معرفی تالاب حمید آباد ساری

معرفی تالاب حمیدآباد ساری

تالاب ها جزء یکی از زیباترین جلوه های طبیعت می باشند که چشم ها را محو زیبایی خود می کنند و گوشه ای از هنر خالق هستی را به رخ می کشند. در این مقاله به سراغ یکی از زیباترین تالاب های سرزمینمان رفته ایم که زیبایی بی حد و حصرش همگان را مات و مبهوت خود کرده است و همچنین به معرفی پوشش گیاهی، نوع خاص حیات وحشی که در این منطقه وجود دارد خواهیم پرداخت. این جاذبه دیدنی که « تالاب حمید آباد ساری» نام دارد، به خوبی معنای حقیقی زیبایی را نشان می دهد.

معرفی تالاب حمید آباد ساری

تالاب حمید آباد در موقعیت جغرافیایی N364524 E530530در استان مازندران واقع است. تالاب حمیدآباد ساری از جاذبه‌های زیبای گردشگری در استان مازندران است که در جاده دریای ساری به سمت فرح آباد (خزرآباد) در روستای سرسبز و زیبای حمید آباد قرار دارد. این تالاب پوشیده از گلهای نیلوفر آبی هستند که در زمان باز شده جلوه خاصی به این تالاب و این منطقه می دهد.

گونه های مختلف پرندگان اعم از پرندگان مهاجر و غیرمهاجر در این تالاب زندگی می کنند که زیبایی این منطقه را صد چندان می کند. در ادامه این مسیر هم به مجموعه تاریخی فرح آباد و ساحل دریای خزر می رسید. تالاب وسعتی در حدود ۱.۵ کیلومتر مربع دارد.
پوشش گیاهی
پوشش عمده تالاب توسط نیلوفرهای آبی پوشیده شده است. گیاهان تیره نیلوفر آبی علفهایی آبزی و پایا با برگهایی ساده‌اند. گلها از تیپ مارپیچی یا حلقوی و سه پر هستند. برچه‌ها آزاد یا چسبیده بهم و در حالت اخیر تمکن تیغه‌ای دارند. میوه به شکلهای متفاوت برگه ، فندقه یا سته مانند است.

در بافتهای درونی این گیاهان معمولا سلولهای شیرابه‌ای وجود دارند. تمام گیاهان این تیره آبزی و دارای ۷ جنس و تقریبا ۱۰۰ گونه در جهان هستند. در ایران سه جنس با ۴ گونه از این تیره در آبهای راکد و شیرین شمال و غرب کشور می‌رویند.  همچنین در حاشیه تالاب گیاه نی به وفور به چشم میخورد.
حیات وحش
چنگر، خوتكا، اردك سرسفید، اردك بلوطی،‌ قو، غاز، باكلان، كشیم ها‌،‌ حواصیل ها، اگرت ها، پرستوهای دریایی، سلیم ها و كاكایی از پرندگان مهاجری هستند که در این تالاب زمستان گذرانی میکنند. همچنین از دوزیستان میتوان به قورباغه مردابی، وزغ سبز، لاك پشت افغانی و انواع مارمولك ها اشاره کرد.

بهترین فصل برای سفر به تالاب حمید آباد:

معرفی تالاب حمید آباد ساریبی شک تالاب حمید آباد در تمام فصول سال از زیبایی قابل توجهی بهره می برد مثلا در فصل پاییز این منطقه تبدیل به دیدنی ترین تصویر عالم خلقت می شود یا در فصل زمستان درست مانند یک بوم نقاشی می شود. اما در فصل رویش یعنی بهار، سرسبزی و شکفته شدن گلهای نیلوفر آبی نمایی بینظیری را از این جاذبه خارق العاده به نمایش میگذارد، تصویری که همراه با آب و هوایی دلپذیر و مطبوع همراه است.

دیگر جاذبه هایی که در نزدیکی تالاب حمید آباد وجود دارند:

کمی که از این جلوه شور انگیز فاصله بگیریم می توانیم از مجموعه تاریخی فرح آباد و ساحل خزر نیز دیدن کنیم که همین امر باعث شهرت روز افزون تالاب جذاب حمید آباد نیز گردیده است.معرفی تالاب حمید آباد ساریکلام پایانی:

همانگونه که اشاره شد، روستای حمید آباد سرسبز با در برگرفتن تالابی بی نظیر همراه با پوشش خاص گیاهی، مامن پرندگان مهاجر و غیر مهاجری می باشد که تبدیل به یک جاذبه بکر گردشگری شده است و می تواند شادی و نشاط مثال زدنی را به روح جسم هر کدام از بازدید کنندگانش منتقل کند، جاذبه ای که هیچ شخصی از دیدنش سیر و خسته نخواهد شد.

آدرس تالاب حمید آباد:
استان مازندران، شهرستان ساری، جاده فرح آباد – روستای حمید آباد.

دیدگاه خود را بنویسید