جاهای دیدنی همدان در عید نوروز

جاهای دیدنی همدان در عید نوروز

اکثرا بدلیل تعطیلات نوروز مناسبترین زمان سفر و گشت و گذار می دانند به همین دلیل شاید جاهای دیدنی همدان را برای سفرهای نوروزی انتخاب کرده باشید. حالا تصمیم دارید به کجای همدان بروید؟

همدان، قدیمی‌ترین شهر ایران و از آن دست شهرهاست که در تابستان هوای خوش و خنکی دارد، به طوریکه دمای هوای همدان در خنکترین ساعت روز به ۱۶ درجه می‌رسد. انگیزه‌های سفر به استان همدان چیست؟

جاهای دیدنی همدان در عید نوروز

غار علیصدر

اسم همدان که می‌آید اگر اولین جا غار علیصدر نباشد حتما دومین یا سومین جایی که به ذهن‌ها متبادر می‌شود غار علیصدر است. غار علیصدر بزرگترین غار آبی دنیاست. چرا اسمش علیصدر است؟ اهالی روستا از این غار بعنوان مخزن و «سد» در زمان‌های گذشته استفاده می شد و در شناسنامه اهالی اسم غار علی سد است و از این رو نام آن از سال ۱۳۵۰ علیصدر گذاشته شد.

جاهای دیدنی همدان در عید نوروز

آرامگاه باباطاهر

یکی دیگر از جاهای دیدنی همدان آرامگاه باباطاهر عریان است. شاعر و عارف اواخر سده چهارم و اواسط سده پنجم. در کاشی‌کاری معرق و تزئینات ظریف محوطه‌ داخلی آرامگاه و۲۴ دوبیتی حک شده روی ۲۴ قطعه سنگ محوطه داخلی مزار، جلوه خاصی به این مجموعه بخشیده.  در کنار این آرامگاه، موزه‌ صنایع دستی استان همدان قرار گرفته که نباید دیدنش را از دست داد.

جاهای دیدنی همدان در عید نوروز

موزه تاریخ طبیعی همدان

موزه تاریخ طبیعی همدان یکی دیگر از جاهای دیدنی همدان است و در انتهای خیابان چهار باغ همدان قرار گرفته است. این موزه که در داخل دانشکده ی کشاورزی قرار دارد مجموعه ای کم نظیر از انواع گونه های حیوانی، گیاهی و طبیعی مربوط به اقلیم ایران و جهان را بوجود آورده است. همچنین در این موزه نمونه های زنده ، سنگواره و تاکسی درمی شده از گونه های مختلف جانداران نگهداری می شود.

کاروانسرای تاج آباد ، از کاروانسراهای مدور ایران

کاروانسرای تاج آباد

کاروانسراها در تمام دوره تاریخ ما نقش مهمی داشته‌اند، کاروانسراهایی وجود داشتند که افراد از آن برای اسکان چهارپایان خود استفاده می‌کردند که آن را رباط می‌خوانند. سنت ساخت کاروانسرا چه قبل از اسلام و چه بعد از اسلام در ایران جاری بود و بعد از اسلام هم کاروانسراهای زیبایی در خاک ما ساخته شد، کاروانسرای تاج‌آباد هم یکی از کاروانسراهای زیبای بعد از اسلام است.

دره گزندر سرابی ، دره ای با صفا در شرق شهر تويسركان

دره گزندر سرابی

دره گزندر و سرابی که از جاذبه های گردشگری تویسرکان می باشد ، در موقعیت جغرافیایی N343053 E483047 در استان همدان واقع است. اين دره با صفا در شرق شهر تويسركان و در ابتدای ورودی این شهر از سمت جوكار قرار گرفته است. و در ادامه شيب های تند قلل كلاه قاضی و شاه نشين بزرگ به سمت جنوب می باشد.

جاذبه تاریخی حمام گلستان (حمام نیلوفر)

حمام گلستان

حمام گلستان که در بافت تاریخی شهر اسدآباد و در محله درب کاروانسرا قرار دارد، یکی از حمام‌های قدیمی همدان محسوب می‌شود که در بین مردم محلی اسدآباد آن را با نام‌های حمام نیلوفر، حمام حاجی خان، حمام قدیمی بازار نیز می‌شناسند. اگرچه از سال ساخت بنا کتیبه‌ای موجود نیست اما با توجه به مطالعات انجام شده پایه‌های بنای حمام گلستان را به دوران صفویه نسبت می‌دهند.

سراب فارسبان ، بهشتی در غرب کشور

سراب فارسبان

شهرستان نهاوند به لحاظ وجود آب و هوایی مناسب و داشتن سراب های پر آب و خروشان به شهر سراب های ایران مشهور است و سالانه هزاران نفر از سراب های زیبای این شهر بازدید می‌کنند و از طبیعت خدادادی این منطقه لذت می‌برند. شهر نهاوند با بیش از 12 سراب پر آب که در همه ایام سال آب‌ زلالی از آن‌ها جاری است و همراه با جنگل‌های طبیعی یکی از مهم‌ترین مراکز گردشگری طبیعی غرب کشور محسوب می‌شود.

سرآب گيان نهاوند ، از تفريحگاه‌های غرب کشور

سراب گیان

سرآب گيان نهاوند، يکی از تفريح‌گاه‌های غرب کشور و از جاذبه های گردشگری نهاوند به شمار می رود. سرآب گيان، با چشمه‌های جوشان، پرآب و زلال، در ۲۱ کيلومتری جنوب غربی نهاوند در استان همدان پای کوه‌های گرين از سلسله جبال زاگرس جريان دارد که از جنوب به کوه‌های گرين و از غرب به زمين‌های روستاهای ظفر آباد و ميهن آباد محدود می شود. تپه باستانی گيان نيز در مسير و دو کيلومتری اين سراب قرار دارد.

جاذبه گردشگری معبد سلوکی

معبد سلوکی

از شهرهای ساخته شده توسط سلوکی‌ ها در غرب ایران که از جانشینان اسکندر مقدونی بودند، معبد سلوکی یا لائودیسه در نهاوند است که به نام همسر آنتیوخوس سوم نامگذاری شده است. بقایای این شهر در محله دوخواهران در شمال نهاوند کشف شده كه بیشتر آن در زیر خاك مدفون مانده است.

سفر به تالاب کرد خورد ، یکی از زیباترین تالاب ها

تالاب کرد خورد

«کرد خورد» یا «آق گل»، نام تالابی است که در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان ملایر قرار دارد. این تالاب به دلیل قرارگیری در یک کیلومتری روستایی به نام «کرد خورد» به این نام شهرت یافته است. منبع اصلی آب این تالاب به وسیله نزولات جوی و چشمه‌های حاشیه‌ آن تامین می‌شود.

پارک سیفیه‌ ملایر ، یکی از قدیمی‌ترین پارک‌های ایران

پارک سیفیه ملایر

باغ های ایرانی یکی از جاذبه های گردشگری در کشور محسوب می‌شوند که علاوه بر طراوت شهر به عنوان میراثی ماندگار برجای مانده‌اند. پارک جنگلی سیفیه (باغ سیف الدوله) یکی از قدیمی‌ترین پارک‌های ایران به حساب می‌آید .

طبیعت بکر دشت میشان

دشت میشان

همدان استانی است که در گذشته آن را به نام هگمتانه می‌شناختند و زمانی پایتخت مادها بود. این شهر طبیعت چشم‌نوازی دارد و آثار تاریخی و طبیعی منحصر به فردی را در سینه خود جای داده است. دشت زیبای میشان در دامنه های الوند قرار گرفته است و یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری همدان است و در ارتفاع 2600 متری از سطح دریا قرار گرفته است.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما