجد کریستالی به خوبی با محیط اطراف خود ترکیب شده و خود نیز بخشی از یک جاذبه ی گردشگری بزرگ تر به نام پارک میراث اسلامی است.
مسجد کریستال ماسک مالزی مکانی برای نیایش مسلمانانبنابراین در کنار این مسجد، می‌توان نمونه‌های کوچکی از مساجد معروف دنیا مانند تاج ‌محل، مسجد‌الحرام، قلعه ی حلب و مسجد الحمرا را نیز مشاهده کرد، این مجموعه یکی از محبوب ترین جاذبه های مالزی است و به احتمال زیاد با این هدف ساخته شده که اقوام و ملت های مختلف مسلمان را به هم نزدیک تر کند. باغ های آبی، دریاچه و مرداب از دیدنی های دیگر این پارک هستند.
قوانین بازدید: بازدید از این مسجد برای عموم مردم آزاد است، اما کسانی که می خواهند وارد مسجد شوند باید لباس مناسبی داشته باشند و بانوان حجاب خود را رعایت کنند.
آدرس مسجد کریستال ماسک: کشور مالزی، ایالت ترنگانو، کوالا ترنگانو، وان مینسکی، پارک میراث اسلامی

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما